<p>A munkáspárti brit kormányfő és az ellenzéki brit Konzervatív Párt vezetője is üdvözölte szerdán Barack Obama győzelmét az amerikai elnökválasztáson, a brit sajtó pedig Amerika történelmi léptékű változásáról ír.</p>
A brit kormány és ellenzék is üdvözli Obama megválasztását
Gordon Brown miniszterelnök első hivatalos reagálásában azt mondta: ő és az Egyesült Államok leendő új elnöke számos kérdésben azonos állásponton van, mindketten elkötelezettek például annak bemutatása mellett, hogy az állam a világgazdaságot sújtó jelenlegi nehéz időszakban képes igazságosan segíteni az embereken.
David Cameron, a toryk vezére és miniszterelnök-jelöltje azt mondta: e nehéz időkben az emberek mindenütt változásért kiáltanak, és Barack Obama az első tagja annak az új vezetői nemzedéknek, amely e változást el fogja hozni.
A The Times szerdai elemzése szerint az első fekete elnök megválasztásával az amerikai nép ismét bizonyította "egyedülálló képességét az önmegújulásra", alig több mint egy nemzedéknyi idővel azután, hogy az afrikai-amerikaiak egyáltalán teljes körű polgárjogot kaptak.
A vezető brit konzervatív napilap szerint az amerikai választók egy olyan Demokrata Pártot lendítettek a hatalomba, amely "jócskán balra áll mindentől, amit az ország az elmúlt harminc évben látott", és ez a világ egyetlen szuperhatalmának "drámai léptékű irányváltását jelzi".
A The Times szerint azonban - jóllehet a választók "kihajították a Republikánus Pártot" - az eredményből egyáltalán nem szűrhető le egyértelműen, hogy az amerikaiak olyan demokrata politikára adták az áldásukat, amely a gazdagok és a vállalatok jelentős adóemelését, a szabadkereskedelem korlátozását, a szakszervezetek új erőre keltését, és az abortusz, vagy a melegek házassága ügyében liberálisabb bírák kinevezését célozná.
A The Independent, a legnagyobb liberális brit napilap szerdai elemzése szerint azonban a 2008-as amerikai elnökválasztás valószínűleg a visszalendülés kezdete a nagyobb, beavatkozóbb állam felé, olyan állam felé, amely a vagyonkülönbségek csökkentésére összpontosít és segíti a társadalom elesettebb tagjait.
A lap szerint Obamára rendkívüli feladatok várnak: az államkincstár gyakorlatilag üres, és így kell szembeszállni egy olyan gazdasági válsággal, amilyenre eddig kevés példa akad. Emellett két népszerűtlen háború is megoldásra vár.
Lehet, hogy Obama csalódást okoz, főleg a vele szemben támasztott "ésszerűtlenül magas" elvárások miatt. A legnagyobb amerikai elnökök - George Washington, Abraham Lincoln, Franklin Roosevelt - azonban éppen azért lehettek naggyá, mert hatalmas kihívásokat küzdöttek le. A jelenlegi állapotokat tekintve Barack Obamának is megvan az esélye arra, hogy csatlakozzék hozzájuk - írta a szerdai The Independent. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.