Pozsony. Olyan nyilatkozat aláírását kezdeményezi a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS), melyben a pártok a közvéleményt és a külföldet biztosítanák: Szlovákia külpolitikai irányultsága a 2002-es választások után nem változik.
Pozsony. Olyan nyilatkozat aláírását kezdeményezi a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS), melyben a pártok a közvéleményt és a külföldet biztosítanák: Szlovákia külpolitikai irányultsága a 2002-es választások után nem változik. Erről Vladimír Mečiar, a mozgalom elnöke tegnap tájékoztatta az államfőt, aki a volt kormányfőt saját kérésére fogadta. A több mint egy órás megbeszélés után Rudolf Schuster pozitívan értékelte az ellenzéki erő valamennyi, a NATO-csatlakozás minél nagyobb támogatottságát célzó megnyilvánulásait. Az elnök elismerte, az integránciónkat befolyásolható országoktól nem kapott olyan jelzést, mely szerint szükséges lenne ilyen nyilatkozat aláírása, sőt külföldi tárgyalásai során többször figyelmeztették: uniós csatlakozásunk szempontjából nem kívánatos, hogy Vladimír Mečiar ismét magához ragadja a hatalmat. „Ez közismert vélemény, de úgy vélem, a közvélemény szempontjából nagyon fontos, hogy a HZDS támogassa az integrációt. Üdvözlésre méltó egy olyan nyilatkozat, mely irányultságunk folytonosságáról biztosít. Támogatom a kezdeményezést, tekintet nélkül arra, hogy ellenzéki vagy kormánypárti, és hogy mit szól hozzá a többi politikai erő”– szögezte le Schsuter. Hozzátette: Mečiart is megkérte, hogy a „választási kampány ne szélsőséges, hanem korrekt legyen, és a politikai kultúra megőrzésére törekedjen”. A HZDS főnöke szerint a választások utáni külpolitikai irányultsággal kapcsolatos kétely nagy része Szlovákiából származik. „Kezdeményezésünkkel megpróbáljuk az integrációt kiemelni a választási harcból. Bizonyos külföldi körök üdvözölnék a nyilatkozatot, és ezáltal a választások lehetséges eredménye nem nyomasztaná az embereket, megszűnnének a negatív várakozások. Ha politikai partnereink erre nem képesek, az az ő dolguk. Nekik kell majd a külföld előtt magyarázkodniuk. Mi aláírunk egy ilyen dokumentumot, és véleményem szerint akad majd, aki csatlakozik hozzánk” – mondta Mečiar. Pártja e célból találkozóra invitálja a pártokat; mint mondta, a tárgyalásnak „Dzurinda lesz a legnagyobb akadálya.”
Mikulás Dzurinda elutasítja a Mečiar által javasolt nyilatkozat aláírását. A kormányfő akkor sem látja el kézjegyével, ha valamennyi pártelnök aláírja rajta kívül, mert szerinte elődje csak az emberek emlékezetét akarja kitörölni ezzel a kezdeményezésével. A miniszterelnök úgy véli, Szlovákia külpolitikai irányvonala egyértelmű, akadályozza viszont az európai integrációnkat az, hogy Mečiar még mindig nem határolta el magát Róbert Remiáš meggyilkolásától, Michal Kováč elrablásától és Ivan Lexa tevékenységétől. (sza, lpj)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.