Titkosszolgálati botrányok

2003-ban az angol titkosszolgálat lehallgatta Leszek Miller lengyel miniszterelnök telefonbeszélgetéseit – tette közzé tavaly a lengyel Wprost magazin. Információik szerint az angolok az ország iraki háborúval kapcsolatos álláspontját akarták kideríteni, mivel fennállt: Lengyelország visszavonja seregeit Irakból.

A világ legbefolyásosabb elnöke a világ legbefolyásosabb titkosszolgálatának székházábanReuters-felvétel2003-ban az angol titkosszolgálat lehallgatta Leszek Miller lengyel miniszterelnök telefonbeszélgetéseit – tette közzé tavaly a lengyel Wprost magazin. Információik szerint az angolok az ország iraki háborúval kapcsolatos álláspontját akarták kideríteni, mivel fennállt: Lengyelország visszavonja seregeit Irakból. Gordon Thomas újságíró állítása szerint az angol és amerikai kormány 2003. február 9-én döntött, a lengyel miniszterelnök lehallgatásáról. A felvételekből szerzett információkat állítólag Tonny Blair miniszterelnök kapta meg, hogy felmérhesse a lengyel miniszterelnök nézeteit a háborúval kapcsolatban.

Az elmúlt év egyik legismertebb titkosszolgálati botrányai közé tartozik az öt, bíróság által elítélt amerikai újságíró esete. Egy titkos forrás ugyanis elárulta nekik, hogy a Los Alamosban dolgozó Wen Ho Lee tudós egy rendkívül veszélyes kínai titkos ügynök. Az újságírók nyilvánosságra hozták a tudós nevét, akit ezért börtönbe zárták, s miután kilenc hónap fogva tartás után nem bizonyosodtak be a vádak, szabadon engedték. A Los Alamosban tevékenykedő Lee azonban nem érte be ennyivel, és beperelte a kormányt. A bíróság arra szólította fel az újságírókat, nevezzék meg titkos forrásukat. A New York Times, a The Los Angeles Times, az AP hírügynökség és a CNN ezt elutasították. A bíróság döntése alapján, míg nem árulják el a forrás nevét, naponta 500 dollárt kell fizetniük. Az újságírók fellebbeztek, ezért az ítélet egyelőre nem jogerős. Egyes szakértők és az amerikai sajtó képviselői szerint a bíróságok döntése sérti a sajtószabadságot. Tóth András, a magyarországi polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító minisztérium politikai államtitkára szerint az újságírókkal nem szabad háborút vívni. Sokkal fontosabbnak tartja, hogy a titkos információk ne kerüljenek ki. (d. p.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?