A felvétel illusztráció
Választási őrszemek
7 órától 22 óráig adhatjuk le a mai önkormányzati választás ideje alatt voksunkat a települések új vezetőire. Az Állítsuk meg a korrupciót civilszervezet arra hívja fel a figyelmet, hogy valamennyien tehetünk azért, hogy a választások korrupciómentesek és átláthatóak legyenek.
Az önkormányzatokhoz több mint 300 jogkör tartozik, és évi 4,3 milliárd euró felhasználásáról döntenek. Mindennapi életünkre az önkormányzatoknak van a legnagyobb hatásuk, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy az elkövetkezendő négy évben kik kerülnek döntéshozói pozícióba, és főleg hogyan. Az Állítsuk meg a korrupciót civilszervezet szerint minden tudatos polgár hozzájárulhat ahhoz, hogy a választás törvényes és korrupciómentes legyen. Arra is van lehetőség, hogy a szavazatszámlálás alatt jelen legyünk, s felügyeljük annak átláthatóságát. Nem egyszer a polgármester közvetlen hozzátartozói is tagjai a helyi választási bizottságnak. Ha ellenőrizni szeretnénk, hogy nem részrehajlók-e, nincs más dolgunk, mint a nap folyamán jelezni az adott szavazókör választási bizottságánál, hogy jelen szeretnénk lenni a szavazatszámlálásnál. Ha ellenvetéssel állnak elő, akkor a rendőrséghez vagy az Állami Választási Bizottsághoz forduljunk. A szavazatszámláláson csak akkor lehetünk jelen, ha a szavazóhelyiségek bezárása előtt megjelenünk. Szavatokat nem számolhatunk, csak megfigyelőként lehetünk jelen. Ügyelhetünk viszont arra, hogy az urnabontás előtt a fel nem használt szavazólapokat eltávolították-e, hogy ketten számlálják-e a voksokat, és hogy legalább egyszer ellenőrzik-e az adatokat? A jegyzőkönyvvezető nem számolhat szavazatot, utólagosan a szavazólapokat sem szabad módosítani. Ha a bizottság tagjai törvénysértően járnak el, azonnal hívjuk a rendőrséget.
Az Állítsuk meg a korrupciót civilszervezet szerint minden tudatos polgár hozzájárulhat ahhoz, hogy az önkormányzati választások korrupciómentesek és átláthatók legyenek. Csak nyitott szemmel kell járnunk a választások alatt.
A civilek szerint a tudatos polgár ügyel arra, hogy nem történik-e visszaélés a szavazóhelységekben illetve azokon kívül. Megfigyelheti azt is, hogy a szavazóbizottság tagjai megfelelően készítették-e elő a szavazóhelyiséget.
Törvényes szavazás
Törvényesen tájékoztatnak-e a szavazás módjáról, kitették-e a jelöltek listáját, és az ott kitűzött mintaszavazólapon nincs-e bekarikázva konkrét jelölt. Eltávolították-e a választási plakátokat, kampányanyagokat a szavazókör közvetlen közeléből. A civil szervezet szerint a tudatos polgárnak azt is meg kellene figyelnie, hogy az urnákat – beleértve a mozgó urnát is – megfelelően zárták-e le, és el tudjuk-e helyezni a fel nem használt szavazólapokat. Utóbbiakat ugyanis nem szabad kivinni a szavazóhelyiségből.
Személyi és aláírás
A szavazólapokat csak a személyi igazolvány felmutatását követően kaphatjuk meg, átvételüket aláírásunkkal kell igazolni. Ezzel párhuzamosan húzhat ki a szavazók listájáról a bizottság. Csak a paraván mögött szavazhatunk, a szavazólapot a bizottság tagjai nem módosíthatják a szavazók helyett. Az egészség- vagy látáskárosult szavazók kérhetik más személy segítségét a szavazás során, de az semmiképpen nem lehet a helyi választási bizottság tagja.
Nyomásgyakorlás
A jelöltek nem gyakorolhatnak nyomást a szavazókra, nem fenyegethetik őket és nem kínálhatnak anyagiakat a szavazatukért. 48 órával a voksolás előtt tilos kampányolni, reklámtárgyakat osztogatni. Ha ilyet tapasztalunk, azonnal értesítsük a rendőrséget. Akkor is forduljunk a rendőrséghez, ha a szavazóhelyiségen kívül valakinél szavazólapot látunk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.