Támogatják a munkanélküli szülők gyermekeit

Az állam megélhetési nehézségeik ellensúlyozására különféle közvetlen vagy közvetett támogatásokban részesíti a szociális segélyből tengődő családokban élő gyermekek iskoláztatását.

Az ösztöndíjrendszer célja, hogy jobb teljesítményre ösztökélje a nebulókatSomogyi Tibor illusztrációs felvételeA munkanélküli szülők, az anyagi szükséghelyzetben levő családok gyermekei étkeztetéséhez az állam napi 25 koronával járul hozzá. Ez az összeg havonta mintegy 500, évente pedig 5000 koronás támogatást jelent. Az étkezési hozzájáruláson kívül éves szinten 1000 koronás tanszertámogatásban is részesülnek a szegény sorsú diákok. Az állami hozzájárulást nem közvetlenül a szülők kapják, hanem az iskolafenntartó önkormányzatok. Az étkezési támogatás kifizetésének feltétele, hogy maga az érintett szülő is legalább 1-5 koronával hozzájárul a gyermeke étkeztetésnek napi díjához.

Az összegeket nem a szülőknek kell kérvényezniük, hanem az iskolákat működtető településeknek. Kérvényüket az illetékes, munka-, szociális és családügyi hivatalhoz kell benyújtaniuk. Ha az adott iskola szociálisan hátrányos helyzetű diákjainak aránya meghaladja a tanulói összlétszám 70%-át, az oktatási intézmény valamennyi diákja megkapja a támogatást, tekintet nélkül arra, kapnak-e a szülei segélyt. Alacsonyabb arányszám esetén csak az érintettek számíthatnak a támogatásra.

Alapiskolai ösztöndíjak

Az ösztönző támogatást nem maguknak a diákoknak kell kérelmezni. Az alapiskolák jegyzéket állítanak össze rossz anyagi helyzetű, szociális ellátásban részesülő családokban élő diákjaikról, és továbbítják fenntartójuknak, vagyis a települési önkormányzatnak. Az oktatási intézmények működtetői a helyi munka-, szociális és családügyi hivatalokban október 10-éig kérvényezik az ösztöndíjat. Az első kifizetések legkorábban október végén várhatók. Az ösztöndíjakat havonta folyósítják. Azok a diákok jogosultak a havi 200–500 korona ösztönző támogatásra, akik szociális ellátásra kényszerülő családokban élnek, tanulmányi átlaguk pedig nem rosszabb 2,5-nél, illetve ha ennél gyengébb teljesítményt nyújtottak, de az előző félévhez képest legalább 0,5-tel javítottak tanulmányi előmenetelükön.

Szociális ösztöndíjat az alapiskolák első és második évfolyamának anyagilag hátrányos helyzetű tanulói is kaphatnak. Nem jelent akadályt, hogy nem kaptak korábban bizonyítványt. A szóban forgó diákok teljesítményének szóbeli értékelésekor tanulmányi előmenetelükről szóló igazolást is kapnak. A nagyon jó eredményeket elért tanuló tanulmányi átlaga 1,5-nek felel meg, a csupán jó teljesítményt nyújtó diáké pedig legfeljebb 2,5-nek. A múlt évben 21 ezer alapiskolás, köztük speciális oktatási intézményt látogató diák is részesült szociális ösztöndíjban. Az ösztöndíjrendszer célja, hogy az előmenetel alapú támogatások révén elősegítse a diákok jobb tanulmányi eredményeit, illetve növelje a szociálisan hátrányos családokban élő gyermekek későbbi esélyeit.

Az érdeklődők bővebb felvilágosítást nyerhetnek a munka-, szociális és családügyi minisztérium hivatalos honlapján: www.employment.gov.sk.

Középiskolai ösztöndíjak

A középiskolák anyagilag hátrányos helyzetű családokban élő diákjai is kaphatnak szociális ösztöndíjat. A rendszeres havi támogatás elnyerésének nem pusztán az igazolható anyagi szükséghelyzet a feltétele, hanem a tanulmányi előmenetel alakulása is. A juttatásban részesülő diákok száma folyton változik, mivel a tanulók egy része a romló tanulmányi átlaga miatt kiesik a jogosultak köréből, vagy javul a diák családjának vagyoni helyzete.

A támogatásra a szociális segélyben részesített családokban élő gimnazisták, a szakközépiskolák, szakmunkásképzők és egyéb középiskolák növendékei jogosultak. Többek szerint a rendszer hátulütője, hogy a szociális ellátásban részesülő családok, ha kis mértékben is, a feketemunka révén gyakran nagyobb jövedelemre tesznek szert, mint a bérből és fizetésből élők. A rendszerből adódóan ennek ellenére mégis csak az a középiskolás diák kaphat szociális ösztöndíjat, aki igazolja, szülei segélyből élnek. Több esetben nem minden rászoruló családja kérvényezi a juttatást, mert sokan közülük szégyellik anyagi szükséghelyzetüket.

Ha a szükség úgy kívánja, a tanév közben is kérelmezhető. A középiskola igazgatója a kérelmet és a szükséges igazolást az Oktatási Információs és Prognosztikai Intézet (ÚIPS) címére továbbítja. Az ÚIPS az ösztöndíj fedezetét az iskolának folyósítja. A kérvényhez szükséges formanyomtatvány az iskolákban beszerezhető, vagy az ÚIPS honlapjáról letölthető. Az igényléshez csatolni kell a munka-, szociális és családügyi hivatal igazolását, hogy a kérvényező családja valóban jogosult a szociális ellátásra. Az ösztöndíj mértékéről az iskolák igazgatói döntenek a diák tanulmányi eredményétől függően. A rendszeres havi támogatást az iskola továbbítja a rászoruló diákoknak. Az elért tanulmányi eredményeket mind a félévi, mind az év végi bizonyítványok kapcsán felülvizsgálják. Az ösztöndíjat havonta folyósítják, a kifizetés időpontjáról a középiskolák igazgatói döntenek. Az ösztöndíj jóváhagyásakor a szülőnek bizonylatot kell aláírnia, hogy ha javul az anyagi helyzete, időben jelzi. Ellenkező esetben vissza kell fizetnie a gyermeke számára jogosulatlanul folyósított juttatást.

Az ösztöndíjrendszer célja, hogy jobb teljesítményre ösztökélje a nebulókat. Mivel a juttatás összege a diák iskolai teljesítményétől függ, a tanuló érdekében áll, hogy minél jobb előmenetelt érjen el. Az ösztöndíj ezenkívül könnyíthet a szociális reformok által sújtott családok terhein. Segítheti a hátrányos helyzetű családokban élő fiatalokat a műveltség megszerzésében. Hozzájárulhat a társadalmi szakadék csökkentéséhez, illetve könnyíthet a rászoruló diákok helyzetén. Szlovákiában a lakosság 21%-a anyagilag hátrányos helyzetűnek számít.

Szociológusok szerint súlyos veszélyt rejt az öröklődő szegénység problémája. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a rosszabb anyagi körülmények közt élő családokból származó fiatalok továbbtanulási lehetőségei korlátozottak. Mivel legjobb esetben is csak nagy nehézségek árán képesek elsajátítani a szükséges tudást és szakértelmet, előnytelen helyzetbe kerülnek a munkaerőpiacon, jól fizető állásra általában reményük sincs.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?