<p>Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár felszólította szombaton a délkelet-ázsiai országokat, hogy mentsék meg a térség tengerein hánykolódó menekültek életét, és egyúttal próbálják meg megszüntetni a menekültválság okait.</p>
A menekültek mentésére szólította fel az ENSZ-főtitkár a délkelet-ázsiai országokat
Migrációs szakemberek és emberi jogi aktivisták szerint május 10. óta - részben nemzetközi nyomásra - több mint 3600 mianmari rohingja és bangladesi menekültet fogadott be Indonézia, Malajzia és Thaiföld, de így is még több ezren vesztegelnek számos hajón a térségben. A muszlim vallású rohingják évtizedek óta diszkriminációban élnek Mianmarban. Az utóbbi években a többségi buddhisták támadásai miatt tömegesen kezdtek menekülni a lakóhelyükről, a vietnami háború óta nem látott exodus kezdődött. Három év alatt mintegy százezer rohingja férfi, nő és gyerek hagyta el otthonát.
A vietnami látogatáson tartózkodó ENSZ-főtitkár beszámolt arról hanoi sajtóértekezletén, hogy beszélt a térségbeli érintett országok - egyebek között Mianmar, Malajzia és Thaiföld - vezetőivel, és arra kérte őket, hogy kutassák föl és mentsék meg a tengeren veszteglő menekülteket, valamint készítsenek terveket befogadásukra. "Minden veszélyben lévőt meg kell menteni, de egyúttal nem szabad őket visszaküldeni veszélyes körülmények közé" - jelentette ki Ban Ki Mun.
Malajzia és Indonézia szerdán megállapodott abban, hogy ideiglenesen befogadják az embercsempész-hajókon veszteglő menekülteket, ha nemzetközi szervezetektől segítséget kapnak ahhoz, hogy egy éven belül visszaszállíthatják őket hazájukba. Malajzia csütörtökön négy hajóval kezdte el a kutatást, valamint készenlétbe helyezett további hajókat és helikoptereket.
De most első ízben Mianmar is részt vett menekültek mentésében, mert az ország haditengerészete pénteken biztonságba helyezett több mint kétszáz bangladesit.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.