Csupán illúzió volt, hogy a posztszovjet Oroszország „a Nyugathoz csatlakozik”? Néhányan Oroszország történelmében keresik a magyarázatot, hogy ezt a feltevést megerősítsék, a tatár igát és a „felvilágosodás” hiányát idézik. Mások ezt az elidegenedést a fejlődés körülményeivel indokolják.
Alexander Lukin orosz politológus az új könyvében, „Kína és Oroszország: új közeledés” például megjegyzi, noha Kínának Oroszországgal van a legtöbb területi vitája, mégis „természetes következménynek” tartja azt, hogy Kreml figyelme Kínára irányult. Oroszország, legyőzött nagyhatalomként ezzel a lépéssel a győztes hatalmát próbálta ellensúlyozni.
Ez elkerülhető lett volna. Lukin szerint a Szovjetunió szétesését követően a Nyugatnak két lehetősége volt: megpróbálni komolyan integrálni Oroszországot a nyugati világba, fölvenni a NATO-ba és közben fölkínálni egy új Marshall-tervet, vagy darabokat kihasítani – ahogy a szerző nevezi – „a káros világ közepéből”.
Végül, írja Lukin, a nyugati vezetők a második lehetőséget választották, úgy bővítették a NATO-t és az Európai Uniót, hogy közben nem hallgattak az orosz liberálisokra, akik figyelmeztettek, hogy ez a politizálás az orosz autoritarizmust fogja megerősíteni.
E verzió alapján az orosz reakció javarészt védekezőnek tűnik. Ekképp „a Krím elfoglalása Oroszország reakciója volt … a NATO nyilvánvaló kísérletére, hogy közelebb kerüljön az orosz határhoz, és kiszorítsa az orosz flottát a Fekete-tengerről”. Lehetne vitázni arról, hogy ez mennyire volt nyilvánvaló: egyetlen nagyobb ország sem kérte, hogy Ukrajna tagország legyen, és az ukrajnai vezetők sem kérték.
Lukin a nemzetközi kapcsolatokban a „realista” doktrína képviselője, amely azt mondja, hogy a szuverén államok a kapcsolataikat az erőegyensúly jegyében fogják szabályozni. A hidegháború idején a Nyugat erőfeszítése, hogy a győzelmét bebiztosítsa ugyanúgy előrelátható volt, mint az orosz kísérlet, hogy ezt megakadályozza.
Ellenben Nyugaton ma az az általános vélekedés, hogy az államok úgy viselkednek, vagy úgy kellene viselkedniük, ahogy azt a nemzetközi jog szabályozza. Ez egy nagyon régi vita. E. H. Carr történész a klasszikus, 1939-es tanulmányában, A húszéves válságban írta: a jogot az „elégedett” nagyhatalmak támogatták, és azok kérdőjelezték meg, akik abban bíztak, hogy a nemzetközi rendet a nekik kedvező módon megváltoztathatják.
Ma a Nyugat szankciókkal sújtja Oroszországot, mert megsérti a nemzetközi jogot, eközben Oroszország azzal vádolja a Nyugatot, hogy felosztja a „saját” területét. Az új hidegháború mindaddig nem érhet véget, amíg vagy a Nyugat, vagy Oroszország nem mond le nagyravágyó terveiről, vagy amíg a két fél nem kezdi el érzékelni a közös érdekeket.
Anton Sekovtszov ukrán akadémikus az Oroszország és a nyugati szélsőjobb könyvében eltérő, de megalapozott magyarázattal szolgál, hogy miért idegenedett el Oroszország a Nyugattól. Ő úgy véli, ez az orosz „autoriter kleptokrácia” paranoid válasza volt a Nyugat nem túl erőteljes kísérletére, hogy védelmezzék az olyan új szuverén államok függetlenségét, mint Ukrajna vagy Grúzia. Vlagyimir Putyin rezsimje azt a narratívát terjeszti, hogy ezek az erőfeszítések veszélyt jelentenek az egységes orosz térre és lélekre.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.