Tizenöt éves a terrorháború

<p>Vasárnap lesz 15 éve, hogy új időszámítás kezdődött, elsősorban az USA-ban, de az fokozatosan Európára is átterjedt: a New York-i ikertornyokba becsapódó repülőgépek látványa ráébresztette a nyugati világot arra, hogy a biztonsága csak látszólagos.</p>

 

A harmadik évezred viszonylag nyugodtan indult Európa és a nyugati világ számára. A jugoszláv háború befejeződött, egyre közelebb került az Európai Unió bővítése, a volt keleti blokk országai – habár a lemaradásuk tetemes volt – láttak esélyt arra, hogy viszonylag belátható időn belül felzárkózhatnak a fejlett nyugati országokhoz. Ennek a látszólag idilli helyzetnek vetett részben véget a 2001. szeptember 11-i terrortámadás, amelyben összesen 2995 ember halt meg: 2976 volt az áldozatok száma, és meghalt a 19 terrorista is. Az áldozatok száma ennél magasabb is lehetett volna, hiszen a négy eltérített gépből csak kettő érte el célját: azok, amelyek a Világkereskedelmi Központ ikertornyaiba csapódtak, itt volt a legnagyobb az áldozatok száma: 2605. A harmadik repülőgép a Pentagont, az USA honvédelmi minisztériumának arlingtoni épületét vette célba, itt 125 ember halt meg. A negyedik gép nem érte el célját, amely valószínűleg a Capitolium vagy a Fehér Ház lehetett, Washingtontól mintegy 15 percnyire, lakatlan területen csapódott a földbe. A gépen lévő utasok életüket vesztették, a négy gépen összesen 246 ember utazott.

A terrortámadást az al-Kaida terrorhálózat vállalta magára, ennek kiképzőtáborai Afganisztánban voltak, és a tálib rezsim támogatását élvezték. A támadások indítéka az al-Kaida szerint az USA szaúd-arábiai katonai jelenléte, Izrael katonai támogatása és az Irak elleni szankciók voltak.

Az USA első akciója – a NATO támogatásával – az afganisztáni háború volt. A NATO az 5. cikkelyre hivatkozva az Egyesült Államokat ért támadásként értékelte a terrortámadást, és erre hivatkozva 2001. október 7-én az USA és Nagy-Britannia légiereje megkezdte Afganisztán bombázását. Ezt követte 2003 márciusában Irak megtámadása.

Az al-Kaida vezetőjét, Oszama bin Ladent csak 2011-ben sikerült megölni. Barack Obama amerikai elnök 2011. május elsején jelentette be, hogy pakisztáni idő szerint május 2-én amerikai kommandósok megölték az al-Kaida vezetőjét a pakisztáni Abbotábád városban lévő rejtekhelyén.

A terrorizmust azonban nem sikerült felszámolni a nyugati világban sem. Az al-Kaida már nem a legveszélyesebb szervezet, de utódai állandó terrorfenyegetettséget tartanak fenn a nyugati világban. A 9/11-es eseményekkel bővebben foglalkozunk az Új Szó szombati számában.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?