<p>Több mint 2000 pályázat érkezett a kormányhivatal kisebbségi kultúra támogatására meghirdetett felhívására, amelynek leadási határideje hétfőn járt le.</p>
Több mint 2000 kérvény a kisebbségi kultúra támogatására
„Az érdeklődés jelentősen meghaladja a korábbi években tapasztalt szintet, mintegy 800 pályázattal többet regisztráltak a pályázók, mint egy évvel korábban, amikor még a kulturális minisztérium hirdette meg ezt a támogatási programot” – mondta Lajos P. János, a kormányhivatal kisebbségi kultúra szakosztályának vezetője.
Abszolút számokban a legnagyobb növekedés a magyar szervezetek által benyújtott pályázatok esetében tapasztalható, míg 2010-ben 747 kérvény érkezett a magyar kultúra támogatására, idén 1308 projektet regisztráltak a szervezetek. Nőtt azonban a többi kisebbség szervezetei által benyújtott pályázatok száma is, sőt az arányokat tekintve néhány esetben megelőzik a magyar szervezetek által leadott pályázatokat. A horvát, az orosz és a zsidó szervezetek kérvényeinek száma megduplázódott, és jelentős növekedés tapasztalható a roma, ruszin és ukrán pályázatok esetében is. „Idén ugyan jelentősen nőtt a kisebbségi kultúra támogatására felhasználható összeg is, az előző évihez képest több mint 500 ezer euróval, de a rendelkezésre álló 4 millió euró várhatóan nem lesz elég minden igény, kérés kielégítésére” - véli Lajos P. János.
A számok még változhatnak, jelenleg folyik ugyanis a papíron beérkezett kérvények nyilvántartásba vétele, feldolgozása, és ezek száma várhatóan alacsonyabb lesz, mint a regisztrált pályázatoké. A tapasztalatok alapján ugyanis a szervezetek több próbaprojektet is kidolgoznak, amelyeket aztán nem küldenek be kinyomtatott változatban. A hivatal csak a kinyomtatott, papíron is beküldött, aláírt, és egyben elektronikusan is regisztrált pályázatokat értékeli, a pályázati felhívásnak megfelelően.
A pályázatok formai ellenőrzését a hivatal április végéig szeretné befelyezni, a hiányos, formai hibás pályázatok nem kerülnek az értékelő bizottságok elé. A nagyobbrészt a kisebbségek képviselőiből, szakemberekből álló értékelő bizottságok május első felében ülhetnek össze, így várhatóan májusban már megszülethet a végleges döntés is, a pályázati felhívásban vállalt menetrendnek megfelelően.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.