Új szakok a nyitrai Közép-európai Tanulmányok Karán

Nyitra |

<p>Két új tanulmányi programmal, finnugor tanulmányokkal és mediátorképzéssel bővül a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Kara.</p>

A mediátorképzés célja, hogy Szlovákia rendelkezzen olyan szakemberekkel, akik aktívan beszélik az adminisztrációban, közgazdaságban és a közigazgatásban használt szlovák és magyar szaknyelvet. Az abszolvensek írott és beszélt formában is bírják a fent említett két nyelvet, emellett elsajátítják az interkulturális kommunikációt, a bilingvális hivatali szakterminológiát, a tolmácsolást és fordítást, valamint a nyelvészet és irodalomtudomány alapjait.
A mediátorképzés végzősei az állami szférában, önkormányzatoknál, a gazdasági   területen, idegenforgalomban vagy nemzetközi intézeteknél helyezkedhetnek el mint adminisztrációs mediátorok.
A tanulmányi program védnöke doc. PhDr. Sándor Anna, PhD., a Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék vezetője, külföldön is elismert nyelvész.

A finnugor tanulmányok azzal a szándékkal jött létre, hogy szélesebb körben is ismertté tegye a finnugor nyelveket, valamint a finnugor népek sajátos kultúráját. A szak elsősorban több nyelven ad megbízható nyelvtudást, azaz nyelvvizsgára felkészítő finn, észt vagy magyar nyelvtudást kínál alapfoktól, továbbá egy kisebb uráli nyelvnek az elsajátítását is biztosítja (udmurt és/vagy manysi). A szakon alapvetően nyelvészeti ismereteket oktatnak, s a szak elvégzője angol vagy német nyelvtudással is rendelkezik majd, és alapvető nyelvtudást szerez orosz nyelvből is.
A finnugor tanulmányok hallgatói a finn, észt és/vagy magyar kultúrtörténetet is elsajátítják, valamint megismerik az uráli nyelvek szociolingvisztikai sajátosságait és a veszélyeztetett nyelvek és népek sajátos problémáit, néprajzát, életkörülményeiket.

A szak abszolvensei finn, észt vagy Magyar nyelvtudásukkal helytállnak az élet bármely területén, és képesek magasszintű nyelvismeretet megkövetelő munkaköröket betölteni a kulturális vagy a gazdasági szférában, valamint tudományos tevékenységet végezni a veszélyeztetett finnugor nyelvekért.

A tanulmányi program oktatói közt szerepel dr. Pusztay János, dr. Kozmács István és dr. Sipőcz Katalain neve is, akik mindannyian nemzetközileg ismert és kitüntetett nyelvészek.

A dekanátus február 17-én, csütörtökön a Nyílt napokon várja az érdeklődőket, ahol személyesen is találkozhatnak a dékánnal, ill. a kar hallgatóival. (aj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?