Washington/Dublin/London. Az amerikai katonai hírszerzés rendelte el az iraki foglyok kínzását és megalázását a The New Yorker magazin szerint. Egy londoni lap pedig azt írta, brit katonák is bántalmaztak foglyokat, de a brit hadsereg kétségbe vonta a fotók valódiságát.
A hírszerzés rendelte el az iraki foglyok megalázását
A Human Rights Watch (HRW) emberi jogi szervezet felszólította az amerikai hatóságokat, hogy a vizsgálatot terjesszék ki a visszaéléseket elkövető katonák elöljáróira is. A The New Yorker magazin legfrissebb számában abból a levélből idéz, amelyet a most visszaélésekkel gyanúsított hat amerikai katona egyike írt haza még januárban. Ivan Frederick őrmester arról számol be, hogy szóvá tett néhány dolgot, amelyet a bagdadi Abu Garib börtönben látott, s azt a választ kapta, hogy ezt így akarja a katonai titkosszolgálat. A katonákat a katonai hírszerzés még meg is dicsérte eljárásukért, mivel a kihallgatás előtt így megtört foglyokból hasznos információkat tudnak kiszedni. Az őrmester ügyvédje azt hangsúlyozza, hogy védence csupán parancsot teljesített. „Komolyan úgy hiszik, ezek a fiatalok a vidéki Virginiából maguk ötlötték ki, hogy úgy oldják meg az arabok nyelvét, hogy megalázzák őket és meztelenül szaladgáltatják őket körbe-körbe?” – kérdezte. Kenneth Roth, a HRW igazgatója hangsúlyozta: az a mód, ahogyan a katonák a fényképezőgép előtt pózolnak és tetteiket megörökítik, arra utal, hogy nem volt rejtegetnivalójuk parancsnokaik előtt. Jill Morgenthaler ezredes, katonai szóvivő pénteken este azzal magyarázta a történteket, hogy a visszaélésekkel gyanúsított hat katona nem kapott megfelelő mélységű eligazítást a hadifoglyokkal való bánásmódot szabályozó genfi egyezményről. Az 1949. évi genfi konvenció tiltja az emberi méltóság megsértését, különösképpen a megalázó és lealacsonyító bánásmódot. A szóvivő közölte, hogy az Abu Garib börtön parancsnokát, Janice Karpinski dandártábornok nőt leváltották, helyét Geoffrey Miller vezérőrnagy, a terrorizmussal gyanúsított külföldieket őrző guantánamói fogolytábor eddigi parancsnoka vette át. George Bush elnök pénteken mélységesen undorítónak nevezte foglyok megalázását. Szóvivője, Scott McClellan közölte, hogy törvény teljes szigorával fognak eljárni az ügyben. Egyébként az iraki foglyok amerikaiak általi szexuális megalázásáról készült felvételek bejárták az egész világot és óriási felháborodást váltottak ki.
Tony Blair brit kormányfő is teljesen elfogadhatatlannak minősítette, hogy brit katonák iraki őrizeteseket kínoztak. A kibővített EU vezetőinek szombati dublini csúcstalálkozóján újságíróknak hangsúlyozta: ha valóban történtek kínzások, azok elszigetelt esetek a foglyokkal való bánásmódban, de ettől még nem kevésbé elfogadhatatlanok. A Daily Mirror brit bulvárlap szombaton címoldalán és belső oldalain is több olyan fotót közölt, amelyeken brit katonák súlyosan bántalmaznak egy tolvajlással gyanúsított iraki őrizetest. A lap első oldalán közölt kép azt ábrázolja, amint egy brit katona éppen levizeli a fején csuklyával letakart, láthatóan vérző iraki foglyot. Sir Michael Jackson tábornok, a brit vezérkar főnöke még szombat hajnalban azonnali vizsgálatot rendelt el. Nyilatkozatában kijelentette: az eset – ha az újság által közöltek bizonyítást nyernek – nemcsak egyértelműen törvénysértő, de ellentmond a brit hadseregben honos viselkedési szabályoknak is.
Tegnapi hírek szerint komoly kétségek merültek fel azoknak a fotóknak a valódiságát illetően, amelyeket a brit bulvárlap közölt. A BBC tévé közölte, hogy katonapolitikai tudósítójának az ügyben érintett ezredhez, a Queen’s Lancashire Regimenthez közel álló források azt mondták: számos közvetlen és közvetett jel teszi gyakorlatilag kizárttá a fotók valódiságát. Például az egyik képen látható fegyver, egy SA80 mk 1-es típusú géppisztoly – amelyet egy katona az állítólagos iraki őrizetes halántékához tart – nem is volt az Irakba vezényelt brit erők hadfelszerelésének része. A brit katonák emellett nem olyan sisakot viseltek, amilyen az egyik fotón látszik, és a Bedford típusú teherautót sem használták az iraki hadszíntéren, amelynek egyes részletei mindegyik fotó hátterében jól láthatók. A BBC-nek nyilatkozó szakértők megjegyezték emellett, hogy a Daily Mirrorban közölt fotók gyanúsan jó minőségűek, és szinte lerí róluk, hogy mesterségesen beállított jeleneteket ábrázolnak. Hozzátették: valószínűnek tűnik, hogy a képeket nem is Irakban készítették. A BBC katonapolitikai hírmagyarázója szerint elképzelhető, hogy a brit lapot valakik átverték.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.