<p>Kormányellenes lázadók vonultak be Tripoliba vasárnap éjszaka és szinte az egész fővárost ellenőrzésük alá vonták, miután Moammer el-Kadhafi líbiai vezető biztonsági erői összeomlottak; Kadhafi két fiát őrizetbe vették, az utcán tömegek eufórikus hangulatban ünnepelték a négy évtizede hatalmon lévő vezető bukásának rohamos közeledtét.</p>
A lázadók bevonultak Tripoliba, a tömeg az utcán ünnepel (folyamatosan frissül)
A líbiai kormányellenes lázadók nyugat felől értek be Tripoliba vasárnap este, anélkül, hogy ellenállásba ütköztek volna - jelentették a hírügynökségek. A felkelőket örömmel fogadta és megéljenezte a lakosság. Az utcákon zeneszó hallatszott, az emberek az út szélén, eufórikus hangulatban figyelték a hosszú konvoj bevonulását.
Az al-Dzsazíra arab hírtelevízió hétfőre virradóra azt jelentette, hogy a felkelők egész Tripolit elfoglalták, Kadhafi főhadiszállásának kivételével: a lázadók a főváros 95 százalékát ellenőrzik, a Kadhafi-hű erők kezén csak a Báb-el-Azizíja épületegyüttes maradt.
Kadhafi holléte egyelőre nem ismert, két fia azonban már a felkelők őrizetében van: Szeif al-Iszlám Kadhafit elfogták, Mohammed el-Kadhafi pedig megadta magát, s házi őrizetbe helyezték.
A Sky brit tévécsatorna Tripoliból sugárzott élő adásában látható volt, hogy százak özönlöttek az utcára, örömükben lövöldöztek és Allahot éltették, miközben a felkelők kisteherautóikon a városközpont felé tartottak. A tévécsatornának a lázadókat kísérő riportere szerint a felkelők nem ütköztek ellenállásba.
A lázadók később elérték a belvárosban fekvő Zöld teret, ahol a Kadhafi-hívek a felkelés kirobbanása után a líbiai vezetőt éltető gyűléseiket tartották. A szimbolikus jelentőségű téren most örömittas emberek a kormányellenes felkelők vörös-fekete-zöld zászlaját lengették, táncoltak, Allahot éltették és a levegőbe lövöldöztek.
Az északkelet-líbiai Bengáziban, a felkelők központjában vasárnap este tízezrek ünnepelték kitörő örömmel az utcán Kadhafi hatalmának bukását.
Néhány órával korábban Kadhafi még hangüzenetben szólított fel a főváros megvédésére; a líbiai vezető huszonnégy óra leforgása alatt három ilyen üzenetben fordult a lakossághoz.
A felkelők nyilvánvaló sikere ellenére Mahmúd Dzsibril, a lázadókat irányító Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) végrehajtó testületének (kormányának) vezetője figyelmeztetett: maradtak még olyan gócpontok Tripoliban és környékén, ahol Kadhafi hívei ellenállnak. Dzsibril óvatosságra intette a felkelőket, hangsúlyozva, a harc még nem ért véget, de néhány órán belül teljessé válhat a győzelmük. Arra is felszólította társait, hogy ne álljanak bosszút sérelmeikért, ne fosztogassanak, ne bántsák a külföldieket, bánjanak emberségesen a foglyokkal, kíméljék meg az életüket, "még Kadhafi hozzátartozóinak, gyermekeinek, családjának" az életét is.
A felkelők a Tripoliba történő bevonulás előtt, a fővárostól nyugatra fekvő "a 27-es kilométerkőnél" elfoglaltak egy laktanyát, ahol sok fegyvert és lőszert zsákmányoltak. A szombaton elfoglalt Závija városa, azaz nyugat felől ez volt számukra a legfontosabb akadály a Tripoliba vezető úton. A lakta elfoglalása után néhány órával megadta magát a lázadóknak a Kadhafi biztonságáért felelős elnöki gárda.
Barack Obama amerikai elnök a líbiai fejleményekre közleményben reagálva úgy vélekedett, hogy Kadhafi rendszere elérte azt a pontot, ahonnan nincs visszatérés, a zsarnoknak távoznia kell a hatalomból, hogy elkerüljék a vérfürdőt. Obama egyúttal felszólította a felkelőket, hogy tartsák tiszteletben az emberi jogokat, őrizzék meg az államhatalmi szerveket és lépjenek előre a demokrácia (megteremtése) felé.
Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár békés és azonnali líbiai hatalmi átmenetre szólított fel, s jelezte, a szövetség kész együttműködni a lázadókkal e célok elérése érdekében. Előzőleg egy NATO-szóvivő közölte, a szövetség továbbra is élni kíván az ENSZ-től a líbiai polgári lakosság megvédésére kapott felhatalmazással.
8:35 A tunéziai Dzserba szigetén tartózkodik a líbiai kormányfő
A tunéziai Dzserba szigetén, egy szállodában tartózkodik Bagdadi Mahmúdi líbiai kormányfő; az épületet körülzárta a tunéziai hadsereg – jelentette az al-Dzsazíra arab hírtelevízió.
A tv úgy értesült, több száz líbiai próbál bejutni a szállodába, ahol a kormányfő rejtőzködik.
A tunéziai hadsereg körülzárta az épületet, senkit sem engednek belépni.
Egyelőre nem tudni, őrizetbe vették-e Mahmúdit. Az al-Arabíja hírtelevízió is úgy értesült a lázadókat képviselő Átmeneti Nemzeti Tanácstól, hogy a kormányfőt "körülzárták" a szállodában.
8:40 Kadhafinak öltözött színészre támadtak Edinburgh-ban
A jelenleg zajló edinburgh-i Fringe Fesztiválon üveggel támadtak egy színészre, aki Moammer Kadhafi líbiai vezető jelmezét viselte.
Jeff Mirza éppen a Jihad: Heresy or Hearsay (Dzsihád: eretnekség vagy szóbeszéd) című előadásának szórólapjait osztogatta a járókelőknek, amikor egy férfi ment oda hozzá és cigarettát kért. Mirza tagadólag megrázta a fejét, a férfi láthatóan távozni készült, de visszafordulva fejbevágta a színészt egy üveggel. Mirza szerencsére csak könnyebben sérült meg. Az esetet furcsállja, hiszen állítása szerint a diktátor jelmezében való utcai reklámtevékenységet a járókelők többsége megfelelő humorérzékkel fogadta.
A rendőrség szerint nem rasszista jellegű támadás történt.
8:44 Kadhafi a fővárosban van
Nem utazott el a líbiai fővárosból, még mindig Tripoliban van Moammer Kadhafi líbiai vezető egy neve elhallgatását kérő diplomata szerint.
"Kadhafi továbbra is Tripoliban van, minden bizonnyal Báb el-Azizíjában, a rezidenciáján" - mondta a diplomata, aki kevesebb mint két hete találkozott a líbiai vezetővel.
A Kadhafi-rendszer megdöntéséért harcoló felkelők vasárnap éjjel bevonultak Tripoliba, és a város nagy részét az ellenőrzésük alá vonták. Elfogták Kadhafi három fiát, de a líbiai vezető hollétéről hétfő reggel még nem lehetett tudni biztosat.
9:27 Megsebesült Tripoliban az Izvesztyija tudósítója
Megsebesült Tripoliban az Izvesztyija című orosz napilap líbiai különtudósítója, Ohran Dzsemal – írta az újság hétfőn internetes oldalán.
"Az újságírót a líbiai főváros szélén találta el egy golyó, a lábán sebesült meg, és a zintáni kórházba szállították, ahol meg fogják műteni" – közölte a lap.
Az újságíró sebesülése súlyos, de nem életveszélyes.
9:48 Csökkent az olaj ára Tripoli elfoglalásának hírére
Több mint 3 dollárral csökkent a Brent típusú kőolaj hordónkénti ára hétfő reggel a Líbiából érkező hírek hatására.
Beszámolók szerint Moammer el-Kadhafi líbiai vezető biztonsági erői összeomlottak, Tripolit pedig kormányellenes lázadók szinte teljes egészében ellenőrzésük alá vonták. A főváros elfoglalásáról szóló hírek hatására a Brent típusú kőolaj hordónkénti ára 3,15 dollárral 105,47 dollárra csökkent.
Olajpiaci kereskedők szerint a lázadók sikerei révén hamarosan rendeződhet a líbiai válság, és ismét felfuthat az olajtermelés és az olajexport, amely az ország első számú bevételi forrása.
Ágazati elemzők szerint néhány hónapon belül napi 1 millió hordóra emelkedhet az olajkitermelés az afrikai országban.
Áprilisban, a líbiai export leállása után a Brent ára kétéves csúcsra, 127,02 dollárra szökött fel.
A lázadás kirobbanása előtt Líbia a harmadik legnagyobb olajtermelő volt Afrikában, a világ olajtermelésének mintegy két százalékát adta. Naponta nagyjából 1,6 millió hordó kőolajat termeltek ki, ennek legnagyobb részét pedig Európába exportálták.
A lázadók előrenyomulásáról szóló hírek a másik fő olajfajta, a nyugati féltekén irányadó WTI árát is lefelé nyomták, a hordónkénti jegyzés hétfő reggel 82 centtel 81,44 dollárra csökkent.
10:43 Békés átmenetet szorgalmaz Líbiában a NATO-főtitkár
Kadhafi rezsimje összeomlóban van, eljött az ideje az új Líbia megteremtésének, és az átmenetnek békésnek kell lennie - üzente hétfői nyilatkozatában Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár, miközben Tripoliban a Moammer Kadhafi ellen harcoló erők a még meglévő ellenállási gócok felszámolására törekedtek.
Az atlanti szövetség vezetője megállapította: minél hamarabb ismeri fel Kadhafi, hogy saját népe ellen nem nyerheti meg a csatát, annál több vérontást és szenvedést lehet elkerülni.
"A líbiai nép hatalmas szenvedést élt át Kadhafi négy évtizedes uralma alatt. Most új kezdetre nyílik esélye. Eljött az ideje annak, hogy megszűnjön a civilek bármiféle fenyegetése, miként azt az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsa követelte. Itt az ideje az új Líbia megteremtésének, a szabadság, és nem a félelem, a demokrácia, és nem a diktatúra, a többség akarata, és nem kevesek szeszélye alapján. Az átmenetnek békésen kell eljönnie. Most kell érkeznie, és a líbiai népnek kell irányítania, meghatároznia" - fogalmazott Rasmussen.
A főtitkár közölte, hogy a NATO kész együttműködni a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanáccsal, amely nagy felelősséget visel a helyzet alakulásáért: biztosítania kell, hogy az átmenet "sima és befogadó jellegű legyen", hogy az ország megőrizze egységét, valamint hogy "a jövőt a megbékélésre és az emberi jogok tiszteletben tartására alapozzák".
A NATO az ENSZ BT felhatalmazása alapján március óta érvényesíti Líbiával szemben a tengeri fegyverszállítási tilalmat és a repülési tilalmat, valamint mindeddig rendszeresen csapásokat mért azokra a katonai célpontokra, amelyeket úgy ítélt meg, hogy azok fenyegetést jelentenek a polgári lakosságra nézve. A civileknek a harcoktól való megvédését kifejezett feladatként fogalmazta meg a NATO fellépését megalapozó BT-határozat. Most, miután a harcok immár a líbiai fővárosban dúlnak, Rasmussen azt hangsúlyozta, hogy a NATO Líbiában "továbbra is szemmel tartja a katonai egységeket és létesítményeket", és ha bármilyen fenyegető lépést tapasztal, akkor "cselekedni fog az ENSZ-felhatalmazással összhangban".
Pieter De Crem belga védelmi miniszter hétfő reggel egy flamand rádióállomásnak nyilatkozva azt mondta, hogy Líbiában "közeledik a végkifejlet", és szerinte a NATO-nak sürgősen döntenie kell arról, milyen magatartást tanúsítson a felkelők győzelme után. A miniszter úgy vélekedett, hogy az egész nemzetközi közösségnek minden szükséges intézkedést meg kell tennie Líbia stabilizálása érdekében, segítséget kell nyújtania az országnak "az új keretek között is".
Szintén folyik a felkészülés a Kadhafi-rezsim összeomlása utáni helyzetre a NATO mellett a másik brüsszeli székhelyű integrációs szervezetben, az Európai Unióban. Michael Mann, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének, Catherine Ashtonnak a szóvivője hétfő délelőtt elmondta, hogy az uniónak számos forgatókönyve van a "Kadhafi utáni" helyzetben követendő magatartásra.
Előző este a lengyel EU-elnökség arra intette a felkelőket, hogy tanúsítsanak felelősségteljes magatartást, kíméljék meg a civil lakosságot, amikor bevonulnak Tripoliba.
11:40 Harcok Tripoliban, a Kadhafi-rezidenciánál is
Heves harcok dúltak hétfő reggel a líbiai főváros több pontján, többek között Moammer Kadhafi líbiai vezető rezidenciája környékén - jelentették hírügynökségi tudósítók a helyszínről.
Gépkarabélyok kerepelése hallatszott a külföldi újságírók szállása, a Rixos hotel környékén.
Tudósítók Kadhafi-párti fegyvereseket láttak a szálloda körül, amely nincs messze Báb el-Azizíja épületkomplexumtól, ahol a líbiai vezető rezidenciája is található.
Hírek szerint Tripoli központjában több helyszínen és a kikötőnél is összecsapás volt a lázadók és Kadhafi fegyveresei között. Nehézfegyverekből leadott lövések döreje hallatszott a déli városrészből.
A kormányellenes lázadók vasárnap éjjel vonultak be Tripoliba, és a város nagy részét ellenőrzésük alá vonták. Elfogták Kadhafi két fiát, köztük Szeif el-Iszlámot, aki ellen nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Büntetőbíróság.
Moammer Kadhafi holléte továbbra sem ismert. Egy neve elhallgatását kérő diplomata szerint a líbiai vezető Tripoliban maradt, feltehetően egy földalatti bunkerben húzta meg magát.
13:00 Külföldi reakciók
David Cameron brit kormányfő hétfőn megszakította nyaralását és visszatért Londonba, hogy a nemzetbiztonsági tanács ülését elnökölje Líbia ügyében.
Líbiában a lázadók elérték a fővárost, Tripolit, és a brit kormány azonnali távozásra szólította fel Moammer Kadhafit. Nagy-Britannia, Franciaország és az Egyesült Államok már korábban is felszólították Kadhafit, hogy távozzék. Vasárnap este a brit kormány közölte: Kadhafi "szörnyű bűncselekményeket követett el a líbiaiak ellen, és azonnal távoznia kell, hogy ne szenvedjenek tovább országának lakói".
Ez már a második alkalom, hogy a brit miniszterelnök idén nyáron kénytelen megszakítani szabadságát, nemrégiben az olaszországi Toszkánából tért vissza idő előtt az angliai zavargások miatt.
Alistair Burt brit külügyi szóvivő közölte: ez ugyan líbiai felkelés, de Nagy-Britannia és más országok helyesen tették, hogy közbeléptek, mert ezáltal számos ember életét mentették meg.
Ugyanakkor a londoni védelmi minisztérium hangsúlyozta, hogy még mindig folyik a harc Tripoliért, és folytatódnak a NATO hadműveletei is, amelyekben brit erők vesznek részt. Mint a BBC-nek elmondta, a lázadók jelentős területeket foglaltak el, ami "különleges teljesítmény".
A brit haderő március óta van jelen Líbiában azzal a feladattal, hogy az ENSZ mandátuma alapján megvédje a civileket a támadásoktól. A brit részvételről hozott döntést túlnyomó többséggel támogatta a parlament.
A líbiai lázadók viszonylag kis ellenállással találkoztak a főváros környékén. Kadhafinak valószínűleg még mindig több ezer felfegyverzett követője van, de közülük többen már megadták magukat a lázadóknak.
Moammer Kadhafi líbiai vezető csapatai már csak a líbiai főváros legfeljebb 10-15 százalékát tartják ellenőrzésük alatt - mondta Franco Frattini olasz külügyminiszter hétfőn a Sky TG24 hírtelevízióban.
"A repülőtér környékén, amely zárt övezet, az ellenállás (a Kadhafi-párti erők) utolsó gócait is lassan felszámolják, a gerillákat (Kadhafi fegyvereseit) elfogják, néhány esetben megadják magukat" - mondta az olasz diplomácia irányítója.
"Nyilvánvaló, hogy a Kadhafi-fiúk elfogása döntőnek bizonyult" - tette hozzá arra utalva, hogy a felkelők, akik fél éves fegyveres harc után vasárnap éjszaka hatoltak be Tripoliba, rövid időn belül ellenőrzésük alá vonták a kétmilliós város túlnyomó részét.
Franco Frattini azt mondta, "meghaladta az idő" azt az eshetőséget, hogy Kadhafi esetleg száműzetésbe vonuljon. A líbiai vezetőt a Nemzetközi Büntetőbíróság elé kell állítani - szögezte le a tv-interjúban az egykori gyarmattartó Olaszország külügyminisztere.
A svéd kormányfő szerint megvan a remény rá, hogy Líbiában a lázadók előrenyomulása a Kadhafi-rendszer végét jelentheti, Fredrik Reinfeldt ugyanakkor felhívta a figyelmet rá, hogy még sok a bizonytalanság.
"Megvan a remény, de még sok dolog rosszra fordulhat a következő napokban" - mondta a svéd miniszterelnök a közszolgálati rádióban.
Carl Bildt svéd külügyminiszter "melegen" üdvözölte "az új kezdetet" Líbiában. "A Kadhafi-klikk gyorsan szétesik" - írta blogjában, ahol rendszeresen kommentálja az aktuális újdonságokat. "Líbiának most rendezett átmenetre van szüksége, és egy igazi demokratikus államot kell létrehozni, ami óriási feladat, az ENSZ-nek is segítenie kell majd ebben" - fejtegette.
Svédország - amely nem tagja a NATO-nak - márciusban nyolc Gripen vadászgéppel járult hozzá a Líbia feletti légtértilalmi övezet fenntartásában. Júniusban a parlament megújította a mandátumot úgy, hogy öt vadászgépre szűkítette a svéd részvételt, viszont a repülőgépek szélesebb körű felhasználását tette lehetővé.
Kína "tiszteletben tartja a líbiai emberek választását" - közölte honlapján a kínai külügyminisztérium egy kommünikében hétfőn, miután a líbiai felkelők vasárnap éjjel elfoglalták a főváros, Tripoli több negyedét.
"Kína tiszteletben tartja a líbiai emberek választását, és reméli, hogy az ország helyzete hamarosan stabilizálódik, az emberek élete visszatérhet a normális kerékvágásba" - olvasható a külügyi közleményben. "Kína kész arra, hogy együttműködjön a nemzetközi közösséggel és pozitív szerepet vállaljon Líbia majdani újjáépítésében" - tette hozzá a minisztérium.
Peking az utóbbi hónapokban élénkebbé tette kapcsolatait a felkelők vezető szervezetével, az Átmeneti Nemzeti Tanáccsal (ÁNT), amelyről júniusban kijelentette, hogy "fontos tárgyalópartner". Kínát komoly gazdasági kapcsolatok fűzik Líbiához, ahonnan a polgárháború kezdetén 36 ezer kínai Az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) állandó tagjaként Kína vétójoggal rendelkezik az ENSZ legfőbb döntéshozó szervében. Márciusban, amikor a légicsapások megkezdéséről döntöttek a BT-ben, Peking tartózkodott a szavazástól.
13: 54
Cameron: széthullóban Kadhafi uralma
David Cameron brit kormányfő szerint Moammer Kadhafi uralma széthullóban van, és "kétségtelenül nehéz napok jönnek", de a líbiaiak "közelebb kerültek egy szebb jövő eléréséhez".
A kormányfő, aki hétfőn a nemzetbiztonsági tanács ülését elnökölte Londonban, kijelentette: Nagy-Britannia "büszke" lehet arra a szerepre, amelyet a közelmúltbeli eseményekben játszott, de - mint hangsúlyozta -, az ország jövője és Kadhafi sorsa elsősorban maguktól a líbiaiaktól függ. Hozzátette: azt szeretné, ha Kadhafit felelősségre vonnák tetteiért.
Cameron ismét felszólította Kadhafit, hogy minél előbb és feltételek nélkül adja meg magát.
A líbiai lázadók elfoglalták a főváros, Tripoli nagy részét. A londoni védelmi minisztérium ugyanakkor hangsúlyozta, hogy még mindig folyik a harc a városért, és folytatódnak a NATO hadműveletei is, amelyekben brit erők vesznek részt.
A brit haderő március óta van jelen Líbiában azzal a feladattal, hogy az ENSZ mandátuma alapján megvédje a civileket a támadásoktól. A brit részvételről hozott döntést túlnyomó többséggel támogatta a parlament.
A kormányfő ezúttal is hangsúlyozta: a brit haderő bevetése Líbiában "szükséges, jogos és helyes" lépés volt. A helyzet Tripoliban nyilvánvalóan még mindig elég "képlékeny", és nincs ok a teljes elégedettségre - jelentette ki. Kifejtette: "az a feladatunk, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk a líbiaiak támogatására, akik szabad, demokratikus és befogadó országot akarnak". "Az átmenetet a líbiaiaknak kell véghezvinniük, és ehhez széles nemzetközi támogatásra és az ENSZ segítségére van szükség" - fűzte hozzá.
Cameron közölte, még hétfőn egyeztet Musztafa Abdul-Dzsalíllal, az arab országbeli lázadó erőket irányító Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) elnökével, és felhívja figyelmét "az emberi jogok tiszteletének és a megtorlások elkerülésének fontosságára".
Mint mondta, a Nagy-Britanniában lévő, korábban befagyasztott líbiai vagyonelemeket hamarosan rendelkezésre bocsátják az ország újjáépítéséhez. Hozzátette: amint elég biztonságossá válik a helyzet, Nagy-Britannia ismét megnyitja diplomáciai képviseletét az országban.
Ez már a második alkalom, hogy a brit miniszterelnök idén nyáron kénytelen megszakítani szabadságát, nemrégiben az olaszországi Toszkánából tért vissza idő előtt az angliai zavargások miatt. A nemzetbiztonsági tanács ülésén Liam Fox védelmi és Andrew Mitchell nemzetközi fejlesztésekért felelős miniszter is részt vett.
Ed Miliband, a Munkáspárt vezetője is üdvözölte a líbiai fejleményeket, és kiemelte: gondoskodni kell arról, hogy a Kadhafi elleni felkelést követően stabil kormányzás alakuljon ki az országban. "A legjobb megoldás, ha a változás élén maguk a líbiaiak állnak, és igyekeznek tanulni a múltból" - fogalmazott közleményében a politikus. Hozzátette: a közrend helyreállítása, a líbiaiak életkörülményeinek javítása és a békés rendezés a legfontosabb.
Líbiában a lázadók elérték a fővárost, Tripolit, és a brit kormány azonnali távozásra szólította fel Moammer Kadhafit. Nagy-Britannia, Franciaország és az Egyesült Államok már korábban is felszólították Kadhafit, hogy távozzék. Vasárnap este a brit kormány közölte: Kadhafi "szörnyű bűncselekményeket követett el a líbiaiak ellen, és azonnal távoznia kell, hogy ne szenvedjenek tovább országának lakói". (MTI)
14:18
Berlin: Kadhafi elvesztette minden legitimitását
A német kormány felszólította hétfőn Moammer Kadhafi líbiai vezetőt, hogy adja fel hatalmát, mert "elvesztette minden legitimitását".
"Kadhafi ezredesnek távoznia kell" - jelentette ki Steffen Seibert kormányszóvivő, s hozzátette: "arra számítunk, hogy most már gyorsan békés és demokratikus kormányváltás következik be" Líbiában.
Országa nevében támogatást ígért ahhoz, hogy a líbiai átmeneti kormány "és mindazok az erők, amelyek az elmúlt hetekben eltökélték, hogy véget vetnek Kadhafi uralmának", megvessék egy hatalomváltás alapjait.
Németország tartózkodott a szavazástól, amikor az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1973. számú határozatát fogadták el, amely lehetővé tette az erőszak alkalmazását a líbiai polgári személyek védelme érdekében, majd pedig elutasította, hogy részt vegyen bármilyen NATO-akcióban. Ez az egyetlen olyan EU- és NATO-tagállam, amely így járt el, több szövetséges bírálatát váltva ki a tartózkodásával. (MTI)
15:02
A felkelők lobogója leng a Líbia prágai diplomáciai kirendeltségen
Líbia prágai diplomáciai képviseletének épülete fölé hétfőn délben felhúzták a felkelők zászlaját. A diplomaták közölték, hogy ezentúl a líbiai felkelőket, az Átmeneti Nemzeti Tanácsot képviselik.
A diplomáciai képviselet nyilatkozatot adott ki, amelyben méltatta a Cseh Köztársaságnak a líbiai helyzettel kapcsolatos álláspontját. Núrí Gaví, Líbia prágai diplomáciai képviseletének ideiglenes ügyvezetője ugyanakkor sajnálatának adott hangot, hogy Prága még nem ismerte el hivatalosan a felkelők által létrehozott Átmeneti Nemzeti Tanácsot.
"A felkelők lobogójának kitűzésével Líbia egyértelmű jelzést küldött a cseh kormánynak, hogy ismerje el az észak-afrikai ország új kormányát" - mondta Gaví újságíróknak. Azt állította: Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter már június végén, Bengáziban tett látogatása idején ígéretet tett arra, hogy Csehország hivatalosan is elismeri az Átmeneti Nemzeti Tanácsot.
Schwarzenberg a közelmúltban Prágában úgy nyilatkozott, hogy Csehország csak azután ismeri el hivatalosan az Átmeneti Nemzeti Tanácsot, miután az egész ország a felkelők ellenőrzése alá kerül. Ettől függetlenül Prága már néhány héttel ezelőtt nagykövetet küldött Bengáziba, a felkelők központjába.
A felkelők lobogójának kitűzése után a diplomaták elégették az eddigi hivatalos líbiai zászlót, illetve Moammer Kadhafi líbiai vezető portréját. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.