Külföld
A Dél-kínai-tengerről folytatott vita árnyékolta be a csúcstalálkozót
Ulánbátor
|
A Dél-kínai-tenger hovatartozásáról kapcsolatos vita árnyékolta be az Ázsia-Európa csúcstalálkozót (ASEM), amely szombaton ért véget úgy, hogy zárónyilatkozatában nem tettek említést a kérdéses területről.
Diplomaták elmondták, hogy parázs vita zajlott az Európát és Ázsiát képviselők között.
Kína kedden elutasította, hogy elismerje a hágai székhelyű Állandó Választottbíróság döntését, amelynek értelmében Pekingnek nincs történelmi előjoga a Dél-kínai-tenger természeti kincseihez. A Fülöp-szigetek egyoldalúan fordult a testülethez. Peking már jóval a csúcs előtt kijelentette, hogy az ulánbátori fórumon nem kívánja a kérdést megvitatni.
A zárónyilatkozat szerint a csúcs vezetői megerősítették azt az elkötelezettségüket, hogy a tengerhajózás szabadsága mellett előmozdítják a biztonságot, az együttműködést a tengereken, illetve a felette lévő légtérben, továbbá tartózkodnak az erőszakkal való fenyegetéstől. A dokumentumban hangsúlyozták, hogy a vitákat a nemzetközi jog, az ENSZ alapokmánya, továbbá az ENSZ Tengerjogi Egyezménye (UNCLOS) keretein belül rendezik.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke újságíróknak azt mondta, bízik abban, hogy a dél-kínai-tengeri vitás helyzetre született bírósági döntés kedvező lendületet ad a vita rendezéséhez.
Bár az Európai Unió semleges a Kína és ázsiai szomszédai közötti vitában, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország világossá kívánja tenni, hogy Kínának, miközben szélesebb körű globális szerephez akar jutni, tiszteletben kell tartania a nemzetközi jogot.
A Reuters szerint ugyanakkor az egységes európai politika kialakítását nehezíti, hogy egyes kis országok - Magyarországot és Görögországot név szerint említette -, amelyek számítanak a kínai beruházásokra, nem hajlandóak bírálni Kínát.
Kínai tisztségviselők a csúcs ideje alatt elzárkóztak a kérdés kommentálásától. A Hszinhua állami kínai hírügynökség ugyanakkor idézte Li Ko-csiang kínai kormányfőt, aki szombaton Ulánbátorban azt mondta: a bíróság döntésének nem lesz semmilyen kihatása Kína szuverenitására, felségjogaira és érdekeire a Dél-kínai-tengeren.
Li előzőleg azt mondta Abe Sindzó japán miniszterelnöknek, Japán tartózkodjon attól, hogy beleszóljon a vitába.
Japán résztvevők számos ország, köztük a Fülöp-szigetek és Vietnam képviselőivel találkoztak, akiket Tokió arról biztosított, hogy együttműködik velük a hágai székhelyű Állandó Választottbíróság döntésének érvényre juttatásában - mondta egy japán külügyi szóvivő.
Támogassa az ujszo.com-ot
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom