Szlovákiában fennáll az energiahiány kockázata, ha a tél nagyon hideg lenne, és leállna a régiónkba irányuló orosz gázszállítás.
Szlovákiának még gondjai lehetnek az energiaellátással
Régiónk országai az elkövetkező téli szezonban valószínűleg elkerülhetik az energiaválságot – állítják a világ vezető kereskedelmi hitelbiztosítójának számító Allianz Trade elemzői, akik szerint azonban Szlovákia és Magyarország esetében még lehetnek gondok.
„Miközben a Közép-Európába irányuló nyersolaj- és kőolajtermék-behozatal tavaly rekordmennyiséget ért el, az Oroszországból származó kőolajimport aránya jelentősen csökkent, az orosz földgáz behozatalára pedig ez hatványozottan érvényes” – áll az Allianz Trade legfrissebb elemzésében, amely szerint ennek köszönhetően régiónk az elkövetkező fűtési szezonban, vagyis az idei év utolsó és a jövő év első hónapjaiban jó eséllyel elkerülheti az energiaválságot.
Kevesebb orosz olaj
A kereskedelmi hitelbiztosító elemzői szerint Oroszország hosszú távú részesedése régiónk országainak (Szlovákia, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Bulgária) kőolaj- és kőolajtermék-importjából 53% körül mozgott. Tavaly az ukrajnai orosz inváziót követő uniós szankciók bevezetése miatt azonban ez az arány 40%-ra, az idei első negyedévben pedig 21%-ra csökkent. Az egyes országok között azonban látványos különbségek vannak. Míg Lengyelország, Bulgária és Románia – a tengeri szállításoknak köszönhetően – rugalmasabban kezelik a helyzetet, Csehország, Szlovákia és Magyarország még nem tudott teljesen alkalmazkodni. Az Európai Unió épp ezért, annak érdekében, hogy megvédje ez utóbbiakat az energiaválságtól, az orosz olajra vonatkozó uniós embargót nem terjesztette ki az ezekbe az országokba irányuló csővezetékes szállításokra.
Nagyobb tartalékok
Az orosz földgáz importja régiónk említett hat államába 67%-kal csökkent. Lengyelországban, Csehországban és Romániában tavaly a teljes primerenergia-fogyasztás mindössze 1%-át, Bulgáriában pedig a 7%-át tette ki. Időközben azonban Lengyelországban és Bulgáriában nullára csökkentek a szállítások, miután Oroszország 2022 áprilisában leállította a gázszállításokat ebbe a két országba. Az orosz gázimport teljes primerenergia-fogyasztáson belüli részesedése továbbra is Magyarországon (20%) és Szlovákiában (13%) a legnagyobb, ami ezeket az országokat az Allianz Trade elemzői szerint „valamivel nagyobb kockázatnak teszi ki arra az esetre, ha az oroszországi szállítások megakadnának”. Mindazonáltal a kelet-közép-európai országok gáztárolói 2023 első felében jóval nagyobb telítettséget értek el, mint a korábbi években.
Mire számíthatunk?
Összességében az Allianz Trade arra számít, hogy a kelet-közép-európai gazdaságok átvészelik a következő telet, még akkor is, ha az keményebbnek bizonyul, mint a legutóbbi. „Magyarországon, Szlovákiában és kisebb mértékben Csehországban azonban fennál az energiahiány kockázata, ha a tél nagyon hideg lesz, és teljes embargót vezetnek be a régióba irányuló orosz olaj- és gázimportra. Ha azonban ez bekövetkezik, az EU várhatóan készen áll majd arra, hogy támogatásban részesítse őket” – vélik a kereskedelmi hitelbiztosító elemzői.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.