<p>Azért, hogy a szavazatok biztosan érvényesek legyenek, összeállításunkban felelevenítjük, hogyan kell a szavazókörben az előírásoknak megfelelően voksolni. A választások június 12-én reggel 7 órától este 10 óráig tartanak. A polgármester helyi szinten, a helyi viszonyoknak megfelelően akár két órával korábbi kezdést is elrendelhet, vagyis nem kizárt, hogy néhány településen már reggel 5 órától szavazni fognak.</p>
Választási tudnivalók
Mindenki az állandó lakhelye szerinti szavazókörben adja le a voksát. Hogy pontosan melyik utcában, melyik épületben, arról az önkormányzat mindenkit írásban értesített. Ha nem kapott értesítőt, érdeklődjön a községi hivatalban. A választói igazolvánnyal szavazók az országban bárhol leadhatják voksukat, kivéve a lakhelyükhöz tartozó körzetet. Mindenki vigye magával a személyazonossági igazolványát.
Útlevelet nem fogadnak el, akinek nincs személyazonosságija, nem szavazhat. Ha kiderül, hogy a lakhelye szerinti jó szavazóhelyiségbe ment, csak nem szerepel a polgárok jegyzékében, a bizottságnak kötelessége beírni önt a jegyzékbe.
A szavazóhelyiségben
A helyiségben látható helyen kifüggesztenek egy minta szavazólapot és néhány hasznos tudnivalót arról, hogyan kell voksolni, valamint hogy kik mondták vissza a jelölésüket. A bizottságnak először adja oda személyazonossági igazolványát. Ellenőrzik adatait, majd kap egy üres borítékot és 18 szavazólapot. Az egyes lapokon más-más pártok képviselőjelöltjei szerepelnek. A borítékkal és a lapokkal a szavazófülkébe megy, ott kiválasztja azt a pártot - azaz lapot -, amelyikre voksolni akar. A többi lapot félreteszi.
Fontos lehet a karikázás
A kiválasztott cédulán bekarikázhatja négy személy nevét - pontosabban csak a nevük előtt szereplő számot -, akiket biztosan a parlamentben szeretne látni. Nem kötelező karikázni, ám négynél több nevet nem szabad megjelölni! Ha ötöt vagy többet választ, preferenciaszavazata érvénytelen lesz, a pártra leadott voksa azonban így is számít. Miután bekarikázta a megfelelő sorszámokat, a lapot - ezt az egyet! - beleteszi a borítékba, leragasztja, és az urnába dobja. Ha a lapot nem teszi borítékba, és úgy dobja az urnába, szavazata érvénytelen lesz. A többi szavazólapot hazaviheti vagy eldobhatja.
Ha a borítékba több cédulát (pártot) tesz, a voks érvénytelen. Ellenben ha összefirkálja, megjegyzést ír rá, nem számít, a lényeg, hogy nyilvánvaló legyen, kiknek adott preferenciaszavazatot. A karikázás súlya nőtt, már elég megszerezni a pártra leadott voksok 3 százalékát ahhoz, hogy valaki elmozduljon a listán, úgyhogy ezúttal a polgárok reálisan befolyásolhatják, kik kerüljenek a törvényhozásba. Éppen ezért többször is ellenőrizze, jó neveket választott-e.
Ha esetleg elrontotta, szóljon a választási bizottság tagjainak, kap új szavazólapokat. Segítség a voksolásban Bár idén már nincs kampánycsend, a választási bizottságok tagjai nem kampányolhatnak. A választási törvény azonban nem tiltja, hogy a bizottságok tagjai a választóhelyiségben újságot olvassanak.
A mozgásképtelen személy megkérheti a lakhelye szerinti körzeti választási bizottságot, hogy küldjön a lakására mozgóurnát. Ilyen esetben két bizottsági tag házhoz szállítja a szavazólapokat, a borítékot és az urnát, és a polgár otthon szavazhat, miközben a bizottsági tagok ügyelnek a voksolás titkosságára.
Ha a választópolgár egészségi okokból (balesetet szenvedett, nem tudja használni az ujjait, vak stb.) nem képes egyedül kiválasztani a szavazólapot, valaki elkísérheti őt a szavazófülkébe, és az utasításai szerint kiválaszthatja helyette a megfelelő cédulát és a négy politikust. Ha kell, az urnába is bedobhatja helyette a borítékba helyezett lapot. A segítő személy semmiképpen sem lehet a választási bizottság tagja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.