<p>Tegnaptól nem adnak be védőoltást az orvosok. Erre hívta fel a figyelmet a Szlovák Orvosi Kamara Gyermekorvosi Szekciója és a Körzeti Orvosok Társulása.</p>
Tegnaptól nem oltanak az orvosok
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}
„A december elsején életbe lépett törvénymódosítás abszurd helyzetet teremtett, nem áll rendelkezésünkre semmilyen vakcina, sem a gyerekeket, sem a felnőtteket nem tudjuk beoltani“ - nyilatkozta lapunknak Peter Lipták körzeti orvos, a társulás elnöke. „Az eddigi gyakorlat szerint az orvos kiállította a recepteket, elment a gyógyszertárba, ahol megkapta a vakcinákat, hűtődobozban a rendelőjébe vitte, és rövid időn belül felhasználta az anyagot, majd a biztosító megtérítette az árát. A decembertől érvényes törvény szerint azonban a vakcinákat a biztosítónak kell megrendelnie, s miután eljuttatta a patikákba, onnan mi elhozzuk. A gond az, hogy a biztosítónak az oltóanyagokra közbeszerzést kell kiírnia, és ez nem kevés időbe telik“ - magyarázta Lipták, aki szerint a törvény tele van ellentmondással. Elsőként, december elején a gyermekorvosok figyelmeztettek, hogy nincs miből megvenniük a vakcinákat, nincs is hűtőberendezésük, ahol azokat tárolnák - először ugyanis így rendelkezett a jogszabály. Ekkor a miniszter azt ajánlotta nekik, hogy vetessék meg a biztosítóval, mondta Katarína Šimovičová, a gyermekorvosi szekció elnöke. Peter Lipták szerint a tárca ezután változtatott a jogszabályon, amely azonban így is zavaros, és az a következménye, hogy az orvosok nem jutnak hozzá az oltóanyagokhoz, mert a biztosítóknak még nem volt idejük közbeszerzést kiírni.
A minisztérium viszont épp a törvény zavarosságát vázoló orvosi kifogásokra nem reagált. Annyit válaszolt: az az orvos, aki nem oltja be a pácienseket, 17 ezer euróra büntethető. „Az orvos megegyezhet a gyógyszertárral, hogy megveszi az orvosságot, és csak 90 nap múlva fizet. Ha nem jutnak egyezségre, kérheti a biztosítót, hogy az szerezze be az orvos számára az oltóanyagot“ - reagált Michaela Cesnaková, a minisztérium gyógyszer-politikai osztályának vezetője. Az Általános Egészségbiztosító egyszeri előleget is nyújt erre a célra az orvosnak. A probléma viszont éppen az, hogy a biztosítóknak még nem írták ki a közbeszerzést a vakcinákra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.