<p>Nyílt titokként kezelik az Európai Parlamentben, hogy Catherine Ashton helyett ősztől Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter lehetne az Európai Unió (EU) kül- és biztonságpolitikai főképviselője.</p>
Uniós főmufti lehet Lajčák
Pozsony |
„Annyi biztos, hogy Ashtont nem fogják ismételten kinevezni a posztra, ugyanis aligha találnának Brüsszelben egy olyan embert, aki elégedett lenne munkájával. Valószínűleg ő is tudja, hogy az unió magas beosztású képviselői közül őt éri a legtöbb kritika” – nyilatkozta lapunknak neve elhallgatását kérő hírforrásunk. Azt, hogy Lajčák az egyik legesélyesebb jelölt a posztra, a héten már az European Voice hetilap is megszellőztette, az információt a szlovákiai európai parlamenti képviselők többsége is megerősítette. A hetilap szerint Lajčákon kívül a lengyel Radoslaw Sikorski és a dán Frans Timmermans neve is felmerült, ám elemzők is a szlovák külügyminisztert tartják a legesélyesebbnek. Jó hírnevét főként egykori boszniai uniós főmegbízotti tevékenységének köszönheti.[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"137777","attributes":{"alt":"","author":"Tomáš Benedikovič felvétele","class":"media-image","height":"330","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]A European Voice hetilap szerint a szóban forgó jelöltek ellen szól, hogy kisebb európai országokból származnak, s nem biztos, hogy a nagyobb befolyással bíró tagállamok ebbe beleegyeznének. Anna Ibrisagic, az Európai Néppárt (EPP) frakciójának tagja viszont úgy véli, hogy ebben az esetben nem lesz olyan mérvadó, mely ország jelölné az EU külügyminiszterét. „Az biztos, hogy Franciaország vagy Németország soha nem egyezne bele abba, hogy Szlovákia kapja meg a gazdasági ügyekért, monetáris politikáért és euróért felelős biztosi posztot, ám Ashton pozíciójánál sokkal fontosabb lesz a tapasztalat és az adott jelölt hírneve. Ezen a téren pedig Lajčáknak nem lehet gondja” – árulta el lapunknak Ibrisagic. Ha valóban Lajčákot választanák, akkor Maroš Šefčovič jelenlegi intézményközi kapcsolatokért és igazgatásért felelős biztosnak távoznia kellene a bizottságból – itt ugyanis minden országnak csak egy képviselője lehet. A szlovák külügyminisztérium az információkat hivatalosan nem kívánta kommentálni. Nem ez az első komoly nemzetközi poszt, melynek kapcsán szóba kerül Lajčák neve. Pár hónapja olyan információk láttak napvilágot, miszerint az ENSZ főtitkári posztját pályázná meg – állítólag nem esélytelenül – a szlovák külügyér.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.