Zaklatás, verés, agresszió: jogsérelmek az iskolában

A hazai diákok egyharmada az iskolai zaklatást, nemzetközi szakkifejezéssel élve a school bullyingot éli meg a leggyakoribb jogsérelemként.

A hazai diákok egyharmada az iskolai zaklatást, nemzetközi szakkifejezéssel élve a school bullyingot éli meg a leggyakoribb jogsérelemként. Az iskolai zaklatás gyűjtőfogalom, tulajdonképpen az agresszív viselkedés egyik fajtája, amelyben a diákot egy vagy több társa (illetve egy vagy több személy) ismétlődően és hosszú időn keresztül negatív cselekedetnek teszi ki.

Negatív cselekedetnek minősíthető, ha valaki szándékosan sérülést vagy kellemetlenséget okoz, vagy próbál okozni. Az iskolai zaklatásnak a felmérések tanúsága szerint főként a 15 évesek vannak kitéve, a bántalmazás gyakoribb jelenség a fiúk (35,6%), mint a lányok (26,9%) körében.

Az agresszív viselkedés leginkább a szakközépiskolák tanulói körében jellemző (36,%), legkevésbé a szaktanintézetekben (26,5%). A tapasztalatok szerint a bullying jelenség az ország keleti megyéiben sokkal gyakoribb, mint például a Pozsonyi kerületben. Ugyanakkor a legnagyobb arányban az utóbbi régió tanulói panaszkodnak, hogy sérül szabad véleménynyilvánítási joguk. A diákok egyébként mintegy egyharmada tartja legsúlyosabb problémájának, hogy a tanár korlátozza szabad véleménynyilvánításában.

A tanulók szintén az őket ért jogsérelmek közé sorolják a diszkriminációt, a lelki bántalmazást, a kifogásolható, általuk igazságtalannak ítélt osztályozást, illetve a testi bántalmazást.

Jellemző adat, hogy a lányok valamivel nagyobb arányban (16,1%) nehezményezik a diszkriminációt, mint a fiúk (11,5%). Az egyes iskolatípusokat alapul véve, és a diákok nyilatkozataiból kiindulva megállapítható, hogy főként a szaktanintézetek tanulóit sújtja a hátrányos különbségtétel. A lelki bántalmazásra szintén a lányok panaszkodnak nagyobb gyakorisággal, ugyanakkor a szaktanintézetek tanulói kevésbé érzékelik (8–9%), mint a gimnáziumi növendékek (16,4%). Lelki bántalmazásról egyébként akkor beszélünk, ha a szülő – vagy más, érzelmileg fontos hozzátartozó, így természetesen a tanár is – a gyermeket megfélemlíti, megalázza, lekicsinyli, sértegeti, nevetség tárgyává teszi, jelenlétére nem reagál, figyelmen kívül hagyja, vagy bármilyen más módon azt érezteti, hogy a gyermek értéktelen, szeretetre és odafigyelésre méltatlan.

A felmérések tanúsága szerint a legritkábban (3,3%) a Pozsonyi és a Nagyszombati kerület, leggyakrabban (16–18%) a Zsolnai, a Nyitrai és a Trencséni kerület tanulóit éri lelki sérelem az iskolában. Az osztályozás vélt vagy valós igazságtalanságát leginkább (11,5%) a gimnazisták érzékelik, legkevésbé a szaktanintézetek diákjai. Testi fenyítés a fiúkat nagyobb gyakorisággal éri, mint a lányokat. (ervé)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?