<p>A republikánuspártiak fölényes győzelmet aratva elhódították az amerikai képviselőházi többséget, a demokratapártiaknak viszont kemény harcok árán sikerült megvédeniük a szenátus feletti ellenőrzést a keddi félidős választásokon.</p>
A republikánusok meghódították a képviselőházat
Az eredmény erősen megnehezíti Barack Obama elnök további kormányzását.
A képviselőház új többsége nevében a leendő házelnök, John Boehner kedd éjjel kijelentette: az amerikai nép világosan megüzente Obamának, hogy meg kell változtatnia irányvonalát. Az ohiói képviselő követelte, hogy Washington fogja vissza a költekezést, és "adja vissza a kormányzást a népnek".
Obama még az éjjel felhívta Boehnert, és gratulált neki a győzelemhez. A két vezető arról is szót váltott, hogy hogyan tudnak együttműködni a munkahelyteremtés és a gazdaság fellendítése érdekében. Az elnök a szenátusi republikánuspárti kisebbség vezetőjének, Mitch McConnellnek is gratulált.
A fordulat nyomán minden bizonnyal meghiúsulnak Obamának az energetikai és a bevándorlásügyi reformmal, valamint a klímaváltozás akadályozásával és a fegyverzetellenőrzéssel kapcsolatos elképzelései. A választások eredményeként Nancy Pelosi, az Egyesült Államok első női képviselőházi elnöke elveszíti hivatalát az új összetételű kongresszus januári megalakulásakor. A republikánusoknak a kamarai többség megszerzéséhez 39 mandátumot kellett megszerezniük, de a televíziós előrejelzések szerint akár 60-at is elnyerhettek a demokratáktól.
Az alsóházi siker felülmúlja még az 1994-es "republikánus forradalom" idején elértet is, amikor a konzervatív párt 54 mandátumot hódított el, viszont 16 évvel ezelőtt elnyerte a szenátusi többséget is. Ezt a célt a republikánusoknak idén nem sikerült elérniük. Az ország legnagyobb figyelemmel kísért összecsapásában Nevadában Henry Reid, a szenátusi többség vezetője sikerrel verte vissza a Tea Party által támogatott Sharron Angle támadását. A demokratáknak John Manchin révén egy kulcsfontosságú szenátorválasztást sikerült megnyerniük Nyugat-Virginiában, de Barbara Boxer által is Kaliforniában.
A republikánusoknak a jelenlegi helyeik megtartása mellett további 10 mandátumot kellett volna megszerezniük a felsőház elhódításához, de csak hatot tudtak, így a bravúr nem sikerült. A konzervatívok ugyanakkor Mark Kirk révén meg tudták szerezni Obama megüresedett illinois-i szenátori mandátumát is. Alaszkában, Coloradóban és Washington államban a szoros verseny miatt győztest feltehetően csak napok múlva hirdethetnek.
A Kentuckyban republikánus színekben győzelmet arató Rand Paul és a Floridában eredményes Marco Rubio lett az ultrakonzervatív Tea Party két első megválasztott szenátora. Jelölttársuk, Christine O,Donnell elbukott a demokrata Chris Coonsszal szemben. Ez utóbbi összecsapást Joe Biden alelnök megüresedett helyéért vívták.
A republikánusok a választásokon legkevesebb 10-zel szaporították a szövetségi államok élén álló kormányzóik számát is. Ennek a nyereségnek a továbbiakban amiatt lesz hosszú távú, országos jelentősége, mert az idén áprilisi népszámlálás nyomán átalakítják a szavazókörzetek határait, s ebben a folyamatban az államok többségében a kormányzónak meghatározó szerepe van.
A 37 államban lefolytatott kormányzóválasztási küzdelem talán legérdekesebb eredménye, hogy a két ciklust betöltő Arnold Schwarzenegger utódjaként a demokrata Jerry Brown szerezte meg a kaliforniai tisztséget, pedig a republikánusok részéről ellenfele az a Meg Whitman üzletasszony volt, aki magánvagyonából több mint 140 millió dollárt költött a kampányra.
A CNN jelentése szerint Kaliforniában elbukott a marihuána legalizálásáról kiírt népszavazás.
Obama elnök közép-európai idő szerint szerda délután hat órakor értékeli a választások eredményeit.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.