A selmecbányai egyeztetés résztvevői: Szalay-Bobrovniczky Kristóf magyar, Jaroslav Naď szlovák, Jana Černochová cseh védelmi miniszter és Marcin Ociepa lengyel védelmi államtitkár (TASR-felvétel)
Ukrajna tekintetében nem egységes a V4
Selmecbányán találkoztak kedden a V4-ek védelmi minisztériumainak vezető tisztségviselői. Míg a cseh, a lengyel és a szlovák kormány képviselője Ukrajna katonai támogatásáról nyilatkozott, addig a magyar tárcavezető főleg a Kijevnek nyújtandó humanitárius segítségnyújtásról beszélt.
Jaroslav Naď (OĽaNO) szlovák védelmi miniszter a Visegrádi Együttműködés (V4) országainak képviselőivel közösen tartott sajtótájékoztatón kedden elmondta, az Oroszország által megtámadott Ukrajna támogatásáról is tárgyaltak. „Mind a négy állam egyetért abban, hogy támogatni szeretnék Ukrajnát az orosz agresszióval szembeni védekezésében, Ukrajna területi egysége a V4-es országok közös érdeke” – jelentette ki. „Az aknamentesítés, az ukrán haditechnika javítása, a sérült katonák ellátása vagy a kiképzés azok a területek, amelyek összekötnek minket és amelyekben közös az érdekünk” – fogalmazott arról szólva, miként segítik a V4-es országok közösen Ukrajnának az orosz agresszióval szembeni ellenállását. Kiemelte, az orosz hibrid fenyegetésekről is egyeztettek, amelyek elhárítására akciótervet készítettek, de beszéltek annak az uniós harcoló csoportnak a létrehozásáról, amely a jövő év első felében áll fel. Naď elmondta, a V4-eknek az olyan partnerekkel, mint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország, Franciaország és Dél-Korea való tárgyalásairól is szót ejtettek.
A csehek és a lengyelek
Jana Černochová (ODS, Polgári Demokrata Párt) cseh védelmi miniszter a selmecbányai sajtótájékoztatón elmondta, a V4-es államok megállapodtak az ukrán katonák kiképzésére vonatkozó közös projektek indításáról, illetve abban is, hogy a négy ország szerepet fog vállalni az ukrajnai aknamentesítésben. A V4-es országok a haditechnikájuk kölcsönös javításáról is egyeztettek. Černochová megemlítette, a V4-es államok már most is közösen lépnek fel az olyan problémás régiókban, mint a Nyugat-Balkán vagy a Száhel-övezet. „Egyetértünk abban is, hogy modernizálni kell a hadseregeinket” – tette hozzá.Marcin Ociepa (PiS, Jog és Igazságosság) lengyel védelmi államtitkár az ukrajnai orosz agresszió idején a V4-ek egységének fontosságára hívta fel a figyelmet. Az államtitkár rámutatott, Közép-Európa, amely már több orosz, illetve szovjet megszállást megélt, ma hibrid fenyegetésekkel néz szembe. „Nemet kell mondanunk az orosz imperializmusra és agresszióra” – tette hozzá azzal, hogy a V4-neknek, az Európai Uniónak és a NATO-nak egységesnek kell lennie ahhoz, hogy megállítsák Moszkvát. „Katonai segítséget is küldenünk kell Ukrajnának” – jelentette ki. A régió országainak együttműködésére példaként a szlovák légtérnek a csehek és lengyelek általi védelmét említette. A hibrid fenyegetések mellett, a kiberterrorizmusra és az esetleges élelmiszerhiány veszélyére hívta fel a figyelmet.
Eltérő magyar álláspont
A magyar védelmi miniszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf (Fidesz-jelölt) az Ukrajnának nyújtandó segítségről jóval visszafogottabban nyilatkozott. „Az álláspontunk nem változik, Ukrajnának humanitárius segítséget nyújtunk” – jelentette ki, majd arról beszélt, hogy a háború kitörése óta hozzávetőlegesen egymillió ukrajnai menekült lépte át a magyar határt. Ahogy arról a magyar sajtó beszámolt, az ellátásukban főleg az egyházak és a civil szervezetek vettek részt és alig két százalékuk maradt az országban. Szalay-Bobrovniczky a sajtótájékoztatón azonban kijelentette, a magyar kormány ellenzi az orosz agressziót, fontosnak tartják Ukrajna területi integritásának védelmét. „Felajánlottuk, hogy segítünk az aknamentesítésében” – tette hozzá, de hangsúlyozta, el akarják kerülni, hogy az unió vagy a NATO belekeveredjen a háborúba. Arról is beszélt, Magyarországon jelenleg haderőreform zajlik.
A kétoldalú tárgyalás
A szlovák és a magyar védelmi miniszter a V4-es találkozót megelőzően külön is tárgyalt. A két tárcavezető hétfőn találkozott, amikor is arról egyeztettek, hogy a V4-es együttműködésen túl a kétoldalú kooperációt is erősíteni szeretnék. Naď arról beszélt, Csehország és Lengyelország mellett Magyarország is részt vehetne a szlovákiai légtér védelmében, de a katonák kiképzésében is együttműködhetnek. Szalay-Bobrovniczky pedig elmondta, bízik benne, hogy a közös aktivitásokba a magyarországi mellett sikerül bekapcsolni a szlovákiai védelmi ipart is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.