A britek kétharmada nem szavazna a szélsőjobbra

London |

<p>A briteknek több mint az ötöde megfontolná, hogy a szélsőjobboldalra szavazzon, kétharmaduk azonban semmiképpen sem lenne erre hajlandó.</p>

 Ez derül ki a szombaton ismertetett legújabb felmérésből, amely a legnagyobb brit szélsőjobboldali erő, a Brit Nemzeti Párt vezetőjének nagy belpolitikai vihart kavaró első tévészereplése után készült.

A The Daily Telegraph című vezető konzervatív napilap megbízásából elvégzett országos közvélemény-kutatás eredménye szerint a megkérdezettek 22 százaléka "komolyan fontolóra venné", hogy a BNP-re adja voksát valamely jövőbeni választáson.
    Közülük 15 százalék mondta magát "lehetséges" BNP-szavazónak, 4 százaléknyian "mindenképpen", 3 százaléknyian "valószínűleg" megfontolnák, hogy a Brit Nemzeti Pártra voksoljanak helyi, parlamenti vagy EU-választásokon.
    A megkérdezetteknek több mint a fele egyetért azzal, hogy a BNP "szót emel a bennszülött brit fehér lakosság érdekeiért".
    Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy a Brit Nemzeti Pártnak ekkora potenciális tábora lenne: a megkérdezettek kétharmada "semmilyen körülmények között" nem voksolna a BNP-re, akkor sem, ha a párt egyes felvetéseivel szimpatizál.
    Nick Griffint, a párt elnökét és európai parlamenti képviselőjét - aki ellen már több bírósági eljárás is folyt faji gyűlöletkeltés vádjával - a BBC a Question Time (A kérdések ideje) című politikai vitaműsor legutóbbi, csütörtök éjjel sugárzott adásába hívta meg. A Question Time a BBC televízió legnézettebb politikai műsora, jellege szerint vitafórum, amelyben stúdióközönség tesz fel kérdéseket a meghívott politikusoknak.
    A BNP vezetője korábban soha nem szerepelhetett a BBC és más brit televíziós társaságok egyetlen hír- és politikai programjában sem. Meghívását széleskörűen elítélték brit politikai és társadalmi szervezetek, elsősorban azzal az érvvel, hogy Griffin megjelenése a világ legtekintélyesebb közszolgálati műsorszolgáltatójának adásában komoly népszerűségi felhajtóerőt adhat a BNP-nek.
    Griffin - aki többször megfordult Budapesten is, legutóbb a Jobbik tavaly október 23-ai nagygyűlésén - azonban az adás után közölte: hivatalos panaszt tesz a BBC ellen, mert "lincselő tömeg" közepén találta magát a stúdióban.
    A BNP elnöke - akit a közönség zöme valóban igen ellenségesen fogadott - kifogásolta azt is, hogy műsort Londonban vették fel, mivel szavai szerint a fővárosból "etnikai tisztogatással elűzték az angol és a brit lakosságot ... így London már nem is brit város".
    Griffin az adásban kijelentette: nem náci, és soha nem is volt az. Hozzátette: a brit nácik gyűlölik őt a legjobban, éppen azért, mert igyekszik átalakítani a BNP-t.
    A műsorvezető ugyanakkor Griffin több korábbi kijelentését is felidézte. Ezek között szerepelt, hogy a BNP elnöke szeretné, ha Nagy-Britannia "99 százalékban ismét genetikailag fehér lenne".

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?