Tiszta vizet a város pohárába

Az esztergomi polgárok több mint egynegyede igennel szavazott a kettős állampolgárság megadására, és a lakosság 86 százaléka igennel voksolt a városban kiírt harmadik kérdésre, melyben a polgárok arról dönthettek, akarnak-e garantáltan tiszta, egészséges ivóvizet. A vasárnapi népszavazáson Esztergom szavazásra jogosult polgárainak csaknem fele járult az urnák elé.

Köztudott, hogy július végén súlyos szennyeződés került a Dunába, s az önkormányzat ekkor döntött úgy, hogy a sérülékeny dunai vízbázist ki kívánja váltani a város területén található karsztvíz-bázisokra, és önálló vízművet hoz létre. A feltárások már megkezdődtek, a saját kútnak már kijelölték a helyét, s megállapítható, hogy az esztergomi karsztvíz a szentkirályi ásványvízzel egyenértékű víz.

Az önkormányzat nevében Takács István sajtóreferens hangsúlyozta, hogy a 48%-os részvétel és a Vízművektől való leválásra igennel szavazó 86% az önkormányzatot meggyőzte arról, hogy a város igényli a saját karsztvíz hálózatot. Esztergom és Esztergom-Kertváros leválásáról van szó, melynek során a korábbi ipari szűrésű víz helyett karsztvizet ihatna a lakosság a csapokból. Az Észak-dunántúli Vízmű Rt. továbbra is ellenzi a leválást, és meglévő hálózatának az alakuló önkormányzati többségű vízmű kft.-nek való átadásától is elzárkózott. A cég által felvetett, önkormányzati többségű vízműre alapítandó kft. ügye már a cégbíróságnál tart, s jogi kérdéseken, illetve a különböző engedélyeken múlik, hogy mikorra valósulhat meg az önálló karsztvízből táplálkozó vízhálózat Esztergomban. A kialakítandó új rendszer optimális esetben mindössze néhánymillió forintos hálózati fejlesztést igényel, ám megegyezés híján és teljesen új hálózat kiépítése esetén az összeg többmilliárdra is rúghat. Takács István ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a lakosság számára nem jár többletköltséggel az átállás. Kiemelte, hogy országos szinten az egyik legmagasabb vízdíjat fizető város Esztergom, a karsztvíz kinyerése pedig költségkímélőbb, mint a parti szűrésű víztisztítás. KGY

A hétvégi népszavazás az alacsony részvételi arány miatt (35,5%, azaz a 8 millió szavazásra jogosult közül kevesebb, mint 3 millióan szavaztak) eredménytelennek bizonyult. A helyi eredményeket vizsgálva, Esztergom első helyet szerzett a közepes nagyságú városok között, a településen a választásra jogosultak több mint 27 százaléka igennel voksolt, a városban 49%-os volt a részvételi arány. A vasárnapi ügydöntő népszavazáson Esztergom polgárai a kettős állampolgárság és kórház-privatizáció ügye mellett arról is dönthettek, akarnak-e városukban garantáltan tiszta, egészséges ivóvizet. A referendum arra is kitért, hogy az állami tulajdonban lévő közművet kikérje-e az önkormányzat az Észak-dunántúli Vízmű Rt-től városi üzemeltetés céljából.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?