<p>A hazai magyar hivatali szakterminológiát oktatják azon a szeptemberben megnyílt szakon, amelynek létrehozását a kisebbségi nyelvhasználati törvény ihlette. A szlovákiai magyar hivatali ügyintézés szakterminológiájának terjesztése céljából indítottak új szakot a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának Magyar Nyelv és Irodalomtudományi Intézete (a korábbi magyar tanszék).</p>
Tlačivo helyett űrlap vagy nyomtatvány
A képzés elsődleges célja, hogy a dél-szlovákiai hivatalok, önkormányzatok alkalmazottai jobban ismerjék a hivatali magyar szakszókincset, mondta el lapunk kérdésére Komzsík Attila, a kar dékánja. „Mivel a jelenleg hivatalokban dolgozók nagy része szlovák középiskolában szerezte képesítését, a magyar szakszókincs nem igazán van jelen a hivatalokban” – indokolja az új szak létjogosultságát a dékán, hozzátéve, hogy a közigazgatási szervek mellett vállalatok is igényt tarthatnak a magyar hivatali nyelvet ismerő munkaerőre. Az ügyviteli szak hároméves, bakkalaureátusi (Bc.) végzettséget nyújt.
Már év elején léptek
Komzsík elmondta azt is, hogy a képzés elindítását az akkor még csak készülő kisebbségi nyelvhasználati törvény ihlette. „Az akkreditáció megszerzéséhez durván egy évre van szükség, így amint világossá vált, hogy a kisebbségi nyelvhasználati törvény módosulni fog, elkezdtük az akkreditáció előkészületeit” – magyarázta.
A szeptemberben elindult nappali képzés már akkreditálva van, de ezen kívül indítanak két ötvenórás tanfolyamot is olyan alkalmazottaknak, akik már hivatalokban dolgoznak, hogy szakszókincsüket kiegészítsék. Ezenkívül megismerhetik például a leginkább használatos kérvény-, határozat- vagy rendeletmintákat is.
A tanszék oktatóinak tapasztalatai szerint a közigazgatásban dolgozók egy részének komoly gondokat okoz például egy magyar hivatalos levél vagy egy jegyzőkönyv megírása. „Nem ismerik a magyar hivatali stílust, a terminológiát, és a magyarban használatos formai követelményeket sem” – állítja Szabómihály Gizella, a szakirány egyik előkészítője és oktatója. Kiemelte: a kurzusokon figyelembe veszik a résztvevők specifikus igényeit is, így testre szabott ismereteket kaphatnak aszerint, hogy milyen pozícióban dolgoznak. Az ügyvédi irodák munkatársainál például a jogi szakszókincsre helyezik a hangsúlyt. Szabómihály Gizella szerint éppen ezen a területen vannak a legnagyobb hiányosságok.
Képzés „konyhanyelvűeknek”
Az új képzés hiánypótló kezdeményezés, véli a kisebbségi nyelvhasználati törvény júniusban elfogadott módosítását előkészítő, Rudolf Chmel (Híd) vezette kormányhivatal kisebbségi főosztálya. „A dékán úrral való e heti egyeztetés után tájékoztatni fogjuk erről a lehetőségről a kisebbségi nyelvhasználati törvény gyakorlati végrehajtásában érintett valamennyi központi államigazgatási szervet” – mondta megkeresésünkre Juhász László főosztályvezető. Hozzátette, arra számít, hogy a képzés iránt nagy lesz az érdeklődés, hiszen a kisebbségi nyelvhasználati törvény végrehajtásához kapcsolódó eddigi egyeztetések során az érintett szaktárcák már jelezték aggályukat, hogy alkalmazottaik gyakorta csak „konyhanyelvi” szinten használják a magyar nyelvet. „Ezt a továbbképzést mintha csak nekik találták volna ki” – tette hozzá Juhász.
Az 50 órás képzésre bármelyik hivatal vagy önkormányzat alkalmazottai jelentkezhetnek. A továbbképzés helyszíne Nyitra, de ha az érdeklődők száma egy-egy régióból eléri a 20 főt, az adott régió központjába is kiutaznak az oktatók.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.