A Országgyűlés feloszlatását kezdeményezi a Fidesz-KDNP

Budapest |

<p>Feloszlatná az Országgyűlést a Fidesz és a KDNP március 8-i hatállyal, és azt szeretnék, ha a csütörtöki rendkívüli parlamenti ülésen már napirendre vennék az erről szóló indítványukat - jelentette be Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője kedden, a párt elnökségi ülése után tartott sajtótájékoztatóján.</p>

A Fidesz és a KDNP szerint a júniusi európai parlamenti választásokkal egy időben kellene megtartani az előre hozott országgyűlési választásokat - mondta a frakcióvezető. Hangsúlyozta, hogy nem kívánják elvitatni a köztársasági elnök jogát, hogy kitűzze az országgyűlési választás időpontját, de ha egyszerre tartanák meg a két voksolást, akkor jelentős költséget lehetne megtakarítani.
     Mint mondta, azért március 8-i hatállyal kezdeményezik a parlament feloszlatását, mert egyrészt addig lefolytathatnák ez erről szóló határozati javaslat általános vitáját, másrészt pedig ekkor már a jogszabályban megadott határidőn belül vannak, így a köztársasági elnök, ha jónak látja, akkor kitűzheti a választást az EP-választással egy időpontra.
    Vagyis a rendkívüli ülésen még nem szavaznának a parlament feloszlatásáról, csak azt kérnék, hogy vegyék napirendre a javaslatot és kezdjék meg a tárgyalását - tette hozzá.
    A Fidesz frakcióvezetője kezdeményezésüket azzal indokolta, hogy véget kell vetni a mostani "agóniának", szerintük a válságkezeléshez egy, a többség bizalmát bíró, hiteles kormányra van szükség, ehhez pedig új választások kellenek.
    Navracsics Tibor azt kérte az MDF-től, az SZDSZ-től és a szocialistáktól, hogy ehhez járuljanak hozzá.
    Arra a kérdésre, hogy a parlament feloszlatására irányuló tavaly őszi sikertelen javaslat óta mi változott, Navracsics Tibor azt mondta: ősszel az SZDSZ és az MDF azzal próbálta mentegetni a kormányt támogató szavazatait, hogy ezzel az ország válságból való kilábalását segítik, azonban azóta összeomlott az adótörvény és a költségvetés is, vagyis ezekkel nem került ki az ország a válságból.
    Egy hosszú agóniának kellene véget vetni, jó lenne ha az egzisztenciális félelmeit minden párt politikusai félretennék, és inkább a választópolgárok érdekeit vennék figyelembe - jelentette ki.
    Az MTI kérdésére, hogy a rendkívüli parlamenti ülésen bent maradnak-e az ülésteremben, illetve borítják-e a menetrendet, ha a frakciók nem támogatják a parlament feloszlatásáról szóló javaslat napirendre vételét, Navracsics Tibor azt mondta, hogy Gyurcsány Ferenc beszéde alatt nem vonulnak ki az ülésteremből, ezt a gesztust megteszik a kormányoldal felé, és bíznak abban, hogy a szocialisták is gesztust gyakorolnak majd. Hozzátette: a miniszterelnök eddigi nyilatkozatai alapján "egészen rendkívüli" beszédre számítanak, hiszen Gyurcsány Ferenc azt ígérte, hogy pontosan elmondja, hogyan lehet kikerülni a válságból.
    A Fidesz frakcióvezetője ugyanakkor úgy vélte, hogy Gyurcsány Ferenc "nem találja a válságkezelés fonalát", ehelyett öncélú szerepléssel próbálja átvészelni a válság nehéz napjait. Szerinte jól mutatja a koncepció hiányát és a kapkodást, hogy Gyurcsány Ferenc két hónapon belül homlokegyenest ellentétes kijelentéseket tett: tavaly december 5-én a Fidesz javaslatára azt mondta, hogy érdemi, jelentős adócsökkentésre 2009-2010-ben nincs lehetőség, majd most hétfőn érdemi adó- és járulékcsökkentést szorgalmazott, kedden pedig úgy vélte, hogy önmagában jelentős, radikális adócsökkentésre nincs lehetőség.
    Arra a kérdésre, hogy elfogadható lenne-e a Fidesz számára, ha áfaemeléssel, kompenzálnák a járulék-, a tb- és az szja csökkentést, Navracsics Tibor azt mondta, hogy még nem látott ilyen kormányzati terveket, ugyanakkor pártja a tehernövekedéshez nem járul hozzá semmilyen formában.
    Navracsics Tibor arról is beszélt, hogy a kormány fokozatosan zálogosítja el az országot, hiszen a Nemzetközi Valutaalaptól és az Európai Uniótól felvett kölcsönök után, most újabb 132 milliárd forintos hitelt vettek fel. Szerinte ezért Magyarország válságból való kilábalása különösen kétségessé vált, és elhúzódó válsággal kell számolni, mert nagyon alacsony a növekedési prognózis, és magas az államadósság mértéke.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?