<p>A munkanélküli nyilvántartásokban a szakközépiskolák végzőseit találjuk meg leggyakrabban. Mit tervez az oktatási minisztérium? <span style="font-size: 12px;">Mely iskolák végzősei lesznek legnagyobb eséllyel a munkahivatalok ügyfelei?</span></p>
Szakközépből kerül ki a legtöbb állástalan
A májusi viszonylagos csökkenés ellenére még mindig nagyon magas a munkanélküliek aránya a pályakezdők és a fiatalok körében. Most ugyan a diplomás állástalanok száma nőtt meg radikálisan: az áprilisi 3737-ről emelkedett meg több mint 2700-zal. A növekedés oka, hogy most voltak, vannak az államvizsgák, sok fiatal diplomás első útja pedig az egyetemről egyenesen a munkaügyi hivatalba vezet.
Több a pályakezdő munkanélküli
A középiskolai végzettségű munkanélküli pályakezdők száma általában szeptemberben nő, mivel nekik az iskola befejezése utáni nyári szünetben még az állam fizeti az egészségbiztosítást. Ján Richter szociális ügyi miniszter szerint az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest is nőtt a munkanélküli pályakezdők száma. „A pályakezdők kategóriája még mindig nagyon komoly probléma” – állítja a miniszter.
A munkaügyi hivatal új, aktív foglalkoztatáspolitikai intézkedéseket tervez, amelyek lényege, hogy mindenkinek joga van az első munkahelyre. Az intézkedés átképzésekkel, a pályakezdők alkalmazását segítő gazdasági eszközökkel, például járulékcsökkentéssel számol.
Összeírják a hiányszakmákat
Az oktatási minisztérium a szakképzési rendszer átalakítását tervezi, de az intézkedések csak 2015-ben lépnének életbe, a hatásukra pedig újabb négy évet kell várni. Az elképzelések szerint szorosabban kapcsolnák a képzést a gyakorlathoz, vagyis bevonnák a munkaadókat. „A duális képzés bevezetését követően a munkaadók közvetlenül részt vesznek majd az oktatásban” – mondta lapunknak Michal Kaliňák, az oktatási tárca szóvivője. Még nem világos azonban, hogy milyen módon motiválják majd a munkaadókat, hogy vállalják a részvételt a képzésben.
A másik intézkedés hatása gyorsabban jelentkezhet. A szaktárca készíti a hiányszakmák jegyzékét. „A hiányszakok esetében magasabb normatív támogatás bevezetését tervezzük” – mondta Kaliňák.
Ötből négyet tovább kell képezni
A szakképzés általánosan rossz megítélését figyelembe véve meglepő eredménnyel szolgált a Vállalkozók Szövetségének (PAS) felmérése. Az eredmény ugyan első pillantásra nem túl kedvező: a 130 vállalkozó megkérdezésével készült kutatás szerint ugyanis a középiskolások négyötödének munkába állás előtt továbbképzést kell biztosítani.
A PAS szerint azonban a képzés átlagos költsége nem túl magas – mintegy 650 euró – ami azt jelenti, hogy a képzés színvonala nem a legrosszabb. „Ha a pályakezdők az iskola elvégzése után valóban »használhatatlanok« lennének, akkor a képzésük ennél sokkal többe kerülne” – állítja Róbert Kičina, a PAS igazgatója.
A pályakezdők elképzelései a valós bérekről azonban köszönő viszonyban sincsenek a valóssággal: átlagosan 31 százalékkal magasabb bért szeretnének, mint amit a munkaadó biztosítani tud. A vállalkozók többsége nem érzékeli azt sem, hogy bizonyos szakmákban kevés a szakember. „Csak minden ötödik vállalkozó látja úgy, hogy bizonyos szakmák esetében hiány mutatkozik a végzősökből, 58 százalékuk pedig kifejezetten úgy látja, hogy az ő szakmájukban nincs szükség több munkaerőre” – állítja Kičina.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.