A hazai diákok egyharmada az iskolai zaklatást, nemzetközi szakkifejezéssel élve a school bullyingot éli meg a leggyakoribb jogsérelemként.
Zaklatás, verés, agresszió: jogsérelmek az iskolában
Negatív cselekedetnek minősíthető, ha valaki szándékosan sérülést vagy kellemetlenséget okoz, vagy próbál okozni. Az iskolai zaklatásnak a felmérések tanúsága szerint főként a 15 évesek vannak kitéve, a bántalmazás gyakoribb jelenség a fiúk (35,6%), mint a lányok (26,9%) körében.
Az agresszív viselkedés leginkább a szakközépiskolák tanulói körében jellemző (36,%), legkevésbé a szaktanintézetekben (26,5%). A tapasztalatok szerint a bullying jelenség az ország keleti megyéiben sokkal gyakoribb, mint például a Pozsonyi kerületben. Ugyanakkor a legnagyobb arányban az utóbbi régió tanulói panaszkodnak, hogy sérül szabad véleménynyilvánítási joguk. A diákok egyébként mintegy egyharmada tartja legsúlyosabb problémájának, hogy a tanár korlátozza szabad véleménynyilvánításában.
A tanulók szintén az őket ért jogsérelmek közé sorolják a diszkriminációt, a lelki bántalmazást, a kifogásolható, általuk igazságtalannak ítélt osztályozást, illetve a testi bántalmazást.
Jellemző adat, hogy a lányok valamivel nagyobb arányban (16,1%) nehezményezik a diszkriminációt, mint a fiúk (11,5%). Az egyes iskolatípusokat alapul véve, és a diákok nyilatkozataiból kiindulva megállapítható, hogy főként a szaktanintézetek tanulóit sújtja a hátrányos különbségtétel. A lelki bántalmazásra szintén a lányok panaszkodnak nagyobb gyakorisággal, ugyanakkor a szaktanintézetek tanulói kevésbé érzékelik (8–9%), mint a gimnáziumi növendékek (16,4%). Lelki bántalmazásról egyébként akkor beszélünk, ha a szülő – vagy más, érzelmileg fontos hozzátartozó, így természetesen a tanár is – a gyermeket megfélemlíti, megalázza, lekicsinyli, sértegeti, nevetség tárgyává teszi, jelenlétére nem reagál, figyelmen kívül hagyja, vagy bármilyen más módon azt érezteti, hogy a gyermek értéktelen, szeretetre és odafigyelésre méltatlan.
A felmérések tanúsága szerint a legritkábban (3,3%) a Pozsonyi és a Nagyszombati kerület, leggyakrabban (16–18%) a Zsolnai, a Nyitrai és a Trencséni kerület tanulóit éri lelki sérelem az iskolában. Az osztályozás vélt vagy valós igazságtalanságát leginkább (11,5%) a gimnazisták érzékelik, legkevésbé a szaktanintézetek diákjai. Testi fenyítés a fiúkat nagyobb gyakorisággal éri, mint a lányokat. (ervé)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.