Visegrádi államfők Kassán

Kassa. A Visegrádi Négyek államfői azzal kezdték kassai sajtótájékoztatójukat, hogy a lehető leghatározottabban elítélték a szörnyű madridi robbantásokat, és hangsúlyozták a terrorizmus elleni közös harc fontosságát.

Egyperces néma csend. A négy államfő is elítélte a madridi terrorcselekményeket. A szerző felvételeMegegyeztek abban, hogy az uniós csatlakozás után is van értelme a V4-ek együttműködésének, ám ez nem jelenti azt, hogy a négy államnak mindenben egyet kell értenie. Egy azonban bizonyos: sok a közös kapcsolódási pont a visegrádi országok kulturális, történelmi hagyományait, valamint stratégiai céljait illetően, a mindenkori államfők kapcsolattartása pedig különösen fontos. „Európa országaiban kormánykoalíciók jönnek-mennek, az államfők viszont más dimenzióba helyezhetik a visegrádi együttműködést” – áll közös állásfoglalásukban. A kassai találkozón az infrastruktúra fejlesztésének szükségessége mellett szó esett a romakérdésről is. Rudolf Schuster felhívta a figyelmet, hogy Románia és Bulgária EU-csatlakozása után az uniónak csaknem tízmillió roma polgára lesz, és erre Brüsszelnek közösen kell felkészülnie az érintett országokkal. A megoldás azonban nem az államfők, hanem a kormányok feladata.

Václav Klaus, aki a négy államfő közül a legszkeptikusabb az uniós csatlakozással kapcsolatban, a találkozó előestéjén a következőt nyilatkozta: „Kétségbeesetten keressük, de nem találjuk a konkrét együttműködés lehetőségeit.” Szavait tegnap azzal magyarázta, hogy a keresés folyamatára nem kritikus értelemben, hanem bizonyos fokú elégedettséggel tekint. Klaus a csatlakozás körüli „pozitív retorikai artistamutatványok” helyett a pragmatizmus fontosságára hívta fel a figyelmet. Szerinte a négy országnak a jövőben közös projektok létrehozására és az álláspontok egyeztetésére kellene koncentrálnia.

Alexander Kwasniewski lengyel államfő úgy véli, a V4-ek feladata az unióban elsősorban a regionális együttműködés ösztönzése. E tekintetben példa értékűnek tartja szlovák kollégája kezdeményezéseit, aki kassai főpolgármesterként tudatosan kereste a partnerséget lengyel városokkal. Kwasniewski a turizmus, a sport, a kultúra és művelődés területén is lát teret az együttműködésre.

Mádl Ferenc magyar államfő a legnagyobb sikert azzal a történettel aratta, amelyet a helyi egyetemistákkal rendezett találkozón mondott el az ifjú tehetségek külföldön való érvényesüléséről: „Egy fiatalember lépett az amerikai bevándorlási hivatalnok elé, aki megkérdezte tőle, mit hoz be az országba. A zsenialitásomat – válaszolta a fiú, nagy derültséget okozva a teremben. A fiatalembert Albert Einsteinnek hívták.” Mádl egyetért Rudolf Schusterrel abban, hogy nem az uniós országoknak kell tartaniuk a visegrádi országokból érkező munkavállalóktól, hanem fordítva: a csatlakozó országoknak van félnivalójuk az agyelszívás reális veszélye miatt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?