Újabb program a pályakezdők alkalmazására

Pozsony |

<p>Mintegy 7 ezer hátrányos helyzetű munkanélküli elhelyezkedését akarja megkönnyíteni a munka-, család- és szociális ügyi hivatal, a célra mintegy 22,2 millió eurót kívánnak fordítani. A hivatal pályázati úton keres munkaerő-közvetítő ügynökségeket és civil szervezeteket, amelyek július 22-ig nyújthatják be pályázataikat.</p>

A hivatal a több mint egy éve munkát keresők, az 50 évnél idősebb és a frissen végzett munkanélküliek elhelyezkedését kívánja segíteni. Az elhelyezkedő munkanélküliek után a közvetítők kapnak anyagi támogatást, de több részletben. 200 euró jár a munkaszerződés aláírásakor, 1500 euró, ha a munkahely még négy hónap elteltével is él, a harmadik részletet pedig egy év elteltével adja az állam. Ennek az összege függ attól, hogy a munkavállaló korábban a munkanélküliek melyik csoportjába tartozott. A legalacsonyabb összeg ezer euró lesz, a legmagasabbat pedig azok után kapják a pályázók, akik több mint két évig voltak állás nélkül. A támogatás viszonylag jelentős, hiszen a 22 millió eurós összeg 7000 munkavállalóra számolva több mint 3 ezer eurót tesz ki fejenként, és ehhez csak egy éven át kell munkát biztosítani a munkanélkülinek.

A magas támogatás ellenére is kérdés, hogy a munkaerő-közvetítő cégek közül hány kapcsolódik be a programba. A képzettebb munkaerőt közvetítő cégek várhatóan nem. „Az Adecco nem vesz részt a programban, mivel a munkaadók meghatározzák a munkavállalókkal szemben támasztott követelményeiket, amelyeket az ügynökségeknek teljesíteniük kell – tájékoztatta lapunkat Bruna Beata Jakub, az Adecco szlovákiai vezetője. – Mi garanciát vállalunk az általunk közvetített munkaerőért, így olyan alkalmazottakat is közvetíthetünk, akik ugyan nem minden követelménynek felelnek meg, de hajlandóak tanulni.” Szerinte azonban olyan munkaerő közvetítését nem fogják vállalni ezek a cégek, amely még a munkaadók alapkövetelményeinek sem felelnek meg.

Bruna Beata Jakub szerint a pályakezdő fiatalok munkanélkülisége elsősorban az oktatás problémája. „Az oktatásügy nem rendelkezik megfelelő stratégiával, az oktatási minisztériumnak szorosabban kellene együttműködnie a szociális tárcával a képzési programok tartalmának kidolgozása során, hogy az megfeleljen a munkaadók elvárásainak” – véli Jakub.

Ez már a második program, amit idén a munkaügyi hivatal indít a hátrányos helyzetű munkavállalók megsegítésére, az első mintegy 40 millió euróba került, de június közepéig mindössze 9513 új munkahely létesült a 29 évesnél fiatalabb munkanélküliek számára.

A gazdasági válság 2008-as kitörése óta meredeken emelkedik a munkanélküliség a 25 évnél fiatalabbak körében is. Világviszonylatban 11,75%-ról 2012-re 12,2%-ra emelkedett, az Európai Unióban azonban ennél sokkal rosszabb a helyzet: 15,3%-ról 22,6%-ra nőtt. Szlovákia az unióban is a sereghajtók közé tartozik, a 2008-as 20,2 százalékos szintről 33,2%-ra nőtt. Csak a legrosszabb helyzetben lévő dél-európai országok előzik meg Szlovákiát, igaz Spanyolországban és Görögországban 50 százalék fölé ugrott a fiatal munkanélküliek aránya.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?