Egyre nagyobb az érdeklődés a külföldi vállalkozók részéről a szlovákiai cégek iránt. Tavaly 2765 szlovák cég került külföldi kézbe, 260-nal több, mint egy évvel korábban. A legtöbb felvásárlás mögött továbbra is csehországi és magyarországi vállalkozók állnak.
A Bisnode nemzetközi cégminősítő társaság közzétette legújabb toplistáját a külföldi tulajdonban levő szlovákiai cégekről.
„Továbbra is a szomszédos országok vállalkozói vezetnek. Az első helyen a csehek végeztek, akik tavaly 896 szlovák céget vettek át, míg a magyarországi vállalkozók 691 itteni cégre tették rá a kezüket”
– mondta Petra Štěpánová, a Bisnode elemzője.
A sorban a románok (116), az amerikaiak (112), a lengyelek (102), a bolgárok (83), a britek (75), az osztrákok (68), az ukránok (65) és az olaszok (64) következnek. Štěpánová lapunknak elmondta: a tulajdonosváltás nem azt jelzi, hogy ezek a cégek elköltöztek volna az adott országba, továbbra is Szlovákiában vannak bejegyezve és itt is vállalkoznak, csupán a szlovákiai tulajdonost váltotta le egy külföldi.
„A trend egyértelmű: egyre nagyobb az érdeklődés a szlovákiai cégek iránt, csak tavaly nagyjából tíz százalékkal nőtt az ilyen felvásárlások száma. Az egyes országok között azonban látványos különbségek vannak” – tette hozzá Štěpánová. Míg a román vállalkozók érdeklődése visszaesett, az Egyesült Államokból származók száma nagyot ugrott előre. A cseheket és a magyarokat azonban továbbra sincs esélyük lekörözni, ezek ugyanis toronymagasan vezetnek.
„A csehek elsősége nem meglepő, hiszen a cseh tulajdonban levő szlovákiai cégek jelentős része még Csehszlovákia széthullása előtt jött létre, és nem elhanyagolható a két nyelv közelsége sem. Magyarország legnagyobb előnye szintén a közelsége, és persze az, hogy Szlovákiában nagyszámú magyar kisebbség él, a határ menti övezetben így sok, magyar tulajdonban levő társaságot találunk”
– mondta Štěpánová.
(mi)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.