A kanadai külügyminiszter személyesen várta a családja elől menekülő szaúdi nőt Torontóban

szaudi nő
Toronto |

Chrystia Freeland kanadai külügyminiszter várta személyesen a torontói repülőtéren azt a 18 éves szaúdi nőt, aki állítása szerint elnyomó családja elől menekült el a hazájából.

Rahaf Mohammed al-Kunun egy kuvaiti családi vakációról szökött el múlt szombaton Bangkokba, ahol őrizetbe vették.  Fogva tartása közben elbarikádozta magát egy szobában a repülőtéren, hogy onnan a közösségi médián keresztül kérjen segítséget. Néhány napos huzavona után végül Kanadába utazott tovább az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) védelme alatt.

Chrystia Freeland elmondta: az UNHCR úgy ítélte meg, hogy Kunun veszélyben volt Thaiföldön, és a kanadai kormány örömmel nyújtott gyors segítséget az ügyben.

A fiatal nő széles mosollyal szállt ki a repülőgépből szombaton egy Canada feliratú pulóverben és az UNHCR logóját viselő sapkában. Freeland újságírók előtt azt mondta: Kunun nem akar egyelőre kérdésekre válaszolni, de jól van, és nagyon boldog, hogy megérkezett új hazájába. A külügyminiszter megemlítette, a lány megjegyzést tett a hideg kanadai időre, de ő biztosította afelől, hogy ennél azért lesz melegebb is. 

A kanadai bevándorlási hatóságok először is téli ruházattal látták el a fiatal szaúdi nőt, aki azt állítja, vannak ismerősei Torontóban, velük fog találkozni a hétvége során.

Kunun eredetileg azt tervezte, hogy Thaiföldről Ausztráliába megy tovább, ahová van érvényes vízuma, és ott menedékkérelmet nyújt be.

Végül azonban Kanadában lelt új hazára. Az észak-amerikai ország bekapcsolódása a globális figyelmet kapott ügybe tovább mélyítheti a Kanada és Szaúd-Arábia közti feszültséget. Tavaly augusztusban Szaúd-Arábia a belügyeibe való beavatkozás címén kiutasította Kanada rijádi nagykövetét, és egyben visszahívta saját képviseletvezetőjét a kanadai fővárosból, Ottawából. A lépést az váltotta ki, hogy a rijádi kanadai nagykövetség a Twitter-oldalára feltett üzenetben azt írta, nagyon aggódik az országban történt, az emberi jogi aktivistákat ért újabb őrizetbe vételi hullám miatt. Azóta Szaúd-Arábia megvált több kanadai beruházásától, és felszólította a Kanadában tanulmányokat folytató állampolgárait, hogy hagyják el az országot.

A szaúdi kormány mindeddig nem reagált az ügyre, és Kunun története az állami médiában sem jelent meg. Az Emberi Jogok Nemzeti Társasága nevű állami intézmény azonban bírálta azokat a módszereket, amelyeket egyes külföldi szervezetek és tisztségviselők alkalmaznak azzal a céllal, hogy "engedetlenségre bujtsák fel" a fiatal szaúdi nőket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?