<p>A Dobrocsi őserdő Nemzeti Természeti Rezervátum, amely a Polana Tájvédelmi Terület - bioszféra rezervátum területi hatálya alá tartozik, kiváló példája a környezetvédők, az erdészek, a tudományos közösség és a harmadik szektor együttműködésének. Így értékelte a helyszín bejárása után az Európa Diploma feltételeinek teljesítését Robert Brunner, az Európa Tanács szakértője. A Dobrocsi őserdő ezzel újabb tíz évre megkapta a védett területeknek adható legmagasabb elismerést, az Európa Diplomát.</p>
Újabb 10 évig Európa Diplomás védett terület marad a dobrocsi őserdő
Az ET független szakemberét a környezetvédelmi minisztérium, az Állami Természetvédelem, az Állami Erdővállalat feketabalogi részlegének munkatársai, valamint tudományos intézmények, kormányzati és harmadik szektorbeli szakemberek kísérték.
„A környezetvédők, az erdészek, a kormányzat, a tudósok és a civil szervezetek közötti együttműködés kiváló, Szlovákia többi régiója számára is példaértékű. Elősegítheti az eredményes természetvédelmet nemcsak a Dobrocsi őserdőben, hanem az egész országban” – hangsúlyozta az ET szakértője, Robert Brunner, aki a a Dobrocsi mellett a Badíni őserdőt is felkereste.
„Mindkét erdőt több mint 100 éve nyilvánították védetté és igazi ékkövei természeti örökségünknek. Az Európa Diploma újbóli odaítélése annak a megerősítése is, hogy ezen a területen valóban jól működnek együtt az érintett felek“ – mondta Jana Durkošová a környezetvédelmi minisztériumból.
Két alapfeltétel teljesítésével nyerheti el egy-egy terület az Európa Tanács által megítélt Európa Diplomát. Rendkívüli természeti értéket (biológiai és táji sokféleséget) kell képviselnie, illetve a védett terület gondozásának is példásnak kell lennie. A többi feltételt és ajánlást az ET miniszteri tanácsának határozata tartalmazza. A Dobrocsi őserdő Nemzeti Természeti Rezervátum először 1998-ban nyerte el a kiemelt európai jelentőségű védett területeknek járó elismerést.
Eddig összesen 29 ország 74 védett területének ítélte oda az ET az elismerést. Az elsők között a Hautes Fagnes rezervétum Belgiumban, a francia Camargue rezervátum és az angliai Peak District nemzeti park lett Európa Diplomás. De ugyancsak ebbe az elit társaságba tartozik három magyarországi terület is: a Szénás-hegyek, az Ipolytarnóci Ősmaradványok és a Tihanyi félsziget utóvulkáni képződményei is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.