A cseh sajtó is felfigyelt a sok szlovák sajtóperre

Prága |

<p>A szlovák politikusok és bírák többet keresnek a sajtóperekkel, mint amilyen összegű kárpótlást kapnak a balesetek vagy a bűncselekmények áldozatai - írja a cseh Týden című társadalompolitikai hetilap legújabb kiadásában közölt terjedelmes írásában.</p>

A Týden szerint ezek a perek néhány esetben az újságok vagy a televíziók puszta létét is veszélybe sodorhatják.

Robert Fico szlovák miniszterelnök a közelmúltban pert nyert a Plus 7 dní című pozsonyi társadalompolitikai hetilap ellen, amely a bocsánatkérésen kívül még 66 ezer eurós kártérítést is köteles fizetni a politikusnak. Ez az összeg Fico majdnem két egész évi hivatalos fizetését jelenti. A kormányfő csak a PLus 7 dní kiadó ellen több mint tíz pert vezet.

A most végződött per egy 2007 májusában történt ügyet zár le. A hetilap fotósa a kormányfő lakása előtt arra várt, hogy Fico beüljön vadonatúj szolgálati Volvójába, s erről képeket készítsen. Fico azonban észrevette őt, s mielőtt beült volna kocsijába, odament az autójához, s állítólag a "piszkos disznó" jelzővel illette őt. A per során Fico azt állította, hogy ez nem igaz, s bár a fotós vallomását a kocsi sofőrje is támogatta, a bíró a kormányfőnek adott igazat. Egy másik, a Trend gazdasági hetilap elleni perben a bíróság 99 ezer eurós kártérítést ítélt meg Fico javára. A kormányfő több más újsággal is pert folytat, s többnyire, meg is nyeri azokat, miáltal nagy pénzekre tesz szert.

Gyakori pereskedő Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke. A Tyden szerint Slota a Novy Cas című bulvárlap ellen nyert meg egy nagy pert nemrégiben, s kártérítésként ötmillió koronát zsebelt be. A per tárgyát Slota egyik leghíresebb "kocsmajelenete" képezte, amelyre 1999-ben júniusában került sor. Slota akkor nagyon berúgott egy vendéglőben, s a vendégek előtt a teraszon pisilt. A Nový Čas mindezt részletesen megírta, mire Slota bírósági úton megtámadta a cikk egyes állításait, s először egymillió koronát követelt azzal, hogy a pénzt jótékonysági célra fordítja. 2002-ben ötmillió koronára emelte követelését, s a jótékonyságról már nem volt szó. A bíróság Slotának adott igazat. Ez az összeg 1999-ben, tehát az incidens idején, összesen 467 szlovákiai havi átlagfizetésnek felelt meg. Slotának is több sajtópere még folyamatban van, egyebek között a Markíza kereskedelmi televízió, illetve a Sme napilap ellen.

Hasonló sajtóperei vannak Vladimír Mečiar, volt kormányfőnek a Néppárt-Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) elnökének is.

A politikusoknál is többet zsebelnek be a sajtóperekben a bírák. Pavol Polka, a zsolnai járási bíróság volt elnöke például néhány éve hihetetlenül magas, 13 millió koronás kártérítést kapott a ma már nem létező Moment folyóirattól, mert az egyik írásával állítólag tönkretette Polka karrierét.

Külön kategóriát jelent Štefan Harabin, a legfelsőbb bíróság elnöke, volt igazságügyi miniszter. Harabin a múltban a Pravda című napilap ellen nyert meg egy sokat vitatott pert, s szerzett 99 500 eurós kártérítést. Harabin tízezreket zsebelt be a Sme és a Plus 7 dní kiadóvállalatoktól is. A róla szóló írásokra a legutóbb azonban nagyon sajátosan reagált. Néhány nappal a legfelsőbb bírói kinevezése előtt levélben szólította fel három országos napilapot és a legnagyobb hallgatottságnak örvendő Express rádiót, hogy fizessenek neki egyenként 200 ezer eurót, különben beperli őket. A per tárgya: Harabin állítólagos kapcsolata egy koszovói maffiavezérrel. Harabin a közte és a koszovói alvilági figura közti lehallgatott és nyilvánosságra került párbeszédet hamisítványnak tartja.

Míg a vezető szlovák politikusok sorozatban nyerik meg sajtópereiket, az egyszerű emberek ügyeit láthatóan lassabban kezelik a bíróságok, s a megítélt kártérítések összehasonlíthatatlanul alacsonyabbak még a legtragikusabb esetekben is. A Hejce községben lezuhant szlovák katonai repülőgép áldozatainak hozzátartozói például egymilliós koronás, azaz 33 ezer eurós kártérítést kaptak csak.

Miloš Nemeček, a szlovákiai kiadóvállalatok szövetségének elnöke szerint a perek több esetben a sajtóorgánumok puszta létét veszélyeztetik. Az érintettek ezért azt tervezik, hogy az ügyeket megfellebbezik és a nemzetközi bíróságok elé viszik.

Helyi megfigyelők és elemzők szerint a sokasodó perek a szólásszabadságot is veszélyeztetik. Ezt nyilatkozta például a minap Keith Eddins, magas rangú pozsonyi amerikai diplomata.

Sokak szerint elfogadhatatlan a mai helyzet, amikor a szlovákiai bíróságok a szólásszabadság helyett a személyiségi jogokat részesítik előnyben. Néhány bíró is megszólalt, s megkérdőjelezte, hogy társaik elfogulatlanul döntöttek. Mások szerint csak idő kérdése, mikor kerülnek ezek a fura sajtóperek a strassbourgi európai bíróság elé, s könnyen meglehet, hogy a vezető politikusok által megnyert sajtóperek nagyon sokba fognak kerülni Szlovákiának.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?