Túl lassan csökken az államháztartás hiánya

euró
Pozsony |

Az érdekegyeztető tanács ma tárgyal a pénzügyminisztérium által a múlt héten bemutatott jövő évi állami költségvetés tervezetéről. Míg az ezt kidolgozó szaktárca álomköltségvetésről beszél, az elemzők szerint a kormány nem takarékoskodik eléggé, ami egy újabb válság esetén alaposan megbosszulhatja magát.

 

„Már jövőre csaknem kiegyenlített költségvetést sikerült összeállítanunk” – büszkélkedett Peter Kažimír pénzügyminiszter a jövő évi költségvetés-tervezet múlt heti bemutatását követően. Míg idén az államháztartás hiánya várhatóan a bruttó hazai termék (GDP) 0,6 százalékát teszi ki, a pénzügy tervei szerint jövőre ez 0,1 százalékra csökken, 2020-ra pedig már kiegyenlített költségvetéssel számolnak, vagyis a kiadások nem haladják meg a bevételeket. Egy évvel később ennél is merészebb lépést terveznek: 2021-re 0,2 százalékos többletet vár a pénzügy.

 

„Az állam a pluszpénzekből csak rendkívül csekély összeget fordít a hiány csökkentésére.” Juraj Valachy, elemző, Tatra banka.

A szaktárca tervei az elemzők szerint azonban csak első látásra tűnnek ambiciózusnak, a kormány lehetőségei valójában jóval látványosabb takarékoskodást is lehetővé tennének. „Ha csak az elmúlt időszakot nézzük, láthatjuk, hogy az államháztartás hiánya tavaly 660 millió euró volt, ami idén várhatóan 540 millió euróra csökken, vagyis nagyjából 120 millió euróval sikerült javítani a gazdálkodáson. Mindeközben azonban az adókból 800 millió euróval több folyt be az eredeti tervekhez képest, vagyis az állam a pluszpénzekből csak rendkívül csekély összeget fordít a hiány csökkentésére” – nyilatkozta Juraj Valachy, a Tatra banka elemzője.

Márpedig az elemzők egyetértenek abban, hogy a kormánynak most soha vissza nem térő alkalma van arra, hogy javítson a gazdálkodásán. „Felpörgött az ország gazdasági teljesítménye, nő a foglalkoztatottság, ezzel párhuzamosan pedig látványosan megugrottak az adóbevételek. Nem számíthatunk azonban arra, hogy ez a kedvező időszak örökké tart. Most kellene felkészülnünk a várható nehezebb időszakra” – figyelmeztet Valachy. „Jelenleg ugyan pozitívak a gazdasági kilátások, azonban soha nem zárható ki egy újabb válság. Márpedig a legutóbbi, 2008-ban kirobbant krízis is bebizonyította, hogy ez az eladósodottabb országokat sújtja a leginkább” – tette hozzá Jana Glasová, a Postabank elemzője. (mi, TASR)

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?