Több országban kampánytéma lett az uniós polgárok szabad mozgása

Brüsszel/Bern |

<p>Az Európai Parlament (EP) határozottan szembeszáll azzal a néhány uniós vezető által hangoztatott állásponttal, amely a polgárok szabad mozgásának korlátozását sürgeti - áll az EP tegnapi állásfoglalásában.</p>

Az Európai Néppárt, a szocialisták, a liberálisok, a zöldek és a radikális baloldali képviselőcsoport közös állásfoglalása arra szólítja fel az uniós tagállamokat, hogy tartsák be az uniós szerződések szabad mozgásra vonatkozó pontjait, mivel a szabad mozgáshoz való jog kivétel nélkül minden uniós polgárt megillet. Az EP azt kéri a tagállamoktól, hogy tartózkodjanak minden olyan lépéstől, amely befolyásolhatja a szabad mozgáshoz való jogot, és elutasít minden olyan javaslatot, amely az uniós migránsok számának korlátozását irányozza elő. Ez ugyanis ellentmond a személyek szabad mozgásának uniós szerződésekbe foglalt elvével - szögezi le az Európai Parlament. Az állásfoglalás megjegyzi, az európai választások közeledtével az uniós polgárok szabad mozgása kampánytéma lett néhány párt számára, és fennáll annak a veszélye, hogy az erről szóló vita nyomán megerősödhet az idegengyűlölet. Az Európai Bizottság közelmúltban készített tanulmányai szerint a más uniós országból érkező munkavállalók nettó befizetői a fogadó országok gazdaságának és költségvetésének. „Bár az uniós polgároknak mindössze 2,8%-a él más tagállamban, fontos szerepük van a belső piac sikerében és az európai gazdaság fellendítésében“ - érvel az EP-határozat. Az EP arra szólítja fel a tagállamokat, hogy ne diszkriminálják a máshonnan érkező uniós munkavállalókat azzal, hogy a munkavállalás céljából történő szabad mozgást társítják a feltételezetten jogellenes társadalombiztosítási visszaélésekkel. Az EU-hoz 2007-ben csatlakozott Románia és Bulgária állampolgárainak munkavállalását január 1-jéig korlátozhatták átmeneti intézkedésekkel a korábbi tagállamok, de közülük 19-en már korábban feloldották a korlátozásokat. Az év eleje óta viszont a románok és a bolgárok is szabadon vállalhatnak munkát az összes uniós országban. Mint emlékezetes, Nagy-Britannia az utóbbi hetekben a bevándorlók szociális juttatásai megvonásának lehetőségéről beszélt, a német CSU szintén idegenellenes retorikához nyúlt. A svájci szövetségi kormány szerdán úgy döntött, az eddigi visszaélések miatt megszünteti a szociális juttatások folyósítását a Svájcban munkát kereső európai állampolgárok számára. 2013 november végén Svájcban 1,88 millió külföldit tartottak számon, közülük 1,25 millióan a 28 EU-tagállam valamelyikéből származnak. Ezt a szabályt akkor is alkalmazni fogják, ha az adott ország és Svájc korábban egyezményt kötött a letelepedési kérdésről. (MTI/AP) 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?