Szlovákiában is munkába állhatnak az ukrán gyermekorvosok

Több évig is eltart, amíg az ukrán gyermekorvosok egyedül is munkába állhatnak a szlovák egészségügyben, de a szlovákiai orvosok felügyelete alatt végezhetnek ideiglenes szakmai gyakorlatot, amennyiben sikeresen teljesítik az ukrán nyelvű alkalmassági viz
Pozsony |

Az egészségügyi minisztériumnak sikerült elhárítania az adminisztrációs akadályokat, így ha az ukrán gyermekorvosok megfelelnek az alkalmassági vizsgán, akár már áprilistól is vállalhatnak szakmai gyakorlatot a szlovákiai rendelőkben.

Eduard Heger (Demokraták) ügyvezető miniszterelnök és egészségügyi miniszter keddi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, a szlovák egészségügyben uralkodó munkaerőhiánnyal a kormány is tisztában van, éppen ezért igyekeztek leegyszerűsíteni azt az adminisztrációs folyamatot, amelyen az ukrán egészségügyi dolgozóknak át kellett esniük ahhoz, hogy nálunk is végezhessék a hivatásukat. A kormányfő abban bízik, hogy a hiányzó szlovákiai gyermekorvosokat legalább bizonyos mértékben sikerül pótolni a külföldről érkező munkaerővel. Elena Prokopová, az egészségügyi tárca fő gyermekorvosa szerint jelenleg 1100 gyermekorvos tevékenykedik az országban, ami önmagában is nagyon alacsony szám, és ahhoz, hogy ezek a szakemberek ne legyenek túlterheltek, még legalább 250 gyermekorvosra lenne szükség. A helyzetet csak súlyosbítja, hogy az aktívan dolgozó gyermekorvosok mintegy fele közel van hozzá, vagy már át is lépte a nyugdíjkorhatárt.

Kerestük az egészségügyi tárcát azzal kapcsolatban, hogy vannak-e adataik arról, hány ukrán gyermekorvos tartózkodik Szlovákiában, de nem válaszoltak a kérdéseinkre.

Kevesebb papírmunka

Az orosz–ukrán háború kirobbanása után lapunk is beszámolt arról, hogy az ukrán orvosokra háruló papírmunka akár hónapokig elhúzódhat és számos buktatója lehet, nem is beszélve arról, hogy az egész folyamat rendkívül költséges, a végső összeg akár több ezer euróra is rúghatott.

Hegerék igyekeztek leegyszerűsíteni a folyamatot, illetve csökkenteni a munkába állással járó magas költségeket. A kormányfő hangsúlyozta, már közvetlenül a háború kirobbanása után is felmerült, hogy az ukrán orvosok nagy segítséget nyújthatnának a szlovák egészségügynek, de a jogi feltételek megteremtése nem volt egyszerű. Az egészségügyi minisztériumban egy külön munkacsoportot hoztak létre erre a célra, de a változtatások kidolgozása így is egy évig húzódott.

Elena Kohútiková, a miniszterelnöknek tanácsadói testületének vezetője kiemelte, a papírmunka leegyszerűsítése azért is volt nehéz feladat, mert a szlovákiai orvosi egyetemeken zajló oktatás felépítése teljesen más, mint az ukrajnai egyetemeken. Ennek az az oka, hogy Szlovákiában érvényesíteni kell az egészségügyi dolgozók oktatására vonatkozó, általános EU-s irányelveket és előírásokat, Ukrajna azonban nem uniós tagország, így nálunk nincs ilyen kötelezettség. Heger hozzátette, az volt a céljuk, hogy ha már az ukrán orvosok átesnek az egész elismertetési folyamaton, akkor olyan dokumentumokat kapjanak kézhez, melyeket nemcsak nálunk, hanem az egész Európai Unióban elismernek.

Alkalmassági vizsga

A folyamat első lépéseként az oktatási minisztériumnak el kell ismernie az ukrán gyermekorvosok diplomájának hitelességét, illetve hogy a jelentkezők teljesítik-e a feltételeket, amelyeket a szlovák egészségügy megkövetel. Ezt követően át kell esniük egy úgynevezett alkalmassági vizsgán, amelyet a szlovákiai orvosi egyetemek képviselőinek segítségével dolgoztak ki. A vizsgára 300 kérdésre állítottak össze, főként olyan témákat érintve, amelyeket az ukrán orvosok nem tanultak az ottani egyetemen. A teszt során aztán 60 kérdést kapnak kézhez, és mindegyik kérdéshez öt válaszlehetőséget csatolnak. Azok a jelentkezők mennek át a vizsgán, akik a teszten legalább 75 százalékot érnek el. Heger megjegyezte, az alkalmassági vizsga kérdései ukrán vagy orosz nyelvűek, tehát a felkészüléskor a nyelvi akadály nem jelent majd problémát az ukrán jelentkezőknek.

Szakosodás

A teszt sikeres elvégzése esetén az ukrán gyermekorvosok jelentkezhetnek az ideiglenes szakmai gyakorlatra a gyermekorvosi rendelőkbe, amelynek a hossza 18 hónap. Ez alatt a szakmai gyakorlatot végző orvos munkáját egy olyan szlovákiai gyermekorvosnak kell felügyelnie, aki legalább három éves szakmai tapasztalattal rendelkezik. Ezt azt időt az ukrán orvosok arra is kihasználhatják, hogy megtanuljanak szlovákul, ebből a célból pedig jelentkezhetnek a Comenius Egyetem Orvosi Karának felkészítőjére. Az ideiglenes szakmai gyakorlat elvégzése után egy újabb, úgynevezett kiegészítő vizsga következik, amely már szlovák nyelven zajlik.

Ha ezt is sikeresen teljesítik, akkor tulajdonképpen olyan státuszba kerülnek, mint a szlovák orvosi egyetemek abszolvensei. Ez azt jelenti, hogy ha már egyedül szeretnének gyermekorvosként dolgozni, akkor szakosodniuk kell, a gyermekorvosi attesztáció hossza pedig Szlovákiában 4 év. Ha azonban a jelentkező igazolni tudja, hogy korábban már dolgozott gyermekorvosként Ukrajnában, akkor legfeljebb két évet elismertethet a szakosodási folyamatban. Az attesztáció szintén egy vizsgával zárul, amelyet követően a jelentkezők már hivatalosan is gyermekorvosnak számítanak Szlovákiában.

Olcsóbb vizsgák

Heger továbbá elmondta, jelentősen csökkentették a vizsgákon való részvétel költségeit, hogy ezzel is segítsék az ukrán gyermekorvosok elhelyezkedését. Az alkalmassági vizsga költsége például 200 euróra rúg, de a kormányfő leszögezte, hogy tárgyalásokat folytattak az UNICEF-fel, és megegyeztek abban, hogy ezt a pénzt a szervezet megtéríti az ukrán jelentkezőnek. Emellett jelentősen csökkentették a kiegészítő vizsga árát is: korábban a jelentkezőnek 1200 eurót kellett fizetniük a részvételért, újonnan azonban már csak 500 euróba fog kerülni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?