Vita az R3-as nyomvonaláról

Pozsony. A leendő R3-as nyomvonalán veszekedik Nyitra megye képviselő-testületének egy része a megyeelnökkel.Még legalább 5–10 év, amíg megépül az észak-déli irányú gyorsforgalmi út, jelenleg viszont az sem nyilvánvaló, milyen útvonalon fog haladni.

Pozsony. A leendő R3-as nyomvonalán veszekedik Nyitra megye képviselő-testületének egy része a megyeelnökkel.

Még legalább 5–10 év, amíg megépül az észak-déli irányú gyorsforgalmi út, jelenleg viszont az sem nyilvánvaló, milyen útvonalon fog haladni. Bár az önkormányzatok és civil szervezetek azt akarják, hogy az út a Garam mentén vezessen, a szlovák koalíció képviselői minden bizonnyal ezt a régiót elkerülő nyomvonalat fogják véglegesíteni, ami azt eredményezheti, hogy a vidék a hiányos infrastruktúra miatt újabb és újabb beruházásoktól fog elesni.

A Nyitra Megye önkormányzata néhány hete módosította a megye területrendezési tervét szabályozó általános érvényű rendeletet, mégpedig olyan értelemben, hogy az észak-déli R3-as ne az egyes változat szerint épüljön meg, tehát a nyomvonalon, hanem a Garam mentén élők számára sokkal előnyösebb kettes változat szerint, Garamszentbenedek – Léva – Zselíz – Párkány érintésével. Milan Belica megyefőnök viszont ezt a változást megvétózta, mondván: még véletlenül sincs összhangban a felsőbb szintű, országos területrendezési tervvel. Mivel az utóbbi ülésen nem volt jelen elég képviselő a szlovák koalícióból, nem szavazhattak Belica vétójáról, tehát még mindig érvényes a jelenlegi, magyarok lakta régiók számára előnyösebb nyomvonal.

Farkas Iván, az MKP megyei frakciójának vezetője úgy gondolja, hogy Belica vétójáról addig fognak szavazgatni, míg előbb vagy utóbb jóvá nem hagyják. „Nem értem, miért nyomják annyira az egyes számú verziót, mikor információim szerint a Nemzeti Autópálya Társaság már megrendelte a környezetvédelmi hatástanulmányt a harmadik, Garamszentbenedek – Léva – Ipolyság keresztező nyomvonalra, tehát úgy tűnik, hogy végül ezt akarják megvalósítani, holott több szakértői vélemény szerint egyértelműen a kettes, Garam-menti változat lenne a legelőnyösebb” – mondta érdeklődésünkre Farkas.

Lapzártánkig a Nemzeti Autópálya Társaság (NDS) nem válaszolt arra a kérdésre, miért kezdtek dolgozni egy harmadik változaton, s miért nem támogatják a déli régiók számára kulcsfontosságú nyomvonalat. A közlekedésügyi tárca augusztusban viszont azt állította, hogy csak egyetlen nyomvonal lett kidolgozva, s ezen változtatni nem fognak. „Az R3 gyorsforgalmi út Turócszentmárton – Garamszentkereszt – Zólyom – Korpona – Ipolyság szakasza, egészen a szlovák–magyar államhatárig a nemzetközi TEN-T útvonal része. Ennek az útnak a nyomvonaláról 1994-ben és 1997-ben tartott páneurópai konferenciákon született egyezség Krétán és Helsinkiben. Ennek értelmében születtek meg a későbbi döntések kormányszinten is” – közölte néhány hete a minisztérium.

Nem mellékesen az R3-as Ipolyságnál csatlakozhatna a magyar M2-esre, amelyet Parassapusztáig vezetne a magyar fél. Ha Ipolyság elkerülésével egészen Párkányig vezetnék az R3-ast, akkor még a bekötését is meg kellene oldani a magyar M2-es irányába, vagy pedig Ipolyságtól kellene összekötni az M2-est az R3-assal.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?