Egy doboz sör még nem árt meg, húsvétkor azonban sokan képtelenek visszafogni magukat, az ünnepek egy részét így a sürgősségi osztályon tölthették az alkoholmérgezés miatt.
Visszatérnek a kijózanítók?
A húsvéti locsoláshoz hozzátartozik az alkoholfogyasztás, ami gyakran vezet olyan agresszív viselkedéshez, amellyel már csak a rendőrök képesek megbirkózni. A rendőrség épp ezért a detoxikáló állomások hálózatának az újbóli kiépítését szorgalmazza.
Az első detoxikáló állomást a volt Csehszlovákiában még 1951-ben nyitották, és a kijózanítók hálózata idővel több tucat ilyen intézményre bővült. Szlovákiában korábban nagyjából 40 ilyen működött, 2010-re azonban az utolsó, Nagyszombatban található detoxikáló is megszűnt. Az elmúlt időszakban ezek szerepét a kórházak sürgősségi osztályai vették át, a belügyminisztérium szerint azonban az állami és a városi rendőrség ragaszkodik a detoxikálók újranyitásához. A kérdésről a kormány bűnmegelőzési tanácsa februárban tárgyalt. „Mivel ez egy olyan téma, amely átfogó megoldást igényel, a belügyminisztérium és az egészségügyi tárca államtitkárai tovább tárgyalnak a megoldásról” – közölte az egészségügyi minisztérium kommunikációs osztálya.
Mivel a rendőrök ragaszkodnak a kijózanítók hálózatának a felfuttatásához, a belügyminisztérium azt javasolta, hogy egy kiválasztott városban kísérleti projekt keretében mérjék fel egy kijózanító működtetését. Javaslatot tettek arra is, hogy a detoxikálók létrehozása a megyei önkormányzatok vagy az ezekhez hasonló regionális társulások hatáskörébe tartozzon, az ilyen intézmények tarifáit pedig igazítsák hozzá a jelenlegi költségekhez.
Az egészségügyi tárca ezzel szemben azzal érvel, hogy már létezik egy működő mechanizmus az alkoholos befolyásoltság alatt álló és antiszociális tevékenységet folytató személyek sürgősségi ellátására. Ráadásul, ha nincs szükségük orvosi ellátásra, a rendőrség az ilyen személyeket elhelyezheti az erre kijelölt saját helyiségeiben is. „Ugyanígy ellátást kapnak azok a személyek is, akik ugyan nem követnek el antiszociális tevékenységet, ám közterületen alkoholos befolyásoltság alatt állnak, és az alkoholfogyasztás miatt hirtelen változás következhet be az egészségi állapotukban” – emlékeztet az egészségügyi minisztérium. Hogy visszatérnek-e a detoxikáló állomások, az így egyelőre a két tárca közötti egyezségtől függ, a belügyminisztérium bűnmegelőzési osztályának a képviselői a biztonság kedvéért azonban már tavaly megtekintettek egy működő kijózanítót a szomszédos Morvaországban.
(mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.