Továbbtanulásra ösztönözhet

Bár a tervezett magyar egyetem kérdéséről nyilvános vita nem folyt, mégis egyre többen nyilvánítanak róla véleményt, nemcsak a politikusok, hanem a hazai felsőoktatásban dolgozók közül is. Lapunknak ez alkalommal László Béla, a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem természettudományi kara algebra és számelméleti tanszékének vezetője, egyben az intézmény magyar szekciója egyetemi tanácsának elnöke nyilatkozott.

„Tudtommal érdemi tárgyalást, beszélgetést, vitát nem kezdeményezett a politika az oktatási szakemberekkel” Ön szerint megoldást jelentene-e a magyar nemzetiségű hallgatók problémáira, illetve az egész szlovákiai magyar közösség képzettségi színvonalának emelését szolgálhatja-e egy magyar képzési nyelvű felsőoktatási intézmény?

A szlovákiai magyarság képzettségi szintjének emelése szempontjából kétségkívül nagyon fontos szerepet tölt be a felsőoktatás. Egyébként a magyar nemzetiségűek alacsony képzettségi színvonalának nemcsak az az oka, hogy Szlovákiában csupán korlátozott mértékben van lehetőség magyarul folytatni felsőfokú tanulmányokat, hanem az is, hogy a kívánalmakhoz képest eleve gyér a magyar nemzetiséghez tartozó, középiskolát végzettek érdeklődése az egyetemi képzés iránt. Ennek ellenére motiválóan hathat a magyar egyetem létrehozása, mely a jövőben továbbtanulásra ösztönözheti a magyar ajkú érettségizetteket. Egyéb, az itt élő magyarság jövője szempontjából égető problémákat is oldhat a tervezett felsőoktatási intézmény, a többi közt vállalhatja egyes hiányszakok oktatását. A magyar egyetem megvalósítása mint kísérlet a problémák felszámolására nagyon biztató lehet.

Véleménye szerint származhatnak-e gondok a jövőben abból, hogy ezen az egyetemen a képzés nyelve, ha nem is kizárólag, de alapvetően a magyar lesz?

Ezt nyilván nehéz megjósolni, de úgy gondolom, a magyar egyetem okozhat nyelvi bezárkózást, és ebből még lehetnek problémák. Ma már nem mondhatjuk, hogy a szlovákiai magyarság zárt tömbben, teljesen magyar nyelvű közegben él. A többségi nyelv ismerete a hatékony kommunikáció érdekében elengedhetetlen Dél-Szlovákiában is. Éppen ezért a magyar egyetem létrehozóinak különösen kell ügyelniük arra, hogy a megvalósuló intézmény hallgatóinál ne következzék be a későbbiekben nyelvi elszigetelődés. Ha az egyetem az elkülönülés folyamatához járulna hozzá, az a felvidéki magyar közösség hátrányára volna.

Ön szerint milyen a párbeszéd a szakma, tehát az oktatási szakemberek, a felsőoktatásban dolgozók és a politika képviselői közt az egyetem ügyében? Meghallgatták-e a döntéshozók az önök véleményét?

Bár személy szerint jó, baráti kapcsolataim vannak a hazai, nemzetiségi oktatásüggyel foglalkozó politikusokkal, a készülő egyetemmel összefüggésben velem nem konzultáltak a döntést hozó politikusok. Tudtommal érdemi tárgyalást, beszélgetést, vitát nem kezdeményezett a politika az oktatási szakemberekkel.

Veszélyezteti a magyar egyetem a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetemen megvalósítandó, a magyar tanító- és tanárképzést felvállaló, úgynevezett ötödik kar létrehozását?

A félreértések elkerülése végett valóban helyénvaló az ötödik kar elnevezés használata, mivel csak az akkreditációs folyamat során dől el, hogy a kar a későbbiekben milyen más szakemberképzést fog felvállalni. A karra vonatkozó tervezetekben szereplő elképzelések és szakmai javaslatok csupán irányadó szerepet töltenek be. A pedagógiai karokkal kapcsolatban azonban szeretném felhívni egy fontos jellemzőre a figyelmet. Szlovákiában, legjobb tudomásom szerint már egyetlen pedagógiai kar sem létezik, amely kizárólag csak tanítókat és tanárokat képezne. A pedagógusképzés mellett, más tanulmányi programokat is szerveznek. Ennek szellemében a Konstantin Filozófus Egyetemen beindítandó ötödik kar a tervek szerint a teljes magyar pedagógusképzés mellett felvállalná a magyarok és szlovákok által közösen lakott régiók problémáival foglalkozó, esetleg önkormányzati szakemberek, illetve a kultúra területén dolgozók képzését is. Természetesen a legfőbb feladatának a magyar tanító- és tanárképzést tekintené. Ami a két tervezett intézmény viszonyát illeti, úgy vélem, az ötödik kar létrehozása nem veszélyezteti a magyar egyetem megvalósítását, mivel más tanulmányi programok kínálatára épül, és ezen új, magyar képzési nyelvű felsőoktatási intézmény létrehozását a kormányprogram is tartalmazza, a kedvező politikai háttér tehát adott. A mi legfontosabb célunk viszont az, hogy előrelépések történjenek a magyar nyelvű pedagógusképzés terén.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?