Több a független és smeres polgármester

<p>Pozsony. Az önkormányzati választások az a terület, ahol szinte mindig minden párt győztesnek tartja magát. A pártok nagy része így is tett: talált olyan szemszöget, régiót, ami alapján elégedettségét fejezte ki a választás eredményével.</p>

LAJOS P. JÁNOS

Azt azonban egyik pártelnök sem vitatta a hétvégén, hogy ezt a választást a függetlenek nyerték. A mintegy 3000 polgármesteri poszt közül 1104-et függetlenek nyertek, ami majdnem 40 százalékos arány. A független polgármesterek száma nőtt a 2010-es választásokhoz képest is, akkor 979 polgármesteri széket szereztek meg.

Ki a független?

Ugyanakkor nehéz megmondani, hogy hány volt közülük a valóban független. Pozsonyban a független Ivo Nesrovnal megverte két másik független ellenfelét, Milan Ftáčnikot és Milan Kňažkót. Nesrovnal azonban szinte még fél évvel ezelőtt is SDKÚ-s volt, Milan Ftáčnikot a Smer támogatta, Milan Kňažko mögé pedig beállt szinte a teljes jobboldal. Hármuk közül csak Nesrovnal volt az, aki a kampányban csupán saját magára számíthatott.

A legérdekesebb független jelölt azonban minden bizonnyal Nagyszombatban szerezte meg a polgármesteri posztot. A 32 éves Peter Bročka (8739) szinte önmaga annyi szavazatot szerzett, mint az összes többi jelölt együttvéve (9461).

Martin Klus politológus szerint sok polgármester azért indult inkább függetlenként, mert a politikai pártok népszerűsége nagyon alacsony, sokan a választásokat követően csatlakoznak valamelyik politikai tömbhöz. A független polgármesterek helyzetét nehezítheti, ha a képviselő-testületbe pártjelöltek kerültek be, de akkor sem lesz könnyű számukra a következő négy év.

Több lett a smeres

Politikai elemzők szerint a választást ugyan a függetlenek „nyerték”, de a Smernek sincs oka szégyenkeznie. Ugyan érzékeny veszteség számára a főváros polgármesteri posztjának elvesztése, és az általa támogatott eperjesi jelölt, Pavel Hagyari is elvesztette a polgármesteri posztért folyó harcot, de a pártok közül ő szerezte meg egyedül indulva a legtöbb település irányítói pozícióját – 847-et.

Ez jóval túlszárnyalja a négy évvel ezelőtti eredményét is, amikor egyedül indulva 599 helyen szerzett polgármesteri posztot. Emellett több száz független jelöltet is támogatott a kormánypárt.

A vesztes az SDKÚ

Az SDKÚ választási eredményére is rányomta bélyegét, hogy a párt gyakorlatilag megszűnőben van. 2010-ben még 159 polgármesteri poszttal a harmadik legerősebb párt volt a Smer és a KDH mögött, most viszont 48 pozícióval gyakorlatilag az SNS szintjére süllyedt.

A párt vezetői még nem is értékelték a választási eredményeiket, a tegnapra bejelentett sajtótájékoztatót mára halasztották. Ugyanez mondható el a gyenge regionális pozíciókkal bíró SaS eredményéről: négy évvel ezelőtt még 20 polgármesteri posztot szerzett általuk indított jelölt (a koalíciókat nem számítva), idén már csak ötöt.

A jobboldali pártok közül a KDH-nak sikerült viszonylag jól megőriznie a négy évvel ezelőtti pozícióit, igaz, a jelenlegi 122 polgármesteri poszt 40-nel kevesebb, mint amit 2010-ben magukénak tudhattak. A polgármesteri helyek szempontjából az MKP és a Híd is stabil eredményt ért el, habár mindkét párt kicsivel rosszabbul szerepelt, ha csak az egyedül indított polgármestereket nézzük .

A Sieť eredménye egyelőre semmivel sem hasonlítható össze, a párt egyedül indulva 52 polgármesteri helyet szerzett meg, ami nem tekinthető rossznak, figyelembe véve, hogy a párt tavasszal alakult. Viszont a nagyvárosokban több helyen eltaktikázta magát Radoslav Procházka, aki Kassán az utolsó pillanatig kivárt Rudolf Bauer támogatásával, Pozsonyban pedig nem vállalta fel Ivo Nesrovnal támogatását. Az ugyancsak két választás közt alakult Nova egyedül indulva 15 polgármesteri helyet szerzett.

Vad koalíciók

Az önkormányzati választásokon vadabbnál vadabb koalíciók indultak, közel százféle kombinációban indított polgármester lett győztes (pl. Nova–Smer vagy Sieť–SNS). A két legsikeresebb koalíció a Smer–KDH (68) és a Smer–SNS (50) volt, ami azt is jelzi, hogy mely pártok a Smer legszorosabb partnerei, habár természetesen találunk olyan helyeket is, ahol a Smer az MKP-val vagy a Híddal indított közös jelöltet.

A harmadik legeredményesebb koalíció a Híd–MKP együttműködés volt, amely 30 településen állt a győztes jelölt mögött. Komáromban ugyanakkor a két párt közös polgármesterjelöltje és választási listája teljesen leszerepelt. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?