<p>Az idei árvíz sem volt politikától mentes. Volt olyan politikus, aki kevésbé érezte szükségét annak, hogy lépten-nyomon a gáton lássák, akadt olyan is, aki mindent elkövetett azért, hogy naponta legalább 10 fénykép készüljön arról, ahogy gondját viseli az árvíz sújtotta övezetek lakóinak. Őszinte érdeklődés ez a részükről, vagy csak egyszerű marketingről és önreklámról van szó?</p>
ÖSSZEFOGLALÓ
„A német és osztrák kormányfők beérik annyival, hogy megtekintik az áradásokat, dicsérik a munkásokat, és azonnali segítséget ígérnek” – írta pénteki számában a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Angela Merkel német és Werner Faymann osztrák kancellár valóban jóval kevesebbszer nyilatkozott az árvízről kapcsolatban, és a védekezés irányításában sem vettek részt tevőlegesen. Merkel Facebook-oldalán egyetlen bejegyzés foglalkozik az árvízzel, amelyben megköszöni a gátépítőknek a „fáradhatatlan erőbedobásukat”. Néhány árvíz sújtotta területet is felkeresett, köztük például Passaut. Az n24.de tudósítása szerint a kancellár barna dzsekiben, gumicsizma nélkül járta be a területeket, az ott dolgozók pedig örültek a látogatásának. Ezeken a látogatásokon jelentette be kétszer is, hogy a szövetségi kormány azonnali pénzügyi segítséget nyújt az árvízkárosultaknak.
Werner Faymann osztrák kancellár kollégájánál jobban építkezett a Facebookra, több képet is feltöltött magáról. Mindegyiken ingben és rajta fekete dzsekiben feszít, egy különösen látványos kompozícióban pedig a kremsi mobil gát tetején kukucskálva figyeli a folyót. Merkelnél jóval több bejegyzést írt, ezek többségükben köszönetnyilvánítások, illetve arról szólnak, hogy az állam a katasztrófaalapokon keresztül segíteni fogja az érintetteket, a gátépítőknek pedig különleges szabadság jár.
A környező országok közül Csehországot is érintette az árvíz. Petr Nečas cseh kormányfő szintén az egyik árvíz sújtotta területen jelentette be az árvízkárosultak megsegítését, a Facebook-oldalán pedig több bejegyzést is szentelt a témának, túlzásba azonban nem vitte. Az elöntött Prágáról csak egyetlen kép árválkodik az adatlapján, illetve két bejegyzés, amelyben azt ecseteli, milyen pénzügyi segítséget kapnak a rászorulók. A cseh sajtó viszont egyetértett, hogy a prímet az árvíz idején nem a miniszterelnök, hanem a belügyminiszter és a közlekedési miniszter vitte, akik sokkal gyakrabban tartottak sajtótájékoztatót a válsághelyzet alatt, mint a cseh kabinet főnöke.
A cseheknél valamivel aktívabb volt Robert Fico kormányfő, bár árvízidei tevékenysége napi egy, maximum két sajtótájékoztatóra szűkült, egyszer megnézte helikopterből az áradást, egyszer pedig katonai teherautóval vitték át a fővárostól elvágott Dévényre. Ahova nem mehetett ő, oda Robert Kaliňák belügyminisztert vagy Peter Žiga környezetvédelmi minisztert küldte.
Az abszolút prímet minden téren Orbán Viktor miniszterelnök vitte; már a külföldi sajtó is felfigyelt rá, hogy a magyar kormányfőtől nagyon le vannak maradva a környező országok kormányfői.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint Orbán Viktor a kollégáihoz képest más szituációban van. Míg északon az árvíz hirtelen esemény volt, Magyarországra az árhullám „a Duna lassúságával” érkezett meg. A magyar kormány pedig a lap szerint el akarta kerülni a márciusi hóhelyzetben elkövetett hibát, amikor nem készültek fel eléggé az egyébként előre látható hóviharra, és némi népszerűségvesztésbe került.
Török Gábor politikai elemző egyébként lapunknak egy korábbi interjúban úgy nyilatkozott, hogy Orbán részéről aligha lehet megfontolt politikai marketingről beszélni. „Ő kevésbé stratégiában gondolkodó politikus. Orbán Viktor inkább vízvezeték-szerelő, mint tervező a magyar politikában. Ő a terepen van, cselekszik, nem terveket rajzol, hanem kimegy és meghúzza a csavarokat” – állítja. (MTI, dp)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.