<p>A Külügyminisztérium meglepődéssel értesült arról, hogy Szlovákia legfelső szinten bírálja Sólyom László köztársasági elnök révkomáromi látogatását - közölte a külügyi tárca csütörtökön az MTI-vel.</p>
A magyar külügyet meglepte a szlovák reakció
A magyar államfő pénteken délután látogat Révkomáromba, ahol ünnepélyesen felavatják Szent István szobrát. A látogatást a magyar fél a diplomáciai szokásoknak megfelelően bejelentette a szlovák hatóságoknál - tudatta szerdán a Köztársasági Elnöki Hivatal.
Kohári Lajos helyettes szóvivő csütörtöki közleményében azt írta, a szlovák reakció különösen érthetetlen egy olyan ünnepi rendezvénnyel kapcsolatban, amelynek előkészítése az ilyenkor szokásos eljárás szerint megtörtént, és amelynek során a szlovák fél semmilyen formában nem fejezte ki kifogását. Mint írta: kedden a révkomáromi (komárnoi) szoboravatás helyszínén magyar előkészítő delegáció járt, ahol szlovák részről készséges együttműködést tapasztaltak a magyar Köztársasági Elnöki Hivatal és a Külügyminisztérium munkatársai.
A külügyi tárca közleménye megjegyzi: a magyar államfő civil szervezet meghívásának tesz eleget.
A három legfőbb szlovák közjogi méltóság a Szlovák Köztársaság elleni tudatos provokációnak minősítette a magyar államfő tervezett révkomáromi látogatását. Ivan Gasparovic államfő, Robert Fico kormányfő és Ivan Paska házelnök szerdán délután kiadott közös nyilatkozata szerint a három politikus nem vállal felelősséget a látogatás következményeiért, beleértve a szlovák-magyar viszony rosszabbodását is. Közölték továbbá, a magyar államfő ezen a napon nem szívesen látott vendég Szlovákiában.
A vezető pozsonyi politikusok nyilatkozatukban azt állítják, hogy Szlovákia már néhány hete "a Magyar Köztársaság hivatalos képviselői, köztük Sólyom elnök durva és válogatás nélküli támadásainak van kitéve", illetve, hogy Budapest "példa nélküli nemzetközi lejárató kampányt indított Szlovákia ellen, amely az államnyelvtörvény-módosítás szándékos félremagyarázásán alapszik".
Kifogásolják, hogy Sólyom László "ellentétben a nemzetközi tisztesség elveivel" tervezett látogatása során nem kívánt egyetlen hivatalos szlovák vezetővel sem találkozni, s hogy a látogatás időpontját "érzéketlenül" választották meg. Augusztus 21-én lesz ugyanis 41 éve, hogy a Varsói Szerződés öt tagállamának csapatai - köztük a magyar katonák is - bevonultak Csehszlovákiába, hogy véget vessenek a prágai tavaszként ismert reformfolyamatnak.
A szlovák miniszterelnök szerint ha a magyar államfő pénteki látogatása idején Révkomáromban valami történik, akkor azért Sólyom László fogja viselni a felelősséget. Robert Fico, aki szerdán este részt vett a pozsonyi magyar nagykövetség augusztus 20.-hoz kapcsolódó ünnepi fogadásán, újságíróknak azt mondta, a szlovák fél nem tudja és nem is fogja megakadályozni azt, hogy Sólyom László Szlovákiába jöjjön. Ugyanakkor azt sem tudja megakadályozni, hogy a Szlovák Testvériség (Slovenská Pospolitost) szélsőségesei, vagy más pártok hívei Révkomáromba menjenek tüntetni.
Előzőleg a szlovák parlament külügyi bizottságának elnöke, Juraj Horváth is "diplomáciai provokációnak" nevezte nyilatkozatában, hogy a magyar államfő azon a napon látogat Révkomáromba, amikor Szlovákia arra emlékezik, hogy területét a Varsói Szerződés csapatai 41 évvel ezelőtt szállták meg.
A Külügyminisztérium csütörtöki kommünikéje emlékeztet arra, hogy Szent István része a magyar és a szlovák nép közös történelmének, amelynek közös feldolgozása folyamatban van, s amely - a magyar fél meggyőződése szerint - összeköt bennünket.
"A Magyar Köztársaság megérti és tiszteletben tartja Szlovákia érzékenységét az 1968-as katonai beavatkozással kapcsolatban" - fogalmaz a helyettes külügyi szóvivő, megjegyezve: ennek jegyében 2008. augusztus 21-én, a bevonulás negyvenedik évfordulóján a magyar köztársasági elnök Budapesten, a szlovák és a cseh nagykövet jelenlétében elmondott beszédben követte meg a szlovák és a cseh népet, amikor azt mondta: "a szabad és demokratikus Magyarország államfőjeként mély sajnálatomat fejezzem ki az akkori Csehszlovákia népeinek azért, hogy a magyar csapatok 1968-ban részt vettek a megszállásban."
Magyarország továbbra is bátorítja a szlovák kormány és a magyarországi szlovák közösség közötti kapcsolatok fejlesztését, semmilyen módon nem kívánja azokat korlátozni, és szívesen látja a szlovák vezetők ilyen célú magyarországi látogatásait - olvasható a Külügyminisztérium közleményében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.