Még az elmúlt század hetvenes éveiben jártunk, amikor egy torzonborz, blues-énekes rekedt, mély hangján József Attila verseket kezdett szavalni és énekelni a színpadon.
„Tudod, hogy nincs bocsánat”
Én a Tiszta szívvel című verset hallottam tőlük először, de a Hetedik című költemény bluesos feldolgozására is jól emlékszem. Hobo és zenekara a Hobo Blues Band nagyon népszerű volt abban az időben. Hobo versszeretete átragadt ezekre a szakadt kinézetű csapzott hajú rajongókra is, sokan rajta keresztül ismerték meg József Attila költészetét.
Talán mai szemmel szokatlannak tűnhet ez a dolog: Hogyan is fér össze egy blues koncert és József Attila? Akkoriban ez furcsa és különleges volt, de az eltelt több mint 25 év megváltoztatott mindent. Hobó azóta már több önálló József Attila műsort készített (Milyen jó lenne nem ütni vissza, Légy ostoba), és most, József Attila 100. születésnapján sorrendben a harmadikkal, a Tudod, hogy nincs bocsánat cíművel járja az országot. Az egykori blues énekes, a csövesek bálványa mára elismert kulturális érték lett.
Április 28-án este hat órakor Esztergom-kertvárosban a Féja Géza Közösségi Házban lépett fel Hobo. Az előadások költségeihez szerte az országban, és a határon túl is hozzájárul ebben a centenáriumi évben a Kulturális Minisztérium.
Az előadást Vidnyánszky Attila rendezte, Márta István, Hárs Viktor és Nagy Szabolcs írták az új zenéket, de a régebbi megzenésített versek közül is elhangzik a „Nagyon fáj” és „A hetedik” is.
Hobo elkötelezett híve a versek közvetítésének, hiszen tavaly láthattuk tőle itt Esztergom-Kertvárosban az Akasztottak balladáját, amely Francois Villon költeményeit tartalmazza. A kitűnő amerikai költőt, Allan Ginsberget is meghívta Magyarországra, az ő verseit is szavalta, énekelte a színpadon, később Leples bitang címmel önálló műsort készített az Üvöltés költőjének verseiből. Megcsodálhattuk tőle a Farkashajsza című Viszockij estjét is, de Amerikai ima címmel Jim Morrisonról is készített önálló estet.
„Az előadásnak az a célja, hogy bevonja és továbbgondolkodásra késztesse a nézőt. Verseit úgy olvasom, mint a szent könyveket és néha, mintha a saját gondolataimat látnám leírva” – mondta Hobo, aki nagyon fontosnak tartja, hogy az előadást, és József Attila költészetét minél több emberhez juttassa el Magyarországon és a határokon kívül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.