Változás előtt bizonytalanság

Soha nem volt még ekkora bizonytalanság a jövőt illetően, mint most – állítják egybehangzóan az iskolaigazgatók a hatáskörök átruházásával július elsején előálló új helyzettel kapcsolatosan. Ez pedig véleményük szerint egyértelműen a megfelelő tájékoztatás hiányára vezethető vissza.

„Sok múlik azon, mennyire tud együttműködni az iskola, óvoda vezetősége az önkormányzattal.”Vas Gyula felvételeMilyen problémákkal kell szembenézniük július elsején? – kérdeztük Novák Ferencet, a bátorkeszi Kovács József Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatóját.

Július elsejével két fontos változás áll be iskolánk életében. Egyrészt megváltozik fenntartónk, tehát az önkormányzathoz kerülünk, másrészt az iskola jogalanyivá válik. Nem szerencsés dolog, hogy mindkettőre egy időben kerül sor. Mi azt szerettük volna, ha az eredeti elképzelésünk alapján április elsejével megszerezzük jogalanyiságunkat, és már akkor „letudjuk” az ezzel járó szervezési és adminisztrációs feladatokat, a regisztrációt, a számlanyitást stb. Sajnos, erre rajtunk kívül eső okok miatt nem került sor. Most viszont mindaddig nem foghatunk az adminisztrációs teendők intézésébe, amíg a polgármestertől nem kapjuk meg az ehhez szükséges okiratokat, az alapítólevelet, kinevezési okmányomat. Ő viszont csak július elseje után adhatja ki mindezeket. Ez azt jelenti, hogy a törvény szerint elsejétől már jogalanyiak leszünk ugyan, de semmilyen érvényes dokumentummal nem rendelkezünk. Az egyik legsürgetőbb feladat a számlanyitás lesz, hiszen az alkalmazottak bére erre a számlára érkezik majd. Azt azonban a mai napig nem tudom, mekkora bérkeretből gazdálkodhatok. Pedig július elsejétől én leszek a pedagógusok és a nem pedagógiai dolgozók munkáltatója.

Ugyanakkor ön az önkormányzat alkalmazásában áll majd...

Viszont tudomásom szerint az én bérkeretemet is – a pedagógusok és nem pedagógiai dolgozók bérével együtt – a járási hivatal osztja le, tehát az önkormányzatnak nem lesz beleszólása az igazgató jutalmazásába. Sem pozitív, sem negatív irányban, tehát sem motiválni, sem szankcionálni nem fogja tudni őt. Ezt nem tartom helyesnek. Ugyancsak elhibázottnak tartom azt a jogszabályt, amely kizárja, hogy az igazgatók képviselőként is tevékenykedjenek a községben. Annál is inkább, hiszen ezentúl az iskolákat érintő, komoly döntéseket kell hozniuk a képviselő-testületeknek, és nem biztos, hogy szakszerűen állnak hozzá a problémához.

Több fórumon elhangzott már: nem igazán szerencsés dolog, hogy a főiskolai, egyetemi végzettségű iskolaigazgatóknak a náluk alacsonyabb képesítéssel rendelkező polgármesterek – tisztelet a kivételnek – lesznek a munkaadóik.

Való igaz, hogy sok helyen bizony nem is alaptalanul merültek fel ilyen aggodalmak az iskolaigazgatókban, de talán még inkább kételyeik vannak azzal kapcsolatban, miként viszonyul az önkormányzat az adott településen található oktatási intézményekhez. Sok múlik azon, mennyire tud együttműködni az iskola, óvoda vezetősége az önkormányzattal, a képviselők mennyire érzik felelősnek magukat ezeknek az intézményeknek az ügyeiben. Minden bizonnyal jelentős eltérések lesznek az egyes települések között. Mindezen fenntartások ellenére igazgatótársaimmal természetesen örülünk annak, hogy az esetlegesen felmerülő problémákat helyben lehet megoldani, helyben születhetnek meg az iskolát érintő lényeges döntések. Nem a járás, a kerület diktál majd, és az egyes politikai pártok által kinevezett hivatalnokok nem önkényeskedhetnek az iskolaigazgatók felett, mint ahogyan annak bizony tanúi lehettünk a volt kormánygarnitúra idején.

A hatásköri törvény módosítása értelmében az iskolaigazgatóknak július elsejét követően is lehetőségük lesz arra, hogy a járási hivatalok alkalmazottaival végeztessék a bérszámfejtést. Önök élnek ezzel a lehetőséggel?

A szóban forgó módosításban, amely ugyan még nem jelent meg a törvénytárban, de az interneten már hetek óta olvasható, az áll, hogy a bérszámfejtést a járási hivatal munkatársai végzik, ha az igazgató nem kéri másképpen. Ezt azért hangsúlyozom, mert többen úgy értelmezték, hogy külön kérni kell erre a járási hivatalt. Pedig éppen azoknak kell jelezniük szándékukat a hivatal felé, akik nem akarják igénybe venni ezt a lehetőséget. Az elkövetkező fél évben mi még az eddigi módon, tehát a járási hivatallal végeztetjük a bérszámfejtést, annál is inkább, mert erre a munkakörre – a már korábban jogalanyivá vált iskolák tapasztalataiból kiindulva – biztosan nem kapunk bérkeretet. A későbbiekben az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy a szomszédos iskolák, illetve önkormányzatok közösen alkalmaznak majd egy bérszámfejtőt. Tudomásom szerint a bátorkeszi önkormányzat 4-5 szomszédos községgel közösen fél munkaerő alkalmazására elegendő bérkeretet delimitál július elsejétől a járási hivataltól.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?