A líbiai hadsereg elutasítja az uniós katonai beavatkozást

Tobruk |

<p>A líbiai hadsereg &quot;buta döntésnek&quot; tartja az Európai Unió (EU) tervezett katonai intervencióját az embercsempészek ellen, és ha sor kerülne ilyen műveletre, abban &quot;semmiképpen nem működne együtt&quot; - szögezte le Halifa Haftár nyugalmazott líbiai tábornok a CNN amerikai hírtelevíziónak.</p>

Az elmúlt hétvégén sugárzott interjúban a líbiai hadsereg főparancsnoka kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy katonai eszközökhöz nyúl-e, ha az EU beavatkozik. "Azt tesszük, ami a líbiai nép érdekében áll" - mondta a CNN-nek. A tábornok szerint a líbiai válságot "egészében" kell tekinteni, az "ország szuverenitását" pedig tiszteletben kell tartani "függetlenül attól, amin most éppen keresztülmegyünk".

Múlt hét csütörtökön a brüsszeli rendkívüli EU-csúcstalálkozó résztvevői egyebek mellett arról döntöttek, hogy felkérik az unió külügyi főképviselőjét, Federica Mogherinit, vázolja fel annak lehetőségeit, hogy az EU-tagországok katonai eszközöket vethessenek be az embercsempészek hajóinak elpusztítására. Francois Hollande francia államfő a csúcstalálkozót követően közölte: hazája más országokkal együtt határozati javaslatot terjeszt majd elő az ENSZ Biztonsági Tanácsában, hogy a testület felhatalmazást adhasson az akcióra.

Halifa Haftárt a nemzetközileg elismert, a keleti Tobrukban működő parlament márciusban nevezte ki a hadsereg főparancsnokává. A fővárost, Tripolit tavaly augusztusban elfoglalta a Fadzsr Líbia (Líbia Hajnala) iszlamista fegyveres szövetség, és önhatalmúlag kormányt alakított ott, így az észak-afrikai országban párhuzamosan két kormány és parlament működik.

A Fadzsr Líbia tartja ellenőrzése alatt többek között a Miszráta és a tunéziai határ közötti parti sávot, ahonnan az embercsempészek hajóinak túlnyomó többsége útnak indul Európa felé. A tripoli kormányt már számos bírálat érte amiatt, hogy tétlenül nézi az embercsempészek tevékenységét, sőt az abból származó bevételekből még profitál is. Mohamed el-Giráni, az iszlamista kormány külügyminisztere ezeket a vádakat visszautasítja. "Mi azon fáradozunk, hogy rávegyük az EU-t a velünk való együttműködésre és így az illegális bevándorlás megfékezésére. De ők (az európaiak) folyton csak azt mondják nekünk, hogy nem mi vagyunk a nemzetközileg elismert kormány" - fakadt ki nemrég Giráni a Times of Malta című napilapnak. Már akkor jelezte, hogy elutasítja az EU tervezett katonai intervencióját.

Haftár a megoldást továbbra is a Líbia ellen az EU és az ENSZ által életbe léptetett fegyverembargó megszüntetésében látja. "Ha Líbia fegyvereket kaphatna, megállíthatnánk az EU-ba tartó bevándorlási hullámot" - érvelt a hadsereg főparancsnoka a Sky News Arabic televíziós csatornának adott interjújában. A tábornok mögött álló erők már többször hangot adtak ennek a követelésnek a dzsihadista csoportok elleni harcra hivatkozva.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?