<p>Ha az elvált szülő nem fizeti a gyerek után a tartásdíjat, a gyereket nevelő szülő úgynevezett póttartásdíjat igényelhet az államtól. Olvasónk fordult hozzánk azzal a kérdéssel, mitévő lehet abban az esetben, ha a másik szülő – ebben az esetben az apa – nem fizeti a gyermek után a bíróság által megítélt tartásdíjat.</p>
Tartásdíj helyett póttartásdíj kérhető
A póttartásdíjról szóló törvény értelmében a gyermekét nevelő szülő akkor jogosult az államtól a póttartásdíjra, ha a másik szülő legalább három hónapig nem fizette teljes összegében a megszabott tartásdíjat. Az első lépés a végrehajtóhoz fordulni, hogy hajtsa be az elmaradt tartásdíjat. Ennek érdekében lehetősége van arra, hogy a tartásdíjat nem fizető szülőtől a végrehajtó bevonja jogosítványát. A gyakorlatban ez úgy működik, hogy miután a gyermekről gondoskodó szülő a végrehajtóhoz fordul, hajtsa be az elmaradt tartásdíjat a másik szülőtől, a végrehajtó felkéri a rendőrséget, állapítsa meg, van-e gépjárművezetői jogosítvánnyal a tartásdíjat nem fizető szülő. Ha igen, akkor a végrehajtó utasítást ad a jogosítvány bevonására – ezt a rendőrségnek az a testülete teszi meg, amely az engedélyt kiadta. Az érintett szülő akkor kapja vissza a vezetői engedélyét, ha megfizette az elmaradt részleteket, és a végrehajtási költségeket. Ekkor a végrehajtó elrendeli a jogosítvány visszaadását.
Nem muszáj előleget fizetni
Ezzel kapcsolatosan gyakori panasz, hogy a végrehajtó előleget kér, a kérvényező szülő ezt gyakran nem tudja kifizetni. A végrehajtói törvény értelmében a végrehajtó valóban kérhet előleget, s ha ezt nem kapja meg, a bíróság az ügyintézést leállíthatja, ám épp a tartásdíj-behajtásnál tesz kivételt a vonatkozó jogszabály: azok a személyek, akik a tartásdíj behajtásának ügyében fordulnak végrehajtóhoz, mentesülnek az előlegfizetés kötelezettsége alól.
A második lépés a póttartásdíj intézésének ügyében, hogy a lakhely szerinti munka-, szociális és családügyi hivataltól kérvényezzük a póttartásdíjat. Erre az a szülő jogosult, akinek a családra számított havi bevétele nem haladja meg a létminimum 2,2-szeresét. A létminimum jelenleg egy felnőtt személyre 185,38 euró, egy gyermek esetében 84,61 euró. Vagyis egy háromtagú család esetében – egy felnőtt, két gyermek – 780,12 euró a család létminimuma, ha ezt nem éri el a jövedelem, igényelhető a póttartásdíj. A kérvényhez csatolni kell a jogerős bírósági döntést a tartásdíj-fizetési kötelezettségről, igazolást a végrehajtótól, hogy az egzekúció legalább három hónapja tart a végrehajtási megbízástól számítva – ebből egyértelmű, hogy a szociális hivatalhoz csak akkor forduljon az érintett szülő, ha a végrehajtó már három hónapja dolgozik a tartásdíj behajtásán.
Szükséges továbbá a kérvényhez csatolni az iskolalátogatási igazolást és a kérelmező szülő bevételeiről szóló igazolást. A póttartásdíj összege akkora, amekkorát a bíróság megszabott, vagy amekkora a másik szülő által ki nem fizetett összeg. A minimális nagyság a gyermek létminimumának 0,3-szorosa, azaz jelenleg 25,38 euró, maximális nagysága a létminimum 1,2-szerese, vagyis most 101,52 euró.
A póttartásdíjat a szülő addig kapja, amíg a másik szülő nem fizeti meg a tartozását, félévente azonban felülvizsgálja a hivatal, hogy fennáll-e még a jogosultság.
Külföldi bonyodalmak
Bonyolultabb az ügyintézés, ha a másik szülő külföldön él. Ekkor a kérvényhez a fent felsoroltakon kívül még csatolni kell egy igazolást a Nemzetközi Gyermekjogi Központtól (Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže), hogy a tartásdíjat nem lehet behajtani a szülőtől, vagy igazolást arról, hogy az illetékes külföldi intézmény legalább három hónapja megkezdte a tartásdíj behajtását.
Noha nem az elvált szülők gyerekeit érinti, de fontos tudni: az árva, félárva gyerek után is igényelhető póttartásdíj a szociális hivatalban. Ez akkor jár, ha a gyerek nem jogosult az árvasági támogatásra. A póttartásdíj ebben az esetben a minimális tartásdíj összegének felel meg, azaz 25,38 euró.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.