Az egészségügyi minisztérium közzétette a járványtervet, melyben külön fejezet foglalkozik az ország oltási stratégiájával
Tudjuk, hogyan zajlik majd a koronavírus elleni oltás, ha már lesz hatékony vakcina
Az egészségügyi minisztérium nemrégiben közzétette Szlovákia teljes járványtervét, melyben egy külön fejezetet szentelnek az oltási stratégiának is. Megnéztük, hogyan fest majd a lakosság beoltása, amennyiben elkészül a leghatékonyabb vakcina.
Marek Krajčí (OĽaNO) egészségügyi miniszter az utóbbi hetekben többször is beszélt a koronavírus elleni védőoltásról. Elmondta például, hogy nem szeretnék kötelezővé tenni a vakcinát, de komoly információs kampányt terveznek indítani az oltás fontosságáról, sőt, akik beoltatják magukat, várhatóan különféle előnyökhöz is jutnak, de az oltási stratégiáról bővebb részleteket nem lehetett tudni.
Az egészségügyi tárca aztán múlt hétvégén közzétette a teljes járványtervet, így már a nyilvánosság számára is elérhető a járványbizottság által elfogadott oltási stratégia.
Előnyben lévő csoportok
A dokumentum első bekezdésében a járványügyi szakértők leszögezik, hogy a védőoltás számít a lehető leghatékonyabb megelőzésnek az olyan járványok esetében, mint az új típusú koronavírus. A vakcinázás két okból is hasznos: egyrészt egyéni védelmet jelent, másrészt ennek révén alakítható ki az úgynevezett kollektív immunitás, ehhez viszont szükség van arra, hogy a lakosság legalább 60–70 százaléka be legyen oltva.
Mivel a védőoltás előállítása csak fokozatosan történik, így a rizikós csoportoknak elsőbbséget kell élvezniük. Itt elsősorban a 65 év feletti korosztályról van szó, közülük pedig két további kategória élvez abszolút prioritást: az idősotthonokban élők, valamint azok, akik valamilyen komolyabb betegséggel küzdenek.
Az időseken kívül előnyben részesülnek majd az egészségügyi dolgozók, valamint azoknak a szakmáknak a képviselői, akik valamilyen módon közvetlenül segítenek a járvány leküzdésében (a stratégiában a rendőröket és a tűzoltókat említik). Ezután következik csak a teljes felnőtt populáció, a gyerekeket pedig csak azután oltanák be, miután a felnőttek már megkapták a vakcinát.
„Tekintettel arra, hogy a klinikai teszteket a 2. és a 3. fázisban csak felnőtteken végzik, elképzelhető, hogy a kiskorúakat csak a felnőtt populációval párhuzamosan, vagy pedig őket követően oltják be”
– áll a stratégia indoklásában.
A beszerzés
Az oltás beszerzéséről Szlovákia kétféleképpen gondoskodik: elsősorban az Európai Unión keresztül egyeztetnek a potenciális gyártókkal, de közvetlenül is folytatnak tárgyalásokat, az EU bevonása nélkül. Amennyiben az ország képes kedvezőbb feltételeket kialkudni, elképzelhető, hogy az unió bevonása nélkül zajlik majd a közbeszerzés.
Bár Oroszország az utóbbi hetekben bejelentette, hogy sikerült legyártani a hatékony védőoltást, Pavol Jarčuška, az oltási stratégia egyik kidolgozója elmondta: Szlovákia nem tervezi ennek beszerzését, mivel egyelőre nem teljesíti a kellő biztonsági előírásokat. A járványtervben is kihangsúlyozták, hogy a vakcina beszerzésekor négy kritériumot kell figyelembe venni: hatékonyság, biztonság, hozzáférhetőség, ár.
Krajčí korábban elmondta, hogy az első körben körülbelül 3 millió vakcinára lesz szükség, hiszen ezzel a mennyiséggel biztosítható be a lakosság 60 százalékának védettsége.
A kampány
A szükséges mennyiségű oltás beszerzése után a következő lépés az információs kampány kiterjesztése, amelyért az egészségügyi minisztérium felel. Az oltási stratégia szerint a kampányt a lehető legmegfelelőbb időpontban kell időzíteni, és a lakosság minél szélesebb rétegeihez el kell juttatni, ehhez pedig a nyomtatott és az elektronikus sajtó, valamint a közösségi média segítségét is igénybe venné a tárca.
„Megfelelően kell felvenni a harcot az oltásellenes csoportokkal és szervezetekkel. Minden bizonnyal számítani lehet majd az erős ellenkampányra és az ezzel járó félreinformálásra is. A hatásos kampány döntő fontosságú lesz a védőoltási stratégia lebonyolítása szempontjából”
– olvasható a járványtervben.
(Lapunk az utóbbi hetekben szintén azon dolgozik, hogy a koronavírussal kapcsolatos összeesküvés-elméleteket megdöntse, és nemrégiben mi is beszámoltunk arról, hogy a védőoltás az egyik leghatékonyabb módszer a járvány visszaszorítására).
A beoltás
A járványterv szerint a lakosság beoltása az általános orvosok rendelőjében zajlik majd. A vakcina minden bizonnyal ingyenes lesz. A beoltott személyeket regisztrálni kell majd a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZSR) és az Egészségügyi Információk Nemzeti Központja (NCZI) által létrehozott adatbázisban. A szakértők azzal a lehetőséggel is számolnak, hogy nagy érdeklődés esetén nem lesznek elegendőek az általános orvosi rendelők kapacitásai, így szükség lesz speciálisan erre a célra kialakított rendelők megnyitására, amit például a kórházak infektológiai osztályain lehetne megoldani.
Ellenőrzés
A Közegészségügyi Hivatalnak folyamatosan ellenőriznie kell majd a lakosság beoltottságának állapotát, amely segítségével értelemszerűen a járványhelyzet alakulását is előre lehet jelezni.
Erre egyébként többféle módszer létezik, az oltási stratégiában például megemlítik a szennyvíz ellenőrzését mint egy lehetséges eszközt a járványhelyzet előrejelzésére. Magyarországon már alkalmazzák ezt a módszert, a hvg.hu beszámolója szerint Budapesten és a vidéki városokban is zajlik a szennyvíz vizsgálata.
Ezzel kapcsolatban megkérdeztük az egészségügyi tárcát, a sajtóosztály azonban továbbított bennünket a Közegészségügyi Hivatal szóvivőjéhez, akitől egyelőre nem kaptunk választ kérdésünkre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.