Az Európai Bizottság egy olyan javaslat előkészítésén dolgozik, amely megakadályozná, hogy a rászorulókat büntessék, amiért az adott ország éppen hatalmon lévő kormánya csorbítja a jogállamiságot, valamint az alapvető jogokat.
A kormányokat megkerülő pénzosztási rendszeren dolgozik az Európai Bizottság
Ursula von der Leyen az új Európai Bizottség megalakulását követően jelentette be, hogy teendőik listájának élén szerepel egy olyan javaslat kidolgozása, amely lehetővé tenné, hogy az uniós forrásokat a nemzeti kormányok bevonása nélkül juttassák el a kedvezményezettekhez. Az Európai Bizottság régi-új elnöke szerint az általa felvázolt intelligens rendszer egy új eszköz lehet a jogállamiság megszilárdításáért folytatott harcban.
Az Európai Bizottság egyelőre nem kívánta bővebben kommentálni a készülő javaslatot, a Népszava érdeklődésére egy a bizottsághoz köthető forrás azonban jelezte, a költségvetési főigazgatóságot kérték fel, hogy dolgozzon ki egy tervet arról, hogyan működhetne a gyakorlatban az új mechanizmus.
Ez Piotr Serafin költségvetésért felelős biztos számára is fontos ügy
– magyarázta a Népszava informátora.
Az Európai Unió az utóbbi években többször is arra a döntésre jutott, hogy pénzmegvonással bünteti azokat az országokat, amelyek megsértik a jogállamisági normákat. Jelenleg Magyarországot szankcionálják ily módon, korábban azonban Lengyelország is hasonló cipőben járt.
A politikusok egy része, valamint a civil szféra képviselői azonban egy ideje változást sürgetnek. Szerintük megengedhetetlen, hogy a rászorulók azért nem jutnak hozzá a szükséges forrásokhoz, mert a hatalmon lévők csorbítják a jogállamiságot és az alapvető jogokat.
Az Újítsuk meg Európát 2020-as tanulmánya szerint a megoldás az lehet, hogy az Európai Bizottság – közvetlenül vagy közvetve – korlátozott időre és meghatározott feltételek mentén, de átveszi az érintett kormánytól az uniós alapok kezelését.
A liberálisok felvetésüket azzal igazolják, hogy eleve számos olyan pénzügyi forrás van, amelyet így költenek el. Ilyen például a tagjelölt országok felzárkózását vagy a közösség migrációs politikáját segítő alap. De ide sorolható a közvetlen irányításra az EU 800 milliárd eurós helyreállítási alapja is, amelyből Brüsszel osztogat a megvalósult reformok és beruházások alapján.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.