Tolvajok az onkológián

Pozsony |

<p>Beismerte a gyógyszerlopást a Nemzeti&nbsp;Onkológiai&nbsp;Intézet hat volt alkalmazottja. A rendőrség kezdeményezte előzetes letartóztatásukat, a nyomozásra hivatkozva bővebb tájékoztatást nem adnak&nbsp;az&nbsp;ügyről.&nbsp;Az&nbsp;intézet&nbsp;azt&nbsp;állítja, hogy a történtek miatt a páciensek nem voltak veszélyben.</p>

A rendőrséget Jozef Dolinský, a Nemzeti Onkológiai Intézet (NOÚ) igazgatója vonta be az ügybe. A kórház alkalmazottai még október végén arra figyelmeztették Dolinskýt, hogy néhányan vitatható módon járnak el a kemoterápiás gyógyszerekkel. Ezeket ugyanis csak előkészítés után adják be a pácienseknek. Miután egyre valószínűbbé vált, hogy néhány alkalmazott manipulál a gyógyszerekkel, az igazgató november 13-án feljelentést tett, gyógyszerlopás és az ellopott gyógyszerek értékesítése miatt. „A rendőrség összesen öt házkutatást tartott, számítógépeket, gyógyszereket és jelentősebb összegű készpénzt foglalt le” – mondta Faragó Csaba, a pozsonyi kerületi rendőrkapitány. December elején több személyt őrizetbe vettek. Kedden este az intézetben tartott razziát a rendőrség. Hat személy beismerte a lopást, előzetes letartóztatásukról az ügyész dönt. Sajtóértesülések szerint az intézet volt alkalmazottai mellett további három személyt is őrizetbe vettek, ők a gyógyszeriparban tevékenykednek. Ha a bíróság bűnösnek találja őket, akkor 3-tól 10 évig terjedő börtönbüntetésre számíthatnak. „Az intézet azonnal felmondott azalkalmazottaknak” – mondta Dolinský. 
 A vizsgálat érdekében az ügy részleteiről sem a kórház, sem pedig a rendőrség nem hajlandó bővebb tájékoztatást adni. Így nem világos, hogy a daganatos megbetegedések kezelésére használt gyógyszerek melyikével sefteltek a volt alkalmazottak. Sajtóértesülések szerint Herceptínt és Avastint emeltek el a betegektől, ezt azonban a kórház nem erősítette meg.  Az aktuality.sk információi szerint az előbbi gyógyszer adagonkénti ára 600, az utóbbié pedig 1160 euró. Ugyanezek a készítmények más uniós országokban azonban jóval drágábbak, ezért nagyon valószínű, hogy a gyógyszereket külföldön értékesítették. A rendőrség ezt a lehetőséget is vizsgálja. 
Egyelőre nem tudni azt sem, hogyan tudták ellopni a készítményeket. Információink szerint ugyanis ezekből a készítményekből egyetlen kórház sem tud nagyobb készletet felhalmozni. Személyre szabottan rendelik meg őket, ráadásul nem tárolhatók hosszan, gyakorlatilag néhány óra leforgása alatt be kell adni őket a páciensnek.  Az Új Szónak nyilatkozó szakértő szerint a daganatos megbetegedések kezelésére alkalmazott gyógyszereket nem szabad hígítani, és a teljes gyógyszeradagot be kell adni a páciensnek. Ha mégis hígítanák a készítményt, az egyrészt hatástalanná válna, másrészt pedig veszélyes lenne a páciensre nézve. Jozef Dolinský viszont állítja, hogy a történtek miatt a páciensek egészségi állapota nem forgott veszélyben. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?