Mind gyakrabban találkozhatunk a látvánnyal, hogy egy irodai dolgozó vagy egy egyszerű felhasználó fején fülhallgatóval, szája előtt egy mikrofonnal a monitorba bámulva beszél. Az újfajta jelenség neve: Skype vagy internetes telefonálás.
Telefonáljon ingyen az interneten!
A két évvel ezelőtti indulása óta világszerte sok millió felhasználót gyűjtő, luxemburgi fejlesztésű Skype-programot bárki ingyenesen letöltheti, majd a sikeres telepítést követően már hívhatja is barátait, ismerőseit, feltéve, ha nekik is van ilyen programjuk, és ehhez számuk. Ha hajlandó némi pénzt is fizetni, akkor normál telefonszámot is hívhat. Eddig több mint 100 millióan töltötték le a szoftvert, ami nemcsak a vezetékes telefontársaságoknak jelent majd konkurenciát, hanem a szélessávú internet terjedésével a mobilszolgáltatók is kevesebb bevételre számíthatnak hangátvitelből. A szoftvert fejlesztő cég már dolgozik azon, hogy bizonyos mobiltelefon-típusokon is használni lehessen a Skype-ot. Szlovákiában jelenleg még alacsony a szélessávú internet piaca, ugyanakkor a hazai mobilszolgáltatók is beszálltak a versenybe, és az általuk kínált árak hatására sokan döntöttek úgy, hogy csatlakoznak a világhálóra.
A felhasználók közötti hívások ingyenesek, a külső vonalas vagy mobilhívások ára pedig általában 1,7 eurócent (kb. 0,6 korona) percenként. Márciustól a felhasználók saját telefonszámot is vásárolhatnak, amelyet már bármilyen hagyományos telefonról fel lehet hívni – így azok számára is elérhetőek, akik nem az interneten keresztül telefonálnak. Ezt a szolgáltatást egy évre 30 euróért, egy negyedévre pedig 10 euróért lehet előfizetni. Bár a Skype-hívások részben ingyenesek, és az egyéb díjak is rendkívül alacsonyak, a cégnek mégis megéri, hiszen a telefóniában megszokott infrastruktúra kiépítésére nem kell költenie.
A hívások során tehát teljesen mindegy, hogy belföldi számot hívunk, vagy a tengerentúli ismerősünknek telefonálunk, a lényeg, hogy ha mindkét félnek a számítógépében megtalálható a program, akkor a beszélgetés teljesen ingyenes, csak az internetért – némely csomag esetében az adatátvitelért – kell fizetni.
A Skype a napokban olyan újításokkal is megjelent, amelyet a mobilszolgáltatók még csak félve tesztelnek, ez pedig a videotelefonálás. Ehhez nem kell más, letölteni a Spontania Video4skype nevű alkalmazást. ĺgy azok, akiknek van webkamerájuk, már nem csak hallhatják egymást, hanem on-line láthatják is a beszélgetőpartnert. Természetesen ehhez szélessávú internet-hozzáférésre is szükség van.
A szakértők szerint a korábban főképp a vállalati felhasználók számára vonzó netes hangátvitel a következő években teljesen átszabhatja a lakossági telekommunikációs piacot is. Az IDC piackutató vállalat szerint az Egyesült Államokban az egyéni internet-telefonálók száma a 2005 végére várt 3 millióról 2009 végéig 27 millióra nőhet. A VoIP a várakozások szerint a szélessávú internet-hozzáférés terjedésével egyre több egyéni ügyfél számára teszi elérhetővé az ingyenes vagy igen olcsó telefonálást – a szolgáltató pedig nincs földrajzi helyhez kötve.
Szlovákiában is egyre jobb a VoIP-alapú hangátvitel minősége, már megegyezik a hagyományos vezetékes vagy mobil hangátvitel minőségével. (szl, h)
Mi az a VoIP?
A VoIP technológia segítségével a beszédhangot és a faxadatokat IP-csomagok formájában továbbíthatjuk interneten keresztül. A meglévő adatkapcsolati vonalainkon keresztül ugyanúgy telefonálhatunk mint eddig, a különbség csupán annyi, hogy ezentúl egy távoli telephelyen lévő telefonkészülék ugyanolyan mellékként lesz hívható, mint kollégánk a szomszéd szobában. Az egy időben lebonyolítható beszélgetések számát a VoIP eszköz típusa és a bérelt vonal sávszélessége határozza meg. Egy csatorna foglalása a sávszélességből kb. 10-14 kbit/sec, tehát egy 64 kbit/s sávszélességű bérelt vonalon keresztül egyidejűleg – tömörítéstől függően – 4-6 beszélgetést bonyolíthatunk, vagy 1-2 párhuzamos beszélgetés mellett még az adatforgalmunk sebessége is elviselhető. Amennyiben ennél szélesebb sávval rendelkezünk, akkor a beszéd célú kommunikáció sávszélesség-foglalása meg sem érezhető az adatkommunikáció sebességén.(h)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.