Több vagy kevesebb Brüsszel? Itt a lehetséges forgatókönyvek

Pozsony |

<p>Öt lehetséges forgatókönyvet vázolt fel Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az Európai Unió további működésére, de közülük nem mindegyik jelent valós alternatívát. Az úgynevezett Fehér Könyvben ismertetett elképzelések ősszel ölthetnek reálisabb alakot.</p>

Minden marad a régiben, csak közös piac, két- vagy többsebességű Európa, kevesebbet de hatékonyabban és az „Európai Egyesült Államok” – címszavakban ezt az öt lehetséges forgatókönyvet vázolta Jean-Claude Juncker. „Az a feladatunk, hogy megmutassuk, mire képes és mire nem képes Európa – mondta, példaként említve, hogy nem lehet a fiatalkori munkanélküliségéért egyedül az EU-t hibáztatni. – Nem ígérhetjük a csillagokat. Néha a legtöbb, amit tehetünk, hogy egy látcsövet kínálunk.”

Az Európai Bizottság elnöke azt sem árulta el, hogy ő az öt közül melyiket támogatja, mivel szerinte nem neki kell döntenie. Úgy véli, hogy az Európai Parlament, a nemzeti parlamentek és az állampolgárok bevonásával kellene a vitát tovább folytatni. A bizottság szeptemberig, az unió helyzetéről szóló éves beszédig várja a visszajelzéseket.

A szlovák külügyminisztérium egyelőre az őszi pozsonyi csúcstalálkozón elfogadott menetrendet szeretné megvalósítani. „Mi egyelőre a római csúcstalálkozóra készülünk – mondta lapunknak Peter Susko, a külügyminisztérium szóvője. – Addig lehet vitatkozni az öt forgatókönyvről, de most még az a cél, hogy eldöntsük, melyik a legjobb.”

Egyes elemzők szerint Juncker Fehér Könyve reakció lehet a brexitre, illetve az utóbbi időben más tagállamokban jelentkező elszakadási tendenciákra. Ugyanakkor nem tartják mindegyik forgatókönyvet egyformán megvalósíthatónak. „A jelenlegi működés folytatása nem jelent megoldást, a nehéz döntések halasztgatása, a lyukak foltozása, az egyre bonyolultabb kompromisszumok csak az integráció fokozatos leépülését jelentik – véli Radovan Gesist, az Euractiv portál elemzője. – A föderáció felé való haladás is nehezen elképzelhető a 27 tagállamot figyelembe véve.” Szerinte a többsebességű Európa ugyan nem a legjobb megoldás, de az egyetlen politikailag elfogadható változat.

A harmadik és a negyedik változatot tartja legvalószínűbbnek, és leginkább megvalósíthatónak Nagy József (Híd-EPP) európai parlamenti képviselő is. „A harmadik talán a legvalószínűbb, hiszen már az unió alapításánál is lehetőség volt arra, hogy bizonyos tagállamok között erősebb volt az együttműködés” – véli Nagy József. Monika Flašíková-Beňová (Smer, szocialista frakció) szerint viszont az unió szempontjából a legjobb megoldás az ötödik, vagyis az „Európai Egyesült Államok” lenne.

Juncker realista elképzelései

Öt lehetséges út áll az Európai Unió előtt, ismertette elképzelését Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke. Elemzők szerint azonban nem minden út járható.

Legfeljebb másfél forgatókönyvet tart megvalósíthatónak Radovan Geist, az Euractiv portál elemzője. Az egyetlen ténylegesen megvalósíthatónak a többsebességű Európát tartja, de ad annak is esélyt, hogy az uniós tagállamok vezetői maradnak az elsőnél, vagyis nem változtatnak semmit a jelenlegi működésen. Ez azonban szerinte egyre nagyobb problémákat fog generálni.

Markéta Šichtařovát, a Next Finance elemzőjét meglepték Juncker által ismertetett megoldások. Az egyik legnagyobb meglepetésnek azt tartja, hogy Juncker 5 változatot említett, amelyek között egészen meglepőek is vannak. „A beszéde nagyon haladó és realista volt – véli Šichtařová. – Hihetetlen, hogy Juncker elismerte, vannak olyan tagállamok, amelyek közösen lépnek fel a mélyebb együttműködés ellen.”

Nagy József (Híd-EPP) képviselő szerint a 3. megoldás lenne a leginkább elfogadható. „Vannak olyan témák, amelyekben nem lehet teljes egyetértést elérni, ezért úgy vélem, hogy egyes tagállamoknak nem kell fékezniük a többit” – mondta lapunknak Nagy. Teljesen más véleményen van Monika Flašíková Beňová (Smer). „Ha megnézzük, hogy milyen lépésekkel halad előre a globalizáció, a tagállamoknak nincs más lehetőségük, mint erősíteni az együttműködést, és közösen fellépni egyes kérdésekben” – mondta lapunknak Flašíková Beňová. Szerinte mielőbb előre kellene lépni az adópolitika és a szociális politika területén.   (lpj, TASR)

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?