A brit kormány a titkosszolgálatokkal együtt figyeli, hogy az Aszad-rezsim összeomlása után nem próbálnak-e hazatérni Szíriából olyan brit állampolgárok, akik dzsihadista terrorszervezetek tagjai voltak – mondta a londoni belügyminisztérium határbiztonsági ügyekért felelős államtitkára kedden.
A brit kormány figyeli, hogy nem térnek-e vissza brit dzsihadisták Szíriábóle
Angela Eagle a BBC közszolgálati rádió hírműsorának nyilatkozva úgy fogalmazott: a brit biztonsági szolgálatok igen szoros figyelemmel követnek bármiféle ilyen hazatérési kísérletet, és a kormány a szomszédos országokkal is folyamatos kapcsolatot tart ebben az ügyben.
Az államtitkár szerint „komoly aggodalomra ad okot” az a lehetőség, hogy brit dzsihadisták Bassár el-Aszad korábbi szíriai elnök uralmának megdöntése nyomán megpróbálnak visszatérni Nagy-Britanniába.
Részletek nélkül hozzátette ugyanakkor, hogy a brit hírszerző szolgálatok „tudják, mi zajlik ebben az ügyben”, és ez teszi lehetővé, hogy London nagyon szoros figyelemmel kísérhesse a brit dzsihadistákkal kapcsolatos fejleményeket.
A brit biztonsági szolgálatok értesülései szerint számos olyan brit állampolgárt tartanak fogva Szíria északkeleti térségeiben, akik az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorcsoport tagjai voltak Aszad rezsimjének idején. Ezek az országrészek azonban nem az eddigi szíriai rezsimet megdöntő legnagyobb lázadócsoport, a Hajat Tahrír as-Sám (HTS), hanem kurd fegyveres csoportok ellenőrzése alatt állnak, rájuk viszont Törökország részéről nehezedik komoly katonai nyomás.
A brit médiának nyilatkozó biztonsági szakértők egybehangzó véleménye szerint éppen ezért kérdéses, hogy a kurd csoportok meddig tudják fenntartani a táborokat, amelyekben az Iszlám Állam több ezer tagját tartják fogva.
Chris Philp, az ellenzéki Konzervatív Párt árnyékkormányának belügyminiszter-jelöltje kedden a BBC-nek nyilatkozva azt javasolta, hogy a munkáspárti kormány vonja meg a brit állampolgárságot azoktól, akik dzsihadista terrorszervezetek tevékenységében vettek részt Szíriában.
Philp elismerte, hogy a brit törvények alapján erre csak akkor van lehetőség, ha az érintettek kettős állampolgárok, vagy jogosultak kettős állampolgárságra. Hozzátette ugyanakkor: minden lehetséges módon meg kell akadályozni a brit dzsihadisták beutazását Nagy-Britanniába, akkor is, ha csak brit állampolgárságuk van.
Angela Eagle belügyi államtitkár – arra a kérdésre, hogy Ausztriához hasonlóan a brit kormány is fontolgatja-e az Aszad-rezsim elől elmenekült szíriaiak visszatoloncolását Szíriába – a keddi BBC-interjúban kijelentette: nincsenek ilyen tervek, hiszen London senkit nem akar visszatoloncolni egy olyan „képlékeny helyzetű” országba, mint Szíria.
Hozzátette: a szíriaiak hazaküldéséhez az szükséges, hogy a brit kormány saját kritériumai szerint biztonságos országnak lehessen minősíteni Szíriát.
London ugyanakkor – több más nyugat-európai országhoz hasonlóan – felfüggesztette a szíriai menedékkérők menedékjogi kérvényeinek elbírálását, azzal az indokkal, hogy megszűnt az a rezsim, amely elől Nagy-Britanniába menekültek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.